Síce nejde o sumy, aké si môžeme pamätať z minulosti, no na rozdiel spred roka – dvoch neodchádzate úplne nasucho. Do separovania papiera sa okrem väčších subjektov, ako sú firmy, zapájajú hlavne školy. Jednotlivcov zber papiera až tak neláka.
STARÁ ĽUBOVŇA. Podobne ako v minulosti, aj dnes organizujú zbery papiera na viacerých školách. Žiaci sa tak učia separovaniu a okrem súťaživosti si takto privyrobia na drobnosti či už pre seba alebo vlastnú školu.
Potešia sa nielen žiaci, ale aj rodičia
Zber papiera organizujú aj v škole Za vodou. Prebieha tu už dlhé roky. Prednedávnom nazbierali asi tri tony.
"Organizujeme ho vždy dvakrát do roka. Predtým vyvesíme oznamy a školákom to zapíšeme do žiackych knižiek. Zbierame ho asi tri dni, väčšinou po vyučovaní. Všetko sa zapíše do zoznamov. Na záver zberu samozrejme nechýba vyhodnotenie," priblížila učiteľka Monika Vilinová.
Samotnému zberu sa podľa nej tešia nielen žiaci, ale zaiste aj rodičia. Doma je totiž od papiera vypratané.
V zberniach síce pár centov, ale zaplatia
Kým na zbernom mieste mestskej firmy Ekos za papier neplatia (je tu však možnosť odovzdania papiera), v ďalších dvoch výkupoch tak robia.
"Kým v časoch, kedy kríza vrcholila, sme za papier neplatili, teraz je už situácia iná. Ceny papiera na trhu sa totiž zdvihli a tak za kilogram sme schopní vyplácať päť až šesť centov," prezradil Ľubomír Chylo, vedúci predajne na Mýtnej ulici.
Podobne je to aj na Továrenskej. "Napríklad školám vyplácame päť, šesť centov, fyzickým osobám tri centy. Od nás sa potom papier preváža na spracovanie napríklad do Ružomberka, kartónový papier zas odchádza do Maďarska či na Ukrajinu," prezradil Ján Džunda, šéf zberne.
Kedysi sa zbieralo viac
V obidvoch zberniach zhodne tvrdia, že u nich končí omnoho menej papiera, ako kedysi. "Veľa papiera končí v odpade, pritom my sme ho schopní zhodnotiť a aj zaplatiť. Pochopiteľne, hospodárime podľa vývoja na trhu, avšak zhodnocovanie a separovanie papiera vplýva aj na životné prostredie," poznamenal Ľ. Chylo.
"Ľudia nosia papier pomenej. Je to možno aj tým, že ho často nahrádzajú iné materiály, ako plast a podobne. Jednotlivcom sa to často neoplatí," zhodnotil J. Džunda.
Zber prispieva aj k výchove
Organizované zbery papiera majú na školách viacero významov. Medzi žiakmi vládne napríklad súťaživosť. "Najlepšie skupiny či jednotlivcov oceníme. Zber robíme už dlhé roky, žiaci a rodičia pochopili, že ide o dobrú vec. Napokon aj príjmy, ktoré síce nie sú veľké, idú pre potreby žiakov," povedal Mikuláš Hreško, riaditeľ školy na Levočskej.
Podobne je to aj na cirkevnej základnej škole, kde ročne vyzbierajú okolo štyroch ton papiera. "Peniaze z výkupu idú na pomôcky či na výlety pre žiakov. Školáci sa tiež naučia šetriť a zber má význam aj z hľadiska ich výchovy vo vzťahu k životnému prostrediu," dodal Pavol Chmeliar, riaditeľ školy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš