Veronika Havírová je nezávislou kandidátkou s podporou strany Smer-SD. Michal Gáborčík a súčasný primátor Igor Šajtlava zabojujú ako nezávislí kandidáti.
Miroslav Perignáth má 50 rokov a o primátorské kreslo sa uchádza po prvýkrát so straníckou podporou štvorice vládnucich koaličných strán KDH, SDKÚ-DS, MOST-HÍD a SaS. Je ženatý a otcom štyroch detí. Momentálne pracuje ako prednosta na mestskom úrade, predtým bol vedúcim živnostenského odboru na okresnom úrade. V politike sa pohybuje pätnásť rokov. Po tretíkrát je poslancom vo VÚC. Tesne po revolúcii bol mestským poslancom.
"Ako prvé chcem zabezpečiť bezpečnosť Kežmarčanov, ktorá by bola zameraná na protipovodňové opatrenia. Ďalšou prioritou je efektívne čerpanie eurofondov, ktoré by som zameral hlavne na voľný čas a šport, konkrétne na budovanie cyklotrasy a kúpaliska. Chcem riešiť aj infraštruktúru a hlavne diaľničný privádzač-obchvat mesta Kežmarok a zabezpečiť otvorenosť mestského úradu."
Veronika Havírová má 56 rokov a na post primátorky útočí po prvýkrát ako nezávislá s podporou strany Smer-SD. Predtým šéfovala desať rokov na gymnáziu v Kežmarku, naposledy bola prednostkou na obvodnom úrade. Jediná kandidátka z radu nežnejšieho pohlavia je vdovou a vychováva dve deti.
"Mojou prioritou je transparentný a otvorený Kežmarok, preto by som zriadila centrum prvého kontaktu, kde vybaví každý obyvateľ všetko. Dala by som vykonať ekonomický aj personálny audit všetkých činností, kde by sa mohlo identifikovať ušetrenie verejných prostriedkov. Keďže sa šetrí v štátnej správe, nech sa šetrí aj v samospráve. Dbala by som aj na to, aby sa robili kvalitné projekty, cez ktoré by prišlo do mesta viac peňazí."
Michal Gáborčík má 38 rokov a vo voľbách súperí so svojimi rivalmi ako nezávislý kandidát. O primátorské kreslo sa uchádza po prvýkrát. Je ženatý a otcom troch detí. Gáborčík je šéf firmy Taurus. V podnikateľskej sfére sa pohybuje 14 rokov.
"Zmenil by som prístup nášho primátora pri riešení problémov a zlepšil spoluprácu. Sústredil by som sa na Ľubicu, kde by som chcel vysporiadať pozemky, tak aby boli na kežmarskom území. Veľmi dôležitý je aj priemyselný park, kde je nutnosť vytvoriť veľa pracovných miest. Dôležitou otázkou je aj obchvat."
Igor Šajtlava má 53 rokov a do boja o miesto primátora vstúpil pod taktovkou nezávislosti. V čele kežmarskej radnice je ôsmy rok, primátorom sa stal hneď po tom, čo v roku 2002 skončil s prácou vojaka z povolania. Bol účastníkom v štyroch mierových misiách OSN. Pôsobil aj v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, pracoval v krajinách bývalej Juhoslávie, Kosova, Angoly, Sierra Leony. Je ženatý a má tri deti.
"Mojou snahou je doriešiť spor na sídlisku Juh, postarať sa o lacnejšiu tepelnú energiu. Prioritou je aj doriešenie bytovej otázky pre mladých ľudí a v meste vybudovať štvorprúdovú rýchlostnú cestu-obchvat Kežmarku."
Všetko dôležité o komunálnych voľbách na východnom Slovensku nájdete tu.
Fakty
Kežmarok má 16 902 obyvateľov. Rozloha mesta je 2 483,1207 ha, z toho 442,8259 ha intravilán
Bežné príjmy za rok 2009: 10 894 992 eur
Kapitálové príjmy za rok 2009: 433 660 eur
Bežné výdavky za rok 2009: 10 785 629 eur
Kapitálové výdavky za rok 2009: 3 803 438 eur
Aktuálny dlh mesta na konci roka 2009 (k 31.12. 2009): 92 820 eur
Dlh mesta na začiatku volebného obdobia (k 31.12.2006): 1 014 078 eur
Najväčšie investície v meste za toto volebné obdobie (začaté aj dokončené): výstavba nových bytoviek na sídlisku Juh (90 bytov v štyroch bytovkách na uliciach Weilburská a Košická), rekonštrukcia verejného osvetlenia so zameraním na bezpečné priechody pre chodcov za zníženej viditeľnosti, výstavba priemyselnej zóny v mestskej časti Pradiareň, zároveň sa vďaka výstavbe priemyselnej zóny napojili na vodovod a kanalizáciu mestskú časť Pradiareň, generálna oprava ulíc Priekopa, Pri zastávke, Weilburská, Štúrova, F. Kráľa, čiastočná rekonštrukcia ulíc Garbiarska, Kušnierska, Kostolné námestie, vznik kruhových objazdov, vytvorenie parkovacích plôch na sídliskách Juh, Sever a na ulici Možiarska, vytvorenie parkoviska a úprava priestorov pri drevenom artikulárnom kostole, rekonštrukcia Nemocnice s poliklinikou Dr. Alexandra a zachovanie 300 pracovných miest v ozdravenej nemocnici, rekonštrukcia škôl ZŠ Nižná brána, ZŠ Dr. Fischera, ZŠ Hradná, vybudovanie dvoch kotolní na biomasu (Možiarska a Pod lesom) a príprava ďalšej kotolne na rekonštrukciu (Toporcerova) s cieľom lacnejšieho tepla pre domácnosti a dosiahnutím nezávislosti od plynu, rekonštrukcia domu smútku a vybudovanie sociálneho zariadenia pre verejnosť na starom cintoríne, vybudovanie hokejbalového ihriska, čím sa podporili dve stovky mladých športovcov, oprava chodníkov na uliciach Lanškrounská, Toporcerova, Severná, gen. Štefánika, Ľubická cesta, Haasova ulička, vybudovanie ciest ku garážam na uliciach Cintorínska, Nižná brána, gen. Štefánika, protipovodňová úprava v rámci 2. etapy priemyselnej zóny v mestskej časti Pradiareň, vykonanie prieskumu geotermálnej energie s možnosťami využitia pre mesto.
Najväčšie problémy v meste sa v tomto volebnom období týkali toho, že mesto nedostávalo časť podielových daní za spornú časť sídliska Juh, čo sa podarilo vyriešiť. Nemožnosť odpredaja mestských bytov do osobného vlastníctva na spornom území sídliska Juh, čo sa podarilo rovnako vyriešiť. Rekonštrukcia zimného štadióna sa stále rieši.
Primátorom je Igor Šajtlava (nez.), mestské zastupiteľstvo má 19 poslancov, z toho (NEKA 10), (ĽS HZDS 2), (SF, ANO, HZD 1), (ĽS-HZDS, KSS, PSNS, SZS, Z SNS, ĽB 1), (SDKÚ-DS, KDH, Smer-SD 5).
mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš