NOVÁ ĽUBOVŇA. Občianske združenie Priatelia folklóru Ľubovnianskeho okresu, folklórny súbor Vrchovina v spolupráci s obcou Nová Ľubovňa a SLK Catering pripravili prvý ročník krojovanej folklórnej zábavy. Podujatie sa konalo v kultúrnom dome v Novej Ľubovni.
Akcie sa zúčastnilo približne 70 ľudí, z ktorých viac ako trištvrte malo na sebe minimálne dve súčasti kroja. Pôvodným zámerom organizátorov bolo, aby prišlo väčšie množstvo ľudí, ale podľa slov vedúcej folklórneho súboru Vrchovina Františky Marcinovej sa tento počet ukázal ako ideálny. Pre zúčastnených sa tak vytvorilo dostatok miesta na tancovanie.
Bola aj podmienka
"Čo sa týka oblečenia, prevažne každá žena mala na sebe kroj, čo dokazuje len historický vývoj ľudového odevu na Slovensku. Približne v 30. rokoch 20. storočia začali mužské kroje ustupovať spoločenskému oblečeniu, a preto je také zložité dnes zohnať originálny mužský odev," vysvetlila skvelá tanečníčka a zároveň vedúca Františka Marcinová. Táto zábava bola financovaná z peňazí, ktoré sa vyzbierali za vstupné. Pre tých, ktorí mali na sebe minimálne dve časti kroja, bola výška poplatku päť eur a tí, ktorí kroj nemali, zaplatili sedem eur.
Programom večera nebolo len tancovanie
Zábava dopadla veľmi dobre a trvala až do rána. Na tejto akcii sa nielen tancovalo, ale aj súťažilo. Veľký úspech malo vymýšľanie romantických básničiek na rôzne nárečové slová. V tejto súťaži sa ukázalo, že niektorí ľudia nemajú len básnické črevo, ale majú dokonca básnickú obličku. Tanečníci a tanečnice zo súboru učili všetkých tancovať tanec čerjana. "Tento tanec nie je veľmi zložitý, čiže účastníci skutočne nemali veľký problém naučiť sa ho. Veľmi sme sa pri ňom zabavili, pretože pri tanci išlo o výmenu tanečných partnerov. A tak si mohol zatancovať každý s každým," prezradili členovia súboru.
Tradičná muzika zabodovala
Keď sa v súbore rozhodovali, či uskutočnia takúto zábavu alebo nie, tak sa dohodli na tom, že najprv to povedia svojim priateľom a uvidia, aká bude na to odozva. Na základe ich reakcií sa rozhodli, že je to celkom dobrá myšlienka. "Zábava dopadla nad naše očakávania. Priznám sa, že sme sa obávali, ako budú reagovať ľudia na tradičnú ľudovú muziku, pretože dnes je zvykom, že na zábavách hrajú prevažne muzikanti na syntetických nástrojoch a aj repertoár už nie je zložený z čisto ľudových piesní. Touto cestou by som chcela poďakovať ľudovej hudbe Pastrnoci, pretože aj mňa veľmi milo prekvapili tým, že na zábave nehrali už polozľudovelé piesne," s úsmevom na tvári povedala Františka.
Nechýbala pravá slovenská kapustnica
Keď človek tancuje, je potom vysilený a potrebuje sa niečoho napiť. Organizátori mysleli aj na to, a preto bola na začiatku večera na stoloch položená minerálna voda, tyčinky a čipsy. Počas zábavy sa podávala aj pravá vynikajúca slovenská kapustnica. O všetkých účastníkov sa postarala firma, ktorá mali vo svojom výčape všetko možné, od malých cukroviniek, cez alkohol, nealko až po nejaké chutné jedlo na občerstvenie. "Všetci sa zabávali vo veľkom, a to nás len utvrdilo v myšlienke, že krojované zábavy organizované naším FS Vrchovina sa stanú tradičnou folklórnou akciou v okolí Starej Ľubovne," dodala Františka.
Tanečná haravara. Niektorí pretancovali celú noc. Foto: Eva Barlíková
Výzdoba sály. Organizátori vyzdobili sálu vecami z ľudového kroja. Foto: Vladimíra Simoníková
Talentovaní tanečníci. Členovia folklórneho súboru Vrchovina. Foto: archív sú boru
Autor: Lucia Repková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš