Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Kvôli Vojenskému obvodu Javorina (okres Kežmarok) v roku 1953 zrušili niekoľko obcí. Rodiny sa museli vysťahovať.
Srdce ho bolí dodnes
Sedemdesiatročný Martin Pitoňák žil v obci Ruskinovce. Dôchodcu ešte dnes pri spomienkach na násilné vysťahovanie bolí srdce: "Mal som vtedy trinásť rokov. Zrazu sme prišli o všetko. Každý si zháňal ubytovanie, kde sa dalo. Bývali sme v domoch po Nemcoch z vojnových čias, ktoré boli rozbité, zanedbané a opustené."
Zo začiatku žil so svojou rodinou v jedinej izbe s kuchyňou v Levoči. "V Huncovciach potom naši kúpili starú haraburdu, napoly zbúranú. Nato som odišiel do Svitu, kde žijem dodnes," zaspomínal si Martin Pitoňák.
Podľa neho sa v Ruskinovciach žilo ťažko, ale zdravo: "Bol to hornatý, ale krásny kraj." Dodnes sa na miesto bývalých Ruskinoviec rád vracia. "Každú nedeľu sa tam stretávame stará partia. Postavili sme tam malú kaplnku, každý rok organizujeme aj Ruskinovské plesy."
Bývalé Ruskinovce pôjdu pod obec Tvarožná
Martin Pitoňák je rád, že po dvadsiatich rokoch ich úsilia vláda konečne zrušila Vojenský obvod Javorina: "Je úžasné, že aspoň časť krivdy napravili," doplnil Pitoňák. Podľa neho ich niektorí poslanci z parlamentu pred časom označovali dokonca aj za vlastizradcov, darebákov a zlodejov.
Bývalá obec Ruskinovce by mala patriť do obce Tvarožná. Starostka Tvarožnej Dagmar Mathiová (SNS) tvrdí, že obci to veľmi pomôže: "Dostaneme rozsiahle lúky a budeme dostávať aj daň z nehnuteľností. Azda nám to rozvinie turistický ruch. Myslím, že na tomto území budeme podnikať, verím, že nám tým pribudnú aj nové pracovné príležitosti."
Na pozemkoch, ktoré ľudia roky nemohli užívať, by podľa starostky mohla vyrásť aj pomerne lukratívna časť poľovného revíru Javorina. Zlepšiť by to mohlo aj spojenie na Levočskú dolinu.
Vrátené pozemky by mali priniesť peniaze
Starosta obce Jakubany (okres Stará Ľubovňa) Jozef Dufala (nez.) má z rozhodnutia vlády veľkú radosť: "Obec získa hektáre, rozšíri sa jej kataster. Myslím, že Jakubany budú patriť medzi najväčšie obce v regióne. Navyše, ľudia budú mať voľný prístup do tohto priestoru. V minulosti na vstup potrebovali priepustky."
Dedinke by zrušenie vojenského priestoru mohlo priniesť veľký osoh. "Nateraz to bude možno pre obec stratová vec, treba zainvestovať, no v budúcnosti sa nám peniaze určite vrátia," povedal starosta Jakuban. Myslí, že súkromné pozemky, ktoré bude prácne vlastníkom rozdeliť, by sa mohli využiť na rekreáciu a vodné športy. Keďže prídu aj k územiu lesa, podľa starostu im bude priestor slúžiť aj na ťažbu dreva: "Treba tu zobudiť drevársky priemysel. Dobrý by tu bol aj závod na výrobu drevotriesky."
Starosta Ihlian Ján Turek (Smer-SD) upozornil, že vrátenie pozemkov má svoje výhody, ale aj nevýhody: "Bude síce viac priestoru na rozvoj cestovného ruchu, no vojenský obvod nás chránil pred pytliactvom či rabovaním."
Fakty
Kauza Javorina
Vojenský obvod Javorina vznikol 1. januára 1953. Do územia vojenského obvodu boli zahrnuté katastrálne územia obcí Blažov, Dvorce, Ľubické Kúpele, Ruskinovce a časti katastrálnych území 22 obcí spišského regiónu. Obce, ktorých celé katastrálne územie bolo začlenené do vojenského obvodu, dňom jeho zriadenia zanikli.
Vojenské územie Javorina zanikne od 1. januára. Dnes o tom rozhodla na návrh ministerstva obrany vláda. Umožnila tak vrátiť jeho územie obciam. Pôvodní obyvatelia o to neustále žiadali, v minulosti protestovali pred úradom vlády aj parlamentom.
Územie Vojenského obvodu Javorina v súčasnosti patrí do okresu Kežmarok v Prešovskom kraji. Územie s výmerou 31 638 hektárov sa rozdelí medzi priľahlé obce. Zrušením a rozdelením územia sa zmenia hranice obcí a tým aj hranice okresov Kežmarok, Levoča, Sabinov a Stará Ľubovňa.
Zrušením vojenského obvodu sa majetkové pomery k nehnuteľnostiam na tomto území nemenia, ani proces riešenia reštitučných nárokov oprávnených osôb. O lesy na Javorine sa bude starať desať rokov štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR v Pliešovciach. Súhlas na to má vydať minister pôdohospodárstva.
sita/tasr
Galko: Ľubické Kúpele majú šancu na obnovu
Združenie za obnovu obce Ľubické Kúpele, ktoré kritizuje dnes schválený návrh na zrušenie Vojenského obvodu Javorina, má podľa ministra obrany Ľubomíra Galka šancu na obnovu obce.
Združenie však musí splniť podmienky, ktoré pre tento účel stanovuje zákon o obecnom zriadení. Podľa ministra obrany sa možnosti združenia zrušením Vojenského obvodu Javorina neznížili, ako tvrdia zástupcovia združenia.
"Obec môže vzniknúť len zlúčením alebo rozdelením. Na to, aby obec vznikla, sú v tomto zákone presne stanovené pravidlá," povedal Galko.
Bolo by potrebné meniť zákon
Podľa neho sú podmienkami na vznik obce určitý počet obyvateľov s trvalým bydliskom v danom mieste, vybudovaná infraštruktúra, samostatné katastrálne územie a ďalšie. "To znamená, na to, aby tieto obce znova vznikli, bude treba zmeniť zákon," tvrdí minister obrany.
Galko uviedol, že vláda v tejto veci rozhodla nad rámec, keď katastrálne územia zaniknutých obcí pričlenila k okolitým existujúcim obciam ako samostatné územia.
"To znamená, už tá prvá podmienka bude splnená týchto ľudí, ktorí sa snažia nejakým spôsobom tie obce obnoviť, môžu v tej svojej snahe úplne bez problémov pokračovať a môžu sa snažiť o zmenu legislatívy, aby mohli tieto obce vzniknúť," povedal Galko
Obnoviť Ľubické Kúpele by sa mohlo občianskym aktivistom podariť len vtedy, ak by splnili podmienky, ktoré pre tento účel vymenúva zákon o obecnom zriadení. Celú vec má v gescii Ministerstvo vnútra SR.
"Zákon presne stanovuje podmienky, za akých môže byť obec zriadená. Ak tieto podmienky budú splnené, tak ministerstvo samozrejme zváži taký krok, ale v tejto chvíli by bolo predčasné vyjadriť sa ku konkrétnym záverom," povedal hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš