Korzár logo Korzár Spiš

Michal Hlinka je čoraz úspešnejší

Pred mesiacom sa na MS v kulturistike v azerbajdžanskom Baku zúčastnil zástupca KŠK Stará Ľubovňa a reprezentant Slovenska Michal Hlinka.

Michal Hlinka. Zaradil sa medzi svetovú elitu kulturistov.Michal Hlinka. Zaradil sa medzi svetovú elitu kulturistov. (Zdroj: archív)

Svetové podujatie malo pre tohto kulturistu spod Tatier veľký význam, pretože sa mu v kategórii do 60 kg podarilo vybojovať fantastické 2. miesto. Zisk tejto striebornej medaily je pre Michala Hlinku premiérovým kovom z vrcholového svetového podujatia a zároveň aj prvou medailou pre KŠK Stará Ľubovňa v kategórii mužov. Toto úspešné vystúpenie podtatranského kulturistu, ktorý je zároveň odchovancom staroľubovnianskej kulturistiky malo o to väčšiu cenu, že bolo po vyše dvojročnej pauze vynútenej zranením.

V nasledujúcom rozhovore sme túto kulturistickú osobnosť oslovili, aby nám priblížila svoju terajšiu činnosť a úspechy v tomto športe.

S akými predsavzatiami ste odchádzali na MS do azerbajdžanského Baku?

"Pred odchodom na svetový šampionát som si bol plne vedomý toho, že konkurencia súťažiacich kulturistov bude silná. Osobne som však pociťoval pred štartom dobrú formu a veril, že sa dokážem prebojovať čo najvyššie. Plány sa mi napokon podarilo dosiahnuť a keď som sa napokon dostal až do finále, už som nepochyboval o tom, že získam nejakú medailu. Vzhľadom na silnú konkurenciu súťažiacich vo všetkých kategóriách som vedel, že presadiť sa najmä medzi elitou ruských kulturistov nebude absolútne jednoduché. Podotýkam, že každý z kulturistov takmer vždy verí v úspech a zisk najvyšších mét."

Kedy ste boli presvedčený, že sa vám už podarí dosiahnuť tak skvelý úspech?

"Musím poznamenať, že až do konca som bol stále v napätí o nevedel som konkrétne, aký celkový výsledok sa mi podarilo dosiahnuť. Kulturista to zistí až vtedy, keď ho vyhlásia a oznámia na akom mieste sa mu podarilo v konečnom účtovaní skončiť. V priebehu súťaže sa však kedykoľvek môže všetko niekedy aj dosť nečakane zmeniť, pretože forma graduje a niektorým kulturistom sa zlepšuje a iným prípadne zhoršuje. Najväčšia pozornosť sa tomu venuje azda od semifinále do finále. Až do samého záveru musí súťažiaci čakať na akom mieste ho vyhlásia a potom má istotu, čo vlastne získal."

Čomu najviac vďačíte za presadenie sa v silnej konkurencii kulturistov takmer z celého sveta?

"V prvom rade určite ďakujem sebe samému, vlastnej disciplíne a celej svojej rodine. Kulturistika spočíva v tom, že ak sa športovcovi podarí pri nej čím najdlhšie vydržať a dokáže v nej čo najviac zabojovať, o úspechy sa isto obávať nemusí. Čo sa týka samotného šampionátu treba dodať, že veľa záležalo na tom, že v Baku sa zišlo veľa špičkových borcov nielen z okolitých krajín, ale hlavne z domáceho prostredia. Som preto veľmi rád, že vo vysokej konkurencii, ktorá prevládala vo všetkých kategóriách som medzi slovenskými kulturistami obstál najlepšie. Na druhej strane si ale uvedomujem, že oni to mali až príliš ťažké a pevne verím, že na budúcom šampionáte sa aj niektorým z nich podarí získať medailu."

Boli tieto MS pre vás ešte v niečom okrem zisku striebornej medaily výnimočné?

"Teší ma, že sa mi podarilo čo najlepšie zorganizovať svoj čas, čo pre mňa nebolo vôbec jednoduché. Tomuto vrcholovému podujatiu a príprave naň som sa mohol venovať len tak ako mi to čas umožňoval. Hlavný dôraz som totiž kládol na vlastnú robotu, ktorej bolo kvantum a celá kulturistika tým pádom ostala pre mňa ako hobby. Prvoradá pre mňa bola vždy práca a až potom nejaký šport. Čo sa týka mňa, našťastie sa mi tieto úlohy podarilo skvele skĺbiť a na svetovom šampionáte dosiahnuť navyše tak výnimočný úspech."

Akým smerom sa bude uberať vaša nastávajúca kariéra v tomto športe?

"Keďže tento šport je pre mňa, ako som naznačil, iba akýmsi hobby, veľa záleží od toho, či budem mať na neho dostatok voľného času. Treba poznamenať, že pre viacerých kulturistov je tento šport aj prácou. U mňa je to ale ináč a veľa záleží aj od toho, koľko voľných finančných prostriedkov má kulturista k dispozícii. Úspech, ktorý sa mi podarilo v Baku dosiahnuť, má podstatný význam, pretože niektorí kulturisti o ňom stále len môžu snívať. Pre mňa je zisk striebra aj odrazovým mostíkom a teraz bude veľa záležať aj od toho, ako sa ďalej dohodnem s našimi trénermi. Ja osobne som dosiahnuť takýto úspech túžil už dlhodobo a isto sa pokúsim v budúcnosti urobiť všetko aj pre zisk titulu MS."

Ako vnímate a hodnotíte celkovú atmosféru v ŠKK Stará Ľubovňa v poslednom období?

"V súčasnosti máme v našom klube dostatočné množstvo prevažne mladých športovcov. Niektorí z nich sa zodpovedne pripravujú a sú už aj aktívni pretekári. Zázemie sa preto čoraz viac rozširuje a klub má čoraz väčšie meno. Mladí aktéri, ktorí náš klub navštevujú a pripravujú sa na všetky súťaže dosahujú dosť vysoké úspechy nielen na slovenských pódiách, ale aj v zahraničí. Niektorých z našich pretekárov máme stále pripravených aj na európske a svetové juniorské šampionáty. Pevne však verím, že aj naďalej sa u nás budú zodpovedne a aktívne pripravovať a tí vekovo mladí čo najlepšie obstoja aj v širšej slovenskej reprezentácii, ktorá pravdepodobne tiež vycestuje na ME a MS, čím sa toto meno nášho KŠK stále bude iba zväčšovať."

Ste presvedčený, že kulturistika získa nielen v Starej Ľubovni, ale aj na celom Slovensku ešte viac obdivovateľov a priaznivcov ako je to doposiaľ?

"Na úvod treba podotknúť, že v každom športe je prvoradým základom cvičenie a inak to nie je ani v kulturistike. Záleží vlastne od toho, akým spôsobom a konkrétne čo chce človek hlavne dosiahnuť. Čo sa ale týka samotnej kulturistiky, v nej je cvičenie a príprava v porovnaní s ostatnými športmi trocha odlišná. Čo sa však týka tohto športu u nás pod Tatrami som presvedčený, že v budúcnosti sa mu bude v tomto regióne venovať dostatočná pozornosť. Či už pôjde o kulturistiku, ale aj iné fitnes štýly, tie by mali mať nakročené k ich rozvoju a tiež by sa mali aj čoraz viac propagovať. Treba dodať, že každý šport je v niečom výnimočný a ťažký a posúva človeka čoraz ďalej v jeho osobnej kariére. Športovec ale musí vynakladať maximálne množstvo úsilia, ak sa chce cítiť šťastný vo svojom športe, ktorému sa aktívne venuje. Ťažko je však navzájom porovnávať športy, ktoré nikto neskúsil a tiež majú úplne iný význam (šach, karate, kulturistika, stolný tenis). Veľa záleží aj od toho, či športovec okúsi účasť na vrcholovej scéne. Výsledky niektorých športov taktiež nemožno porovnávať, pretože sa to prakticky ani vôbec nedá. Každý šport má príležitosť k dosiahnutiu nejakého úspechu, prípadne aj medaily, ale niekedy je iba ťažko povedať, ktorá má väčšiu a ktorá nie až takú vysokú cenu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 210
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 923
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 902
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 491
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 797
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 555
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 746
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 117
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 038
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 49 631
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 40 773
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 073
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 255
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 039
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 618
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 117
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 038
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 49 631
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 40 773
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 073
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 255
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 039
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 618
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu