Primátor Anton Danko (nez.) drží v tajnosti, komu pridelí lukratívny post druhého viceprimátora. Ten v Poprade mesačne zarába vyše 2 700 eur. Vymenovaním svojho zástupcu sa Dankovi na politickej šachovnici núka možnosť pokúsiť sa rozbiť novú opozičnú väčšinu v mestskom parlamente.
POPRAD. Aby primátor Danko pohodlne vládol, potrebuje poslancov, ktorí mu budú schvaľovať jeho návrhy. Doteraz mal v zastupiteľstve na svojej strane výraznú väčšinu. Po komunálnych voľbách sa mu črtá pravý opak - väčšinová opozícia, zložená z poslancov SDKÚ-DS, SaS a nezávislého Štefana Pčolu.
Božoň: Odmietol som
Informácie, že Danko sa cez osobu "starého" poslanca z práve odchádzajúceho metského zastupiteľstva dožaduje rokovaní o spolupráci s novozvolenými opozičnými poslancami, nám potvrdili dva nezávislé zdroje - vedúci činovníci politických strán. "Cez toho sprostredkovateľa oslovil najmenej dvoch. Nepovedal to priamo, ale v náznakoch, že by mohol 'dostať' viceprimátora," povedal činovník strany, ktorý si neželal byť menovaný. "Začalo to hneď v nedeľu po voľbách. Popri návšteve sprostredkovateľa sa aj telefonovalo," potvrdil druhý zdroj.
"Objavilo sa niečo také z druhej, tretej ruky. Ponuku rokovať s primátorom som samozrejme odmietol. Náš klub ostane súdržný," povedal novozvolený poslanec za SaS Slavomír Božoň.
Danko: Len zatiaľ...
Primátor Danko minulý týždeň agentúre TASR povedal, že k doterajšiemu viceprimátorovi Adriánovi Kromkovi vymenuje aj druhého. Meno odmietol prezradiť. Pre TASR naznačil, že si želá rozbitie opozičnej väčšiny "baranovcov" s Pčolom. "Vyzerá ten pomer 10 ku 9, verím, že len zatiaľ," povedal Danko o črtajúcej sa väčšine v mestskom zastupiteľstve - SDKÚ-DS, SaS aj s Pčolom.
Podľa primátora v komunálnej politike ide o spoločný cieľ. "Dohodneme sa na normálnej pracovnej atmosfére a na nejakých kompromisoch," predpokladá Danko.
Na naše viacnásobné otázky, kto bude druhý viceprimátorom a či sa snaží rokovať s niektorými novými poslancami o prechode do svojho tábora, Danko nereagoval.
Baran nepovedal, či by prijal post
Poslanci SDKÚ-DS Milan Baran, Estera Bohunická, Alena Madzinová a Igor Wzoš odmietli, že by dostali ponuku od primátora rokovať o spolupráci. Vyjadrili presvedčenie, že klub ostane súdržný. Jozef Beňo z SDKÚ-DS dva dni nedvíhal mobilný telefón. Štefan Kubík pre pracovnú cestu v Bratislave nemohol hovoriť. Ponuky tiež nepotvrdili noví poslanci SaS Marián Barilla a Mária Trembáčová. Všetci rovnako odmietli, že by dostali ponuku na post viceprimátora.
Podľa pozorovateľov práve lukratívnym postom by si primátor Danko mohol niekoho prikloniť na svoju stranu. Rokovanie s ním priznal porazený kandidát na primátora Baran. "Dohadovali sme sa len o technických veciach ako fungovanie metskej rady či zloženie komisií. Funkciu viceprimátora mi neponúkol," povedal Baran.
Na otázku, či by ju prijal, odmietol odpovedať. O stratégii či požadovať alebo nepožadovať funkciu viceprimátora podľa neho rozhodne poslanecký klub SaS a SDKÚ-DS. Podľa našich informácií je väčšina v skupine proti.
Viceprimátorom Švagerko?
Zo šiestich nezávislých poslancov podporovali Danka v predvolebnej kampani traja - Dušan Nebus, Stanislav Baran a Peter Gapa. Kvôli získaniu podpory by dávalo zmysel ponúknuť funkciu viceprimátora skôr niekomu zo zvyšnej trojice nezávislých Pčola, Anna Schlosserová a Jozef Švagerko.
Švagerko na otázku, či dostal ponuku a či s primátorom o podpore rokoval, odmietol odpovedať. "Za poslanca ešte vymenovaný nie som, nebudem odpovedať."
Schlosserová povedala, že ponuku na viceprimátorku zatiaľ nedostala. "Ak by prišla, povedala by som áno. Dávalo by mi to väčšie možnosti plniť svoje predvolebné zámery," povedala.
Pčola tvrdil, že ponuku nedostal a určite by ju odmietol. "Primátor by si mal za svojho zástupcu vybrať blízkeho človeka, ktorému dôveruje. Predvolebná kampaň ukázala značnú rozdielnosť programov," povedal Pčola.
Anna Schlosserová. Ponuku na viceprimátorku zatiaľ nedostala. "Ak by prišla, povedala by som áno. Dávalo by mi to väčšie možnosti plniť svoje predvolebné zámery," povedala. Foto: Tomáš Tišťan
Poznámka
Pozor na kompromisy
Volebné programy koalície SDKÚ-DS, SaS a Antona Danka boli od seba výrazne rozdielne. Kým saskári a modrí hovorili o elektronických aukciách, zverejňovaní obchodných zmlúv mesta, Danko sa týmto pojmom celý čas vyhýbal ako čert krížu.
Preto reči ako kompromis, v samospráve je to iné ako v Bratislave, tu všetci ťaháme za jeden povraz (hoci na prvý pohľad ľúbivé), môžu byť veľmi nebezpečné. Kompromis u komunálnych politikov môže totiž znamenať aj iné slovo pre dohodu o obchode, rozdelenie vplyvu, či kšeftov. Igor Wzoš z SDKÚ-DS zatiaľ hovorí, že cíti silu klubu presadiť zverejňovanie zmlúv, rôznorodosť názorov v mestskej televízii, či aj konkrétne projekty ako napríklad veľký mestský park.
Vzhľadom na skúsenosti s politikmi všetkého druhu treba ostať radšej skeptický. Splnenie ambiciózneho volebného programu Dankových oponentov by však bolo pre Poprad požehnaním. Vidieť voľne niekde na internete faktúry, koľko, za čo a komu mesto platí, by v Poprade bola revolúcia. A najmä zistenia, akýmže to firmám a ľuďom tie tisíce a milióny eur z popradskej mestskej kasy vlastne každoročne prúdia.
Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš