KEŽMAROK/ĽUBICA. Ľubičania stretávali 58-ročného Alojza predčasom na babete. "Prejsť pešo bol preňho veľký problém. Teraz ho však vôbec nevidieť," povedala nám Anna z Ľubice.
Premiestňovalo ho desať mužov
Podľa našich informácií desať mužov premiestnilo takmer 250-kilového Alojza, ktorý bol pri vedomí, z oddelenia dlhodobo chorých na anestéziologicko-resuscitačné oddelenie (ARO), kde o jeho život bojuje celý tím zdravotníkov.
Momentálne je údajne v polospánku, dýchajú zaňho prístroje, aby sa znížila spotreba kyslíka a nároky na krvný obeh, čo by mohlo značne uľaviť jeho srdiečku, pľúcam či obličkám. Zlyhávajú mu totiž životne dôležité orgány. Aké šance má pacient na prežitie, nevedno, lekári s nami o jeho zdravotnom stave rozprávať odmietli, pretože si to nepriala rodina.
Neter: "Obezitou netrpel od detstva"
Keďže muž nie je pri vedomí, neprijíma ani potravu, a tým stráca hmotnosť. Dozvedeli sme sa, že žije buď z výživy, ktorú dostáva do žily, alebo mu stravu dávajú sondou.
Alojzov syn ani manželka s nami hovoriť nechceli. Iba jeho neter nám prezradila, že ho trápi nadmerná obezita dlhodobo, no nemá ju od detstva. Miestni nám povedali, že otec viacerých detí žil s nadváhou už niekoľko rokov a kedysi pracoval na družstve.
Takúto nadváhu ešte nezaznamenali
Lekárka z obezitologickej ambulancie v Poprade Janka Holešovská povedala, že za celú svoju prax si na pacienta s takouto veľkou hmotnosťou nepamätá. Rekordmanom v ich diabetologickej ambulancii bol za posledných desať rokov 180 kíl vážiaci muž.
Lekárka Holešovská tvrdí, že človeku s hmotnosťou takmer štvrť tony robí problém vyjsť tri schody: "Musí to byť veľmi zlý život. Zoberte si bežné nastupovanie do autobusu. Nehovoriac o vstávaní a celkovom pohybe." Podľa lekárky je extrémne obézny človek nemotorný a hrozí mu aj úplná invalidita.
Lekári to s obéznymi pacientmi majú ťažšie
"Nadmerne obézny pacient býva oveľa častejšie chorý. U nich je oveľa väčší nápor na kardiovaskulárny, ale i pľúcny systém či obličky," uviedol riaditeľ kežmarskej nemocnice a primár chirurgie Štefan Volák (na snímke Marie Melníkovej).
Obezita lekárom komplikuje prácu aj pri operáciách. "Keď sa napríklad potrebujeme dostať do brucha a bráni nám v tom niekoľko desiatok centimetrov vysoká vrstva tuku. Sťažuje to však aj hojenie po operácii," vysvetlil Š. Volák.
Podľa neho obezita plní aj psychiatrické ambulancie. "Je to spoločenský hendikep. Obézni sa hanbia komunikovať, chodiť do spoločnosti, ťažšie si hľadajú zamestnanie, pretože všetko by fyzicky nezvládli. V neposlednom rade to obmedzuje aj ich sexuálny život," dodal primár Volák.
Fakty
Ako dať obezite zbohom
Obezitologička Jana Holešovská hovorí, že keď spozorujeme priberanie čo i len dve kilá za rok, mal by to byť výstražný signál. "Jednoznačne by sa o tom mali ľudia poradiť s lekárom. Nemáme síce čarovné tabletky ani prútik, no urobíme im kompletný režim a začneme sledovať hlavne ich príjem a výdaj potravy," ozrejmila odborníčka.
Podľa Holešovskej ľudia často zabúdajú, že metabolizmus sa vekom mení: "Návyky príjmu potravy však zostávajú, ľudia sa menej hýbu, postupne sa to nabaľuje a začnú priberať."
Niekoľko kíl navyše sa dá odstrániť liposukciou. Prílišnú obezitu však riešia chirurgicky buď balónikom, ktorý sa zavádza do žalúdka, alebo sa urobí bandáž - dá sa obruč okolo žalúdka, ktorou sa zmenší jeho objem, alebo bajpasom.
Podľa Jany Holešovskej priamou príčinou smrti obezita nie je. "Dôvodom je zlyhanie životne dôležitých orgánov," spresnila. Veľkým strašiakom môže byť následný infarkt či mozgová príhoda.
(mel)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš