Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

FAM Poprad v skromných podmienkach neustále dosahuje úspechy

Futbalová akadémia mládeže Poprad patrí už dlhodobo k mládežníckym klubom v podtatranskom regióne, ktoré sa veľkou mierou venujú výchove futbalových talentov.

FAM Poprad dosahuje neustále skvelé výsledky doma i v zahraničí. Prezident a tréner FAM Poprad Milan Molnár je veľkým zanietencom futbalovej mládeže.FAM Poprad dosahuje neustále skvelé výsledky doma i v zahraničí. Prezident a tréner FAM Poprad Milan Molnár je veľkým zanietencom futbalovej mládeže. (Zdroj: autor)

Futbalová akadémia mládeže (FAM) Poprad patrí už dlhodobo k mládežníckym klubom v podtatranskom regióne, ktoré sa veľkou mierou venujú výchove futbalových talentov. Tak, ako v predošlých rokoch, aj tentokrát všetky vekové kategórie v tomto klube dokázali dosiahnuť pri svojom napredovaní skvelé výsledky, či už doma, ale aj v zahraničí. V silnej konkurencii tímov jednotlivých súťaží sa predviedli výrazné množstvo získaného futbalového umenia z doterajšej aktívnej činnosti, čím neustále robili radosť nielen svojim trénerom, ale aj vlastným rodičom. Po ukončení jesennej časti sme oslovili touto cestou prezidenta a trénera FAM Poprad Milana Molnára, s ktorým sme spoločne zhodnotili účinkovanie klubu v tejto futbalovej sezóne.

Máte za sebou prvú polovicu súťažného ročníka. Nakoľko ste spokojný s účinkovaním jednotlivých vekových kategórií vo vašej futbalovej akadémii?


„Do nového futbalového súťažného ročníka sme nastúpili bez kategórie seniorov. Za hlavný dôvod považujem, že sme neboli schopní túto kategóriu financovať a seniori o samofinancovanie nemali záujem. Iné to bolo s kategóriou dorastu.Po korektnom rokovaní s novovzniknutým klubom FK Poprad - Veľká sme sa dohodli na hosťovaní našich dorastencov práve v tomto klube. Štartom našich dorastencov za novovzniknutý klub je splnená podmienka ich štartu v najvyššej súťaži PFZ. Naši mladší a starší žiaci po úspešnej minulej sezóne mali ambíciu hrať v v II. lige, no VsFZ našu prihlášku, ktorá smerovala do vyššej súťaže neakceptovala a aj v tomto súťažnom ročníku teda hráme III. ligu. Mladší žiaci nezachytili úvod sezóny a po 3 kolách mali v tabuľke iba jeden bod.
Bolo to aj vplyvom náhleho odchodu 9 hráčov do FK Poprad, 4 hráči postúpili do kategórie starších žiakov, jeden hráč prestúpil do Stropkova a jeden do Mengusoviec. Po nástupe nového trénera Ing. Mariána Mattu sa mužstvo zomklo, skonsolidovalo a mohutným finišom sa bodovo prijateľne dotiahlo na vedúce mužstvá súťaže. Skončili sme síce na 5. mieste, ale pred jarnou odvetou si naši mladší žiaci dali cieľ túto súťaž vyhrať! Starší žiaci pod vedením Ing. Vladimíra Barana dlhodobo dosahujú dobré výsledky. Obdobne, ako mladší žiaci mali pomalý rozbeh, no konečné 5. miesto po skončení jesennej súťaže neodráža momentálnu silu kolektívu. Aj v tejto kategórii sme pomohli kolegom z FK Poprad a z mužstva odišli dvaja kľúčoví hráči. Čo sa týka najmladšej kategórie, ktorú vediem, je situácia skonsolidovaná rovnako ako u starších a mladších žiakov. Naši Famkárikovia, ročník narodenia 2001 sa usilovne pripravujú na budúce účinkovanie. Dúfam, že nielen v kategóriách FAM Poprad. U tejto kategórie výnimočne vo FAM robíme už iba výber tých najtalentovanejších chlapcov. Na poslednom zasadnutí VV FAM Poprad výbor vyslovil spokojnosť s jesenným účinkovaním všetkých našich mužstiev."

Vytvárať čo najkvalitnejšie podmienky pre pôsobenie a existenciu FAM, ale aj futbalový rast mladých talentov nie je v terajšej dobe určite nič jednoduché. Na ktoré činitele pre neustále napredovanie kladiete hlavnú pozornosť?

„Nie sme nosným futbalovým klubom v Poprade, ale nemáme ani generálneho sponzora. Činnosť realizujeme najmä za pomoci drobných sponzorov a hlavne z členských príspevkov a za obetavej pomoci rodičov. Kto robil, resp. robí futbal, vie, že popri kvalitnom personálnom obsadení klubu je pre kvalitnú činnosť nutné aj primerané finančné zabezpečenie. My vytvárame podmienky k účinkovaniu detí vo FAM Poprad primerane našim možnostiam. Priznám sa, že často kalkulujeme s každým eurom, ale existenčné problémy nemáme! Samozrejme viem si predstaviť podstatne kvalitnejšiu prácu, ale všetko so všetkým súvisí....Viac ma mrzí, no už nerozčuľuje to, že popradské deti z FAM Popradu sú už 8 rokov "bezdomovci" a nemôžu svoju športovú činnosť vykonávať v Poprade. Hrávali sme v Mlynici, v Gánovciach, v Spišskej Teplici a teraz nás prichýlili v Švábovciach. Toto je už na zamyslenie sa pre kompetentných ľudí v Poprade. Chcem sa teda poďakovať futbalovému klubu, ale aj vedeniu obce Švábovce, že majú pochopenie pre naše problémy a umožnili popradským detičkám hrať na ich ihrisku."

Stojíte na prahu zimnej prípravy. Akým smerom sa bude uberať jej priebeh vo vašej FAM?

„Počas zimnej prípravy máme zabezpečené telocvične pre všetky kategórie. Do konca roka ešte absolvujeme halový turnaj v Košiciach. V januári sa opäť zúčastníme veľkého medzinárodného turnaja UMBRO CUP v Prešove, kde budeme obhajovať vlaňajšie fantastické 2. miesto. V novom roku pre všetky naše kategórie pripravujeme kvalitne obsadené halové turnaje. Vyvrcholením bude 8. ročník medzinárodného halového turnaja starších a mladších žiakov o pohár FAM Poprad s účasťou aj prvoligových mužstiev. Rozpis doposiaľ potvrdených halových turnajov je na našej webovej stránke."

Ako hodnotíte súčasný trend rozvoja mládežníckeho futbalu v meste Poprad a v podtatranskom regióne?

„Priznám sa, že momentálne nemám taký prehľad o mládežníckych mužstvách a talentoch, ktoré behajú po ihriskách v podtatranskom regióne, ako v minulosti. Z mužstiev, ktoré som videl v našej súťaži, som mal dobrý pocit z klubov FK Lendak, FK Spišská Belá, pokrok nastal už popri tradične dobrých dorastencoch aj u žiakov v Ľubici. No a trvale dobre a systematicky pracujú s mládežou naši priatelia z Levoče. Čo sa týka mládežníckeho futbalu v meste Poprad, o celkovej situácii je iba ťažko rozprávať. S pánom prezidentom FK Poprad som v kontakte a ak bude na nás požiadavka na pomoc, tak v rozsahu našich možností, ako vždy pomôžeme. Do FAM Poprad v budúcnosti budeme registrovať chlapcov až po dovŕšení 10 rokov. Preto prosím aj verejnosť, ktorá nás pravidelne kontaktuje, aby sa do uvedenej vekovej kategórie obracala na klub FK Poprad. Týmto rozhodnutím umožníme niektorým trénerom FK Poprad, ktorí sa doslova vyjadrovali, že im "kradneme deti", aby nám ukázali, ako sa má s mládežou do 10 rokov pracovať. Ak chceme držať krok s tradične výbornými klubmi aspoň v kraji, musíme systematicky pracovať s deťmi už od predškolského veku. Je mi ľúto skúsených mládežníckych trénerov v FK Poprad v kategóriách starších žiakov a dorastencov, ako sa trápia s elementárnou nepripravenosťou niektorých ich zverencov. Potom je pred nimi hektická robota dobiehať zameškané, ktorá sa nie vždy skončí tak pozitívne, ako v prípade mladšieho dorastu. Tu je potrebné ešte pripomenúť, že v Poprade máme iba jedného pána trénera Stanislava Kocha... Hore uvedené hodnotenie je môj osobný názor a môj uhol pohľadu."

Ktoré dôležité kroky by bolo podľa vás potrebné uskutočniť, aby sa táto najpopulárnejšia kolektívna hra pod Tatrami dostala viac do popredia ako teraz v súčasnosti?

„Predovšetkým chcem povedať, že Poprad nie je futbalové mesto. Drží ho nad vodou pár fanatikov, ktorým sa chcem poďakovať, že najpopulárnejší šport máme v meste momentálne na takej výkonnostnej úrovni, na akej sa nachádza. Veľkým pozitívom je, že najvyššiu seniorskú súťaž hráme s prevažne našimi mladými odchovancami."
Čo sa týka ďalších krokov do budúcna? Osobne sa skôr považujem za futbalového praktika, ako za manažéra a teoretika, no vyjadrím sa! Pozrime sa, v akom stave je mestský štadión. Chýba nám umelý trávnik, tréningové plochy... Podľa môjho názoru, by sa mali prestať hovoriť futbalovej verejnosti rozprávky, ako v minulosti a malo by sa konečne začať konať. Pozorne sledujem avizovanú výstavbu futbalového komplexu SFZ v Poprade. Pevne verím, že po voľbách do VÚC, voľbách v SFZ a po komunálnych voľbách sa vytvorili ideálne podmienky na naplnenie predvolebných predsavzatí."

Pociťujete zvýšený záujem a spoluprácu zo strany rodičov ako aj sponzorov pri zdokonaľovaní prípravy a futbalovom raste talentov účasťou na rôznych mládežníckych turnajoch na Slovensku, ale aj v zahraničí?


„Ako som už spomenul, bez pomoci rodičov sa mládežnícky futbal robiť nedá. A to nemám na mysli iba ekonomické aspekty, ale aj výchovné. Po mojich dlhodobých trénerských skúsenostiach tvrdím, že pod Tatrami máme veľa talentov. Chlapci v tomto regióne sa vyznačujú výbornými genetickými vlastnosťami, nielen pre výkonnostný, ale aj pre vrcholový šport. Pri kontaktoch, či už v rámci Slovenska alebo aj v zahraničí, našich chlapcov iní tréneri obdivujú za ich vlastnosti, ako je bojovnosť, húževnatosť, súťaživosť. Čo sa týka zahraničných kontaktov, okrem dlhodobo výborných kontaktov s našimi priateľmi s Poľska zo Zakopaného sme nadviazali zaujímavé kontakty aj s mužstvami z Krakowa a z Noweho Saczu. Myslím si preto, že najmä naša najmladšia kategória vo FAM Poprad má možnosť ideálnej konfrontácie so špičkovými mužstvami z Poľska."

Z pozície dlhoročného prezidenta FAM Poprad sa naplnili všetky vaše predstavy pri doterajšej činnosti vo vašom mládežníckom klube?


„Dôvod, ktorý nás viedol k založeniu FAM Poprad boli skutočnosti, ktoré v popradskom futbale pred 8 rokmi pretrvávali. Raz sa spojil jeden klub s druhým - samozrejme druhý klub zanikol. Raz bol jeden prezident a za polroka druhý. O koncepčnej práci sa nedalo hovoriť. A keď v Poprade zrušili dorast a presťahoval sa do Svitu, rozhodli sme sa konať. Pár nadšencov sa teda rozhodlo založiť FAM Poprad. Pôvodne sme sa chceli venovať iba mladším a starším žiakom, no veľký záujem našej popradskej mládeže o FAM nás zaskočil. Preto sme si neskôr dali za úlohu vytvoriť organizačnú štruktúru FAM tak, aby sme sa mohli našej mládeži komplexne venovať vo všetkých mládežníckych kategóriách. S FAM Poprad som zatiaľ prežil veľa pekných chvíľ a spoznal veľa dobrých ľudí. Osobne sa priznám, že som už mal úmysel aj s futbalom skončiť! Bolo to vtedy, keď sme necitlivým spôsobom dostali pokutu 15 000 Sk za odvolanie nášho dorastu zo súťaže, 12 dní pred začiatkom súťaže od PFZ. Sklamal by som však svojich kolegov a chlapcov, ktorí futbal milujú rovnako ako ja."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 856
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 559
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 763
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 475
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 992
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 364
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 004
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 657
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 636
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 570
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historik Henrich Hrehor.

Hodnotí aj súčasný stav v spoločnosti.

8 h
Ilustračné foto

Kde budú robiť antigénové testy.

22. jan
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

14 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

12 h
Mobilné odberové miesto v budove ružinovskej Polikliniky.

V pondelok sa začalo na Slovensku celoplošné skríningové testovanie, ktoré potrvá do 27. januára.

21. jan

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop