Korzár logo Korzár Spiš
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky
ROZHOVOR S ODCHÁDZAJÚCIM PRIMÁTOROM

Jaržembovský: Môžem sa smelo postaviť pred ľudí

Svoj mandát primátora mesta odovzdá už o pár dní. Valenta Jaržembovského, trojnásobného primátora Starej Ľubovne, nahradí vo funkcii víťaz novembrových komunálnych volieb Michal Biganič.

Valent Jaržembovský. V komunálnej politike pôsobil od roku 1983. V Starej Ľubovni bol primátorom tri volebné obdobia.Valent Jaržembovský. V komunálnej politike pôsobil od roku 1983. V Starej Ľubovni bol primátorom tri volebné obdobia. (Zdroj: archív)

V posledných dňoch pôsobenia na radnici sme sa s V. Jaržembovským porozprávali o nedávnych voľbách, či o kontroverznom riaditeľovi Slobytermu Orlovskom. Tiež nám prezradil, ako chutí moc a či pri svojich funkciách zbohatol. V. Jaržembovský nám poodhalil aj svoje vnímanie strany Smer. Odpovedal aj na otázku, či ho ešte v komunálnej politike uvidíme.

STARÁ ĽUBOVŇA. Odchádzajúci primátor skončil v nedávnych voľbách na druhom mieste. Výsledok ho nepotešil, avšak rešpektuje ho. Ani po voľbách neľutuje, že sa uchádzal o hlasy. Neurobil by tak iba v prípade, ak by Smer postavil na kandidačnú listinu prednostku Klaudiu Satkeovú alebo pravičiari viceprimátora Milana Knapíka.

Nedostali ste sa za krajského poslanca pri minuloročných voľbách, nevyhrali ste nedávny boj o primátora Starej Ľubovne a napokon ste sa nepresadili ani ako kandidát na poslanca v Starej Ľubovni. Vnímate to ako osobné sklamanie, či dokonca vlastnú porážku?

"Chcem v prvom rade povedať, že vždy som využíval čestné zbrane a čestný a férový spôsob boja. Nechcem komentovať ďalšie veci ohľadom volieb. Nijaká funkcia, tobôž nie poslanecká nestojí za to, aby človek zapredal svoju česť. Pre mňa to vôbec neznamená sklamanie, raz ten záver musí prísť. A keď niekto dokáže to, čo ja, tak mu budem rád blahoželať."

Zostaňme pri nedávnych voľbách. Čo podľa vás rozhodlo, že ste v súboji o primátora nezvíťazili?

"Jednoducho ja som robil a ostatní za ten čas robili kampaň."

Časti verejnosti prekážalo, že ste sa obklopovali niektorými jednotlivcami, ktorí v meste nepatrili práve medzi obľúbených. Ak by sa dal vrátiť čas, boli by ste niektorých vymenili?

"Personálne otázky a otázky, ktoré sa týkajú človeka a osudu človeka, nie sú také jednoduché, ako sa javia. Zvlášť nie v takom malom meste, ako je Stará Ľubovňa, kde každý každého pozná. S jedným ste hrávali futbal, s iným chodili do školy, s ďalším kravy pásli, jeden je kmotor, jeden bratranec... . Jednoducho povedané – niektoré miesta neboli vždy ideálne obsadené tými správnymi ľuďmi, ale to ani jednoduché nie je, lebo všetko so všetkým súvisí... Prezradím, že na dvoch - troch postoch bola pripravovaná výmena, ale prišli udalosti, ako bol požiar na Továrenskej, ktorý nás všetkých zomkol, a vtedy aj prehliadnete nedostatky, ktoré sa v práci vyskytovali. Veď aj povodne nám opäť zocelili vzťahy, a potom je vám ľúto a poviete si neskoro, nech odvolávanie robia iní."

Niektorí hovoria, že víťazný kandidát na primátora Michal Biganič uspel aj preto, že nepriamo naznačoval výmenu riaditeľa Slobytermu Jána Orlovského. Čo si o tom myslíte? Môže v meste zlacnieť teplo a voda, ako sľubuje?

"Pán Orlovský je špecifický povahou, ale za 15 rokov v meste ani raz nevypadlo teplo, teplá voda. Keď niekto vidí zlo v jeho osobe manažéra za to, že chce poriadok, prosím. Všetko to však bol veľmi dobrý predvolebný ťah. Išlo o najtrefnejšie miesto, ktoré na voličov zabralo. Avšak takto sa dva mesiace pred voľbami o ľuďoch nevyjadruje. Za celoživotnú prácu si to pán Orlovský nezaslúžil. Teraz uvidíme, či neostane pri sľuboch. Bude treba udržať ceny tepla, prípadne ich znížiť. Čas všetko ukáže, vývoj budeme sledovať. K fungovaniu Slobytermu chcem dodať, že tak vybudované tepelné hospodárstvo, ako má Stará Ľubovňa, má len málokto. Mesto bolo vždy v tretine najlacnejších výrobcov. Nebyť spontánneho, nekontrolovaného odpájania zdroja z centrálneho tepla - keď som na štyri roky nebol primátorom - tá cena mohla byť ešte nižšia. Možno nie je pán Orlovský u niektorých obľúbený, ale málokto videl, ako rieši obrovské nedoplatky a koná s neplatičmi cez súdy, exekúcie, či musí nechať vypratávať byty. To je zodpovednosť a vôbec to nie je také jednoduché. Je to mimoriadne citlivá vec."

Pán primátor, vy chodievate do kostola? Pýtame sa aj v súvislosti s vašimi protikandidátmi. Asi ťažko totiž vyvrátiť, že aj tam bodovali u niektorých voličov.

"Pravidelne nechodievam, chodím príležitostne. Je to napríklad pri niektorých udalostiach. Vzdávam však všetkým úctu. Síce vyrástol som z takéhoto prostredia, formálne sa však nebudem ukazovať a spínať ruky, a pritom sa tváriť, aký som veriaci."

Zosumarizujme si vaše primátorské obdobia. Čo je v tejto práci vôbec najťažšie?

"Najťažšia je vždy práca s ľuďmi, ale to je všeobecne známe. Najťažšie je však ovládať sám seba. Veľa ľudí vám totiž ublíži neprávom a nad to sa musíte povzniesť. Nenosiť v sebe hnev, zlosť, nenávisť a už vonkoncom nie zmysel pre pomstu. To človeka iba zabije a človek by prestal byť človekom. Na túto funkciu sa treba narodiť. Treba mať nekonečnú trpezlivosť, mieru odpúšťania, tolerancie a stále vidieť v prvom rade cieľ a až ďaleko za tým vidieť seba. Myslím, že celý život som to dokazoval. Nechodil by som na sedemročnej fábii a nebýval v paneláku, keby som to tak nerobil. Všetko to bolo na úkor vlastnej rodiny, nehovoriac o vlastných zdrojoch, ktoré človek minul."

Byť primátorom však určite znamená aj množstvo výhod. Aké sú podľa vás tie najzaujímavejšie?

"Byť primátorom určite má aj výhody. Po prvé, je tu taký plat a také ohodnotenie, že nemusíte rozmýšľať o každodenných výdavkoch, či kúpite decku čižmy, či vetrovku alebo či bude na drahšie mäso. Plat je taký, že môžete žiť normálne, bez stresu, avšak nie zas taký, aby ste z neho vedeli zbohatnúť. Ak myslíte, že primátorstvo môže mať napríklad ďalšie finančné výhody, tak to môže, nepopieram. Na to však treba mať gény a zmysel pre vykorisťovanie a vyťaženie výhod. Ja som ani jednu podobnú výhodu nevyužil. Môžem sa smelo postaviť pred tisícky ľudí a nech mi príde niekto povedať, že som niekedy v živote zobral úplatok. Postavím sa... Isteže, primátor má oproti radovému občanovi dvere otvorené. Ak ide trebárs k lekárovi. Nečaká tam pol dňa. Na druhej strane vás však každý sleduje a pozerá na vás ináč."

Niektorí politici aj na komunálnej úrovni zbohatnú. Vy sa cítite byť bohatým?

"Áno, cítim sa byť bohatým na skúsenosti a na priateľov. Mám fantastické poznanie, neviem, kto toto mesto tak dobre pozná vo všetkých súvislostiach."

Byť najdôležitejším mužom mesta 12 rokov môže dávať človeku všelijaké pocity. Iste to znamená aj pocit moci. Vy ste mali ten pocit? Aké to je?

"Takáto funkcia s právomocami, ale aj so zodpovednosťou dáva pocit moci. Nakoniec mesto ani nemôže riadiť slaboch. Najmä pri rozhodnutiach ten pocit moci musíte mať a za ním musíte stáť. Iné je zneužívať moc. To som v živote nerobil, pretože som absolútne prístupný človek."

V Starej Ľubovni tento rok do mestského zastupiteľstva výraznejšie prehovorili ľudia z mladšej generácie. Ako to vnímate?

"Celé to vítam."

Vráťme sa k vášmu bývalému členstvu v strane Smer-SD. Je všeobecne známe, že s niekdajším okresným šéfom Krivoňákom i terajším Sokolom ste nemali ideálne vzťahy. Ako to teda celé bolo?

"Nikdy som sa nestotožnil so stranou Smer a ani Smer so mnou. Či už ide o osoby, alebo spôsob a štýl práce, aký vládne v Smere."

Nakrátko sa vráťme aj k nedávnym voľbám. Nestálo vám za to, dohodnúť sa na stratégii s protikandidátom Sokolom? Po spočítaní voličských hlasov vás dvoch ste si miesta mohli deliť práve vy dvaja.

"V živote som so svojou cťou neobchodoval. Ani za cenu žiadnych výhod. Ľudia sa majú dohadovať, bolo by však neprirodzené na primátorovi, aby dohadoval pozíciu nižšiu, ako vykonáva. Neprijal by som nijakú ponuku pre prácu na úrade. Jednoducho nebolo by to dobré pre pracovnú atmosféru."

Poďme k vašej rodnej obci Hromoš. Za víťaza volieb tam zvolili najmladšieho starostu (28-ročný, pozn.red.). Sledovali ste aj tento vývoj?

"Pravdaže som sledoval, mám tam na rodičovskom chalupu. Napokon miesto, kde sa narodíte a prežijete detstvo, je vám vždy najbližšie. K rodnej obci chcem povedať, že mala šťastie na starostov, či už Pavol Nemec, alebo Pavol Knapík, obec krásne napredovala dopredu, a tak verím, že ten trend bude aj v ďalšom období."

Čo budete robiť po odovzdaní mandátu? Chystáte sa oddychovať?

"Chvíľu si bude treba oddýchnuť, to je pochopiteľné. Som však zapojený v mnohých celoslovenských organizáciách, takže nudiť sa rozhodne nebudem.

Uvidíme vás ešte niekedy v komunálnej politike?

"Komunálna politika je naším každodenným životom. Budem tu, veď tu žijem, záleží mi na meste."

Aký je váš najväčší prínos pre Starú Ľubovňu?

"Málokto vie, že tomuto mestu som dal tvar a krásu cez zeleň, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou. Sú investície, ktoré prichádzajú za pochodu, môj prínos však vidím hlavne v tom, že mesto má krásnu zeleň, srdce a atmosféru ľudskosti a férovosti. To je môj najväčší prínos."

Naopak, čo vás z obdobia vášho pôsobenia najviac mrzí, čo by ste urobili inak?

"Mrzí ma, že sa mi nepodarilo zabrániť takmer energetickému rozkladu, to znamená odpájaniu sa domácností od centrálneho zdroja vykurovania počas mojej štvorročnej odmlky vo funkcii primátora. Dôsledky sa ešte len prejavia neskôr. Trochu aj mrzí, že sa nám nepodarilo vybudovať obchvatovú cestu okolo starého cintorína s výjazdom ku Kauflandu. My sme sa však sústredili na ochvat Levočská - Prešovská (premostenie okolo sídliska Východ, pozn. red.), kde je z našej strany všetko pripravené, pričom už dávnejšie je na ťahu Prešovský samosprávny kraj.

Čo odkážete ľuďom, obyvateľom Starej Ľubovne?

"Aby sa snažili byť objektívni, aby viacej mysleli na spoločné dobro, ako len na svoje, a aby napriek pestrému zloženiu tunajšieho obyvateľstva vládol medzi nimi naďalej zmier. Ľudia nech sa medzi sebou zdravia a usmievajú."

Poznámka: Rozhovor sme priniesli iba s drobnými úpravami bez toho, aby zmenili význam interpretácie odpovedí. Valent Jaržembovský nežiadal o autorizáciu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Nové číslo Historickej revue
 7. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 10. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 1. Faculty of Management Comenius University in Bratislava
 2. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 3. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 4. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 5. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 6. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 9. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 10. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 25 377
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 14 885
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 12 893
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 12 438
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 10 543
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 9 487
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 9 407
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 8 208
 9. Nové číslo Historickej revue 7 916
 10. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 6 083
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné.

Testovanie odhalilo 2 185 nových infikovaných.

8m

Zmenený grafikon je predbežne platný do 11. decembra 2021.

20m

Druhá sankcia je skoro štyrikrát vyššia.

11 h
Primátorka Turčanová a riaditeľ dopravného podniku Jaš v jednom z nových trolejbusov.

Prešov chystá viaceré novinky.

11 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop