S M. Leckéšim sme sa pozhovárali o aktuálnej situácii v regionálnych nemocniciach, ako aj o ich budúcnosti.
V období preberania boli obe zdravotnícke zariadenia v rukách miest a výrazne zadlžené. Ako sú na tom dnes?
- Krompašská nemocnica mala veľké ekonomické problémy. Myslím si, že za tieto tri roky sa situáciu podarilo stabilizovať. Financovanie však bolo a je problematické vo všetkých nemocniciach. Tým, že pôrodnica v gelnickej nemocnici prestala fungovať, krompašská rozšírila svoju pôsobnosť a stala sa tak trocha nadregionálnou. V oboch našich nemocniciach sú situácie veľmi podobné a boli aj pri ich preberaní. Podarilo sa nám ich posunúť o veľký krok vpred a veľká časť práce je pred nami. V budúcnosti chceme rozšíriť spoluprácu oboch zariadení.
Žijeme ešte stále v krízových časoch. Ako sa tie odrazili v oblasti investícií do zariadení, resp. v personálnej oblasti? Bolo nutné prepúšťanie, okliešťovanie jednotlivých oddelení nemocníc?
- K znižovaniu stavu nedochádza. Ide o bežné odchody, súvisiace s dôchodkovým vekom, materskými, či prirodzeným odchodom personálu. Nielen v tomto regióne, ale aj v rámci celého Slovenska chýba mladá generácia lekárov a pociťujeme to aj my. Začali sme už prvé kroky spolupráce s lekárskymi fakultami. Máme záujem o podchytenie medikov priamo z regiónu. Aj prostredníctvom štipendií ich chceme motivovať, aby po skončení štúdia ostávali v regióne. V každej nemocnici bude nosné oddelenie, ktoré bude samozrejme prevádzkovať základnú starostlivosť v regióne. To však neznamená, že každá nemocnica musí mať celé zastúpenie spektra oddelení. Myslím si, že je možné za kvalitnou zdravotnou starostlivosťou dochádzať v rozumnej vzdialenosti. Práve koncentráciou niektorých oddelení môžeme docieliť nielen vyššiu kvalitu, ale aj ekonomizáciu.
Za prvý polrok hospodárili nemocnice so ziskom. Ku koncu roka očakávate nulové hospodárenie. Ako je to s plánovanými investíciami v roku 2011?
- V krompašskej nemocnici sa nám podarilo znížiť stratu oproti roku 2008 o 24 percent, vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Levoča, a. s., je zníženie straty oproti roku 2008 o 38 percent. Vlani sme v Krompachoch zrekonštruovali chirurgickú ambulanciu, zabezpečili dovybavenie drobnou medicínskou technikou, v Levoči zakúpili špeciálnu zdravotnícku techniku, hlavne pre výkon jednodňovej chirurgie a urológie. V roku 2009 bola v Levoči otvorená onkologická ambulancia a v tomto roku zrekonštruované gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Samozrejme, nemáme ešte ukončený hospodársky rok 2010. Preto zatiaľ nie je možné ho konkrétne špecifikovať. Čo sa týka zvýšenia výkonnosti, poskytujú sa aj nadlimitné výkony, pričom v minulých rokoch boli problémy vôbec naplniť kvóty poisťovní. Aj to hovorí o zvýšení dopytu od pacientov. V každom prípade obe nemocnice majú v regióne svoje opodstatnenie.
Fakty
Nemocnice v číslach
Levočská nemocnica v roku 2010 zamestnávala 251 zamestnancov, z toho 65 lekárov a 186 zdravotných sestier. Doposiaľ bolo hospitalizovaných 10 676 (január-október) pacientov, ambulantne ošetrených bolo 78 110 pacientov.
V krompašskej nemocnici bolo ku koncu októbra 135 zamestnancov, z toho 34 lekárov a 101 zdravotných sestier, hospitalizovaných bolo 5 827, ambulantne ošetrených 45 055 pacientov.
(šim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš