Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
VYSOKÉ TATRY/ POPRAD. O šťastí v nešťastí môže hovoriť trojica kamarátov z Poľska. Po tom, čo sa v nedeľu ráno vybrali liezť na ľadopád, ich v Bielovodskej doline, v masíve Tysovka, strhla lavína.
Mladú, 25-ročnú Magdu z Krakowa masa snehu zasypala. „Myslela som, že zomriem. Pamätám sa iba, ako ma privalilo o strom, rukou som si urobila dieru, aby som mohla dýchať, na viac si nespomínam," opísala strašné chvíle mladá Poľka.
Pod snehom bola 15 minút
Magda upadla do chvíľkového bezvedomia. Pod lavínou bola asi pätnásť minút. Vyhrabali ju z nej jej dvaja kamaráti, ktorých lavína nezasypala. Mladí Poliaci okamžite telefonovali o pomoc.
Napriek silnému vetru vyrazili vrtuľníkom po zranenú ženu leteckí záchranári spolu s jedným mužom z horskej služby.
„Pacientka mala šťastie, podľa môjho odhadu bola síce zahrabaná celá, no relatívne plytko, asi 40 centimetrov pod snehom," prezradil horský záchranár Juraj Janko.
Priamo na mieste ju ošetril lekár leteckých záchranárov. Hneď potom ju transportovali do popradskej nemocnice.
Poľka odmietla hospitalizáciu
Ženu si vzali do parády zdravotníci na centrálnom príjme. „Priviezli ju v miernom podchladení, s pomliaždením hlavy brucha a podvrtnutím krčnej chrbtice. Navrhli sme jej hospitalizáciu, no odmietla ju," uviedol lekár z popradskej nemocnice Marek Šperka.
Napriek tomu, že je žena v stabilizovanom stave, s dobrou telesnou teplotou, pacientke jednoznačne odporučili, aby v nemocnici nejaký deň zostala.
Magda liezla ľady dva roky
Poľka (na snímke Marie Melníkovej) má s horolezectvom dvojročné skúsenosti a vo Vysokých Tatrách liezla už niekoľkokrát. Rodičia o jej nešťastí nič netušia.
„Zatiaľ to vie iba brat, bojím sa to povedať rodičom, už by ma v živote nepustili liezť. Neviem, ako pôjdem domov na sviatky," hovorila mladá lezkyňa.
Niečo také ešte nikdy nezažila, no potom, čo jej to zdravotný stav umožní, je odhodlaná pokračovať v zdolávaní ľadopádov ďalej.
Do 15 minút je šanca na prežitie veľká
V nedeľu v Tatrách vyhlásili druhý stupeň lavínového nebezpečenstva. „Je to hlavne pre ľudí, ktorí sa pohybujú po značkovaných chodníkoch," ozrejmil Janko.
Zisťovali sme, či miesto, kde mohlo dôjsť k tragédii, je lavinózne. „Nie je to typická oblasť, kde by lavíny padali nejako často. Je tam prístupová trasa a ľady sa tam chodia liezť," vysvetlil Janko.
Napriek tomu, že nedeľňajšia lavína nebola veľká, by záchranár situáciu nepodceňoval. „Pri páde lavíny je dôležitá prvotná laická pomoc a lavínové prístroje. Za prvých 15 minút má človek vysokú šancu prežiť. Po tomto čase krivka mortality prudko stúpa," uzavrel Janko.
Záchranár Juraj Janko z HZS ukazuje miesto v Bielovodskej doline, kde spadla lavína. Foto: Marie Melníková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš