KOŠICE/SPIŠSKÁ KAPITULA. Memorandum o spolupráci pri príprave a realizácii projektu Spišský Jeruzalem podpísali dnes na Biskupskom úrade v Spišskej Kapitule predsedovia Košického a Prešovského samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa a Peter Chudík.
Ako informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobriková, projekt je súčasťou programu Terra Incognita, ktorý pripravuje Košický samosprávny kraj ako súčasť Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013. Na podpise memoranda sa zúčastnili aj spišský diecézny biskup Mons. František Tondra.
Chcú oživiť mestá na Gotickej ceste
Cieľom memoranda je oživenie historických miest na Gotickej cesty v programe Terra Incognita a obnova významnej súčasti spoločného kultúrneho dedičstva, religióznej krajiny na Pažici a jej okolí.
Unikátna krajina stredného Spiša, ktorá zahŕňa Spišský hrad, Žehru, Spišské Podhradie, Spišskú Kapitulu, Pažicu, Sivú Bradu a tiež blízke obce Hodkovce, Jablonov a ďalšie, je málo známou symbolickou krajinou.
Podľa archeológov a historikov tvoria kaplnky a ďalšie stavby v tejto lokalite symbolický Jeruzalem, takmer v mierke jedna k jednej. Veriacim mali umožniť v časoch, keď pre vojnu s Turkami boli púte do Svätej zeme problematické, čo najvernejšie prežiť krížovú cestu.
Podobná symbolická krajina sa nikde na Slovensku nenachádza, najbližšia je poľská Kalvária Zebrzydowska. Spišský Jeruzalem tak môže prispieť aj k rozvoju ekumenizmu, k zachovaniu kultúrneho dedičstva a zatraktívneniu územia.
Plánujú čerpať peniaze z fondov
„Je dôležité, aby sme na tomto projekte pracovali spoločne, pretože nám to dovolí čo najefektívnejšie čerpanie finančných zdrojov z dostupných programov Európskej únie a iných finančných mechanizmov. Chceme využiť regionálnu zaujímavosť na rozvoj spoločného kultúrneho dedičstva, vybudovať trvalé kultúrne aktivity a pomôcť tak tunajšiemu turizmu, ktorý je na Spiši významným odvetvím hospodárstva, a zlepšiť aj kvalitu života tunajších ľudí,“ povedal pri podpise memoranda predseda Košického samosprávneho kraja Trebuľa.
V spolupráci s mestskými a miestnymi samosprávami chcú kraje smerovať všetky spoločné aktivity v oblasti cestovného ruchu v regióne Spiša k vytvoreniu spoločného turistického klastra, vrátane vypracovania spoločnej marketingovej stratégie na úrovni oboch krajov a podpory tvorby miestnych produktov cestovného ruchu.
Obnova religióznej krajiny
Košický a Prešovský samosprávny kraj budú spolupracovať na projekte Spišský Jeruzalem v lokalite, ktorá sa nachádza v blízkosti svetového kultúrneho dedičstva UNESCO Spišský hrad a okolie, je na Spišsko-gemerskej vetve historickej Gotickej cesty a je súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.
Vyberú optimálny urbanisticko-architektonický návrh, ktorého predmetom bude revitalizácia religióznej krajiny, obnova barokových kaplniek a návrh drobnej architektúry.
„Obidva kraje budú iniciovať spoluprácu vlastníkov objektov, obcí, združení, neziskových organizácií a ďalších subjektov a podporia v tejto snahe aj miestne inštitúcie a organizácie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Výsledkom projektu by mal byť aj návrh cyklotrás v religióznej krajine Pažica tak, aby bolo možné ich napojenie na spišsko-gemerskú vetvu historickej Gotickej cesty (Spišské Vlachy – Spišské Podhradie – Levoča) a svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO Spišský hrad,“ povedala Bobriková.
Aktéri chcú dosiahnuť aj to, aby bol Spišský Jeruzalem zahrnutý do trasy pápežského vlaku Jána Pavla II. Totus Tuus (Kraków - Žilina - Košice). Začiatok plánovaných podujatí bude smerovaný k roku 2013, aby tak prispeli do projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš