Študenti zo Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi organizujú petičnú akciu. Ich školu, ktorá je v regióne známa ako banícka či geologická, plánuje zriaďovateľ - Košický samosprávny kraj (KSK) - zlúčiť s inou strednou odbornou školou v meste. Žiaci odbornej školy však navštevujú hlavne stavebné odbory.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spomínaná priemyselná škola má šesťdesiatročnú tradíciu. Je jedinou svojho druhu na Slovensku. Zriaďovateľ svoj návrh na zlúčenie škôl odôvodňuje z roka na rok klesajúcim počtom študentov.
Počet žiakov klesá
Momentálne priemyselnú školu navštevuje 313 žiakov. Vlani tu evidovali 350 žiakov. Ako uvádza zriaďovateľ v pracovnom materiáli, od roku 2006 tu klesol počet žiakov o 24,5 percenta. V škole majú študenti k dispozícii šesť odborov.
Geológiu, geotechniku a environmenatlistiku vyučujú v rámci Slovenska len na tejto škole. Odbor geodézia, kartografia a kataster okrem Spišskej Novej Vsi môžu záujemcovia navštevovať už len na jednej z košických škôl.
Strednú priemyselnú školu v Spišskej Novej Vsi navštevujú aj študenti z iných regiónov, je ich 40 percent z celkového počtu.
Stretávajú sa na poradách
"Predpokladaný vývoj počtu absolventov základných škôl v nasledujúcich rokoch v okrese Spišská Nová Ves je nepriaznivý. V roku 2015 je to 1 232 absolventov, čo predstavuje oproti súčasnému stavu pokles o deväť percent," uviedla hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobriková.
Zriaďovateľ v súvislosti so zlučovaním škôl (spišskonovoveské školy nie sú jediné v kraji, ktoré plánujú zlúčiť - pozn. red.) pripravil pracovný materiál. "V decembri sa pracovníci odboru školstva KSK stretávajú na pracovných poradách so zamestnancami škôl, školskými a rodičovskými radami," vysvetlila Z. Bobriková.
Kirol: Spájajú hrušky s pomarančmi
Avizované zlúčenie vyvolalo medzi študentmi strednej priemyselnej školy nespokojnosť. "Naša škola má dlhoročnú tradíciu nielen v regióne, ale aj v rámci Slovenska, preto by mala ostať taká, aká je," povedala nám štvrtáčka Zuzana Slatkovská.
Študenti oslovujú s petičnými hárkami záujemcov v rámci Spišskej Novej Vsi aj v mestách a v dedinách, kde bývajú. Zatiaľ sa na petičné hárky podpísalo tisíc ľudí.
Predseda petičného výboru a šéf odborov v škole Valter Kirol na margo petície uviedol: "Je pravda, že ubúda žiakov, lenže takýto problém má každá škola. Chcú nás spojiť so školou, v ktorej vyučujú úplne iné odbory ako my. To akoby spájali hrušky s pomarančmi. Naša škola má v regióne taký kredit ako Karlova univerzita vo svete."
Predsedu petičného výboru nepresvedčili ani avizované úspory na médiách v prípade, ak by školy spojili. "Ročne je to len necelých tisíc eur," upresnil.
Nechcú robiť zmeny bezhlavo
Ako pre Korzár uviedla Z. Bobriková, avizované spojenie škôl je zatiaľ len v podobe návrhu. "Na pracovnom dokumente stále pracujeme. Záujmom zriaďovateľa je, aby školy, ktoré majú perspektívu, o ktoré je záujem, dokázali aspoň minimálne rozvíjať podmienky pre študentov i pedagógov. Za posledné dva roky poklesol počet žiakov na školách KSK o tritisíc. Školy s nízkym počtom žiakov sú závislé od navýšenia rozpočtu zriaďovateľom, a tým brzdia rozvoj ostatných škôl. Zriaďovateľ sa preto snaží prispôsobiť sieť škôl a zariadení. Stále hovoríme o návrhu. Preto o ňom rokujeme, aby sa mohli vyjadriť všetci, ktorých sa návrh týka. KSK nechce robiť zmeny bezhlavo," upresnila Z. Bobriková.
Materiál predložia na rokovanie zastupiteľstva KSK koncom februára 2011. V prípade zlučovania škôl budú mať teda posledné slovo poslanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš