Už niekoľko dní platí zvýšená sadzba DPH. Pociťujú to aj Spišiaci. Niektorí viac, iní menej. Väčšiu sumu z peňaženiek im vytiahnu až každomesačné platby za plyn, elektrinu a iné výdavky na domácnosť. Nárast DPH z 19 na 20 percent však zasahuje aj do každodenného bežného života. Potvrdili nám to oslovení ľudia pri nákupoch potravín, pri cestovaní MHD i tankovaní pohonných hmôt. Podľa analytikov sa zvýšená DPH plne prejaví najmä v doprave.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Keďže DPH narástla o jedno percento, dá sa predpokladať aj automatické zvýšenie konečnej ceny, ktorú spotrebiteľ zaplatí.
Potraviny zdražejú
Bohuš Pokuta dá mesačne na potraviny pre svoju rodinu 400 eur. Po novom budú jeho každomesačné nákupy o 4 eurá drahšie. V potravinách sme ho zastihli pri menšom nákupe. Zatiaľ zvýšenie DPH si nejako výrazne neuvedomuje. "No záleží to od nákupu. Pri menšom to nepocítime, no pri väčšom určite áno," podotkol Novovešťan.
Dôchodkyňa Darinka prišla do potravín kúpiť smotanu. Je to jej prvý nákup v novom roku. "Veľké nákupy nerobím. Kúpim iba to, čo naozaj potrebujem. Nešla som do obchodu s tým, že už zaplatím viac na DPH. Peňazí je málo, tak sa snažím vyjsť s tým, čo mám," povedala Novovešťanka.
Michaela (na snímke) žije v zahraničí. Pred sviatkami prišla domov k rodine. Ani ona si zvlášť neuvedomuje zvýšenie sadzby DPH: "Doma nakupujem máločo, keďže tu nežijem. Od rodiny aj známych však počúvam, ako sú potraviny drahé. Ako sa ľudia sťažujú na vysoké ceny, ktoré sú neadekvátne k ich platom. Myslím si, že ani toto zvýšenie nebude pre nich dobré."
Do mesta drahšie o 10 eur
Každomesačné faktúry, ceny bývania, doprava a oblasti, kde nie je konkurencia, tu sa podľa analytikov prejaví zvýšenie DPH z 19 % na 20 % v plnej miere.
Dôchodkyňa Helena Vodžáková niekoľkokrát do mesiaca cestuje z domova dôchodcov na Tarči do mesta k lekárovi. Jedna jazda v MHD ju stojí 15 centov, po novom už 18 centov.
"Človek len počúva, čo všetko je drahšie, ďalšie zvyšovanie. Nie je to dobré. Mám zdravotné problémy, sama nevládzem ísť do mesta. Musím ísť autobusom," uviedla dôchodkyňa.
Tridsiatnička Martina dá denne na dochádzanie do okresného mesta za prácou 2,8 až 3 eurá, v závislosti od prepravcu. Mesačne to vychádzalo na 61,60 až 66 eur. Zvýšenie DPH pocítila už v prvý deň pri ceste do práce. Lístok tam aj naspäť ju stál 3 eurá, na druhý deň už 3,22 eura. Mesačne zaplatí od 66 do 70,84 eura.
"Cestovanie do práce sa mi po novom predraží o takmer 10 eur, čo nie je zanedbateľná suma," poznamenala mladá žena.
Rovnako aj tankovanie sa predraží. Rodina, ktorú mesačne stojí tankovanie 85 eur, bude musieť kvôli zvýšenej DPH siahnuť do vrecka hlbšie, priplatí si o 17 eur viac.
Fakty
Zvýšenie je len dočasné?
Vláda schválila zvýšenie sadzby DPH z 19 na 20 % vlani. Minister financií Ivan Mikloš označil zvýšenie "Ficovou daňou", lebo podľa neho je daňou za plytvanie minulej vlády. Podľa vlády má byť zvýšenie DPH o percento iba dočasné. K sadzbe 19 percent sa máme vrátiť, keď budeme mať deficit menší ako 3 percentá. Základná sadzba DPH vo výške 20 percent platí od 1. januára 2011 do posledného dňa kalendárneho roka, v ktorom Eurostat uverejní údaje o tom, že aktuálny schodok verejnej správy Slovenskej republiky je menej ako 3 percentá. Teda, ak sa nižší schodok ako 3 % dosiahne už za tento rok, k pôvodnej sadzbe DPH sa Slovensko vráti 1. januára 2013.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš