Podivné nakladanie s verejnými peniazmi zaznamenali v obci Markušovce v okrese Spišská Nová Ves. Odchádzajúci starosta Ján Šofranko (Smer-SD) si sám v predstihu vyplatil odstupné. Ide o sumu 8 500 eur! Mesačne zarábal 1 790. Podľa odborníka na samosprávy Ivana Rončáka v obci porušili zákon o rozpočtových pravidlách.
MARKUŠOVCE. Súčasný starosta Michal Čuchran (SDKÚ-DS) uviedol pre Korzár, že počínanie bývalého starostu oznámil polícii.
Obslúžil sa sám
Podľa zákona majú slovenskí primátori a starostovia pri odchode z funkcie nárok na odstupné vo výške piatich platov. Obvykle samosprávy peniaze vyplácajú v januári pri výplatných termínoch. Tieto výdavky je nutné zaznamenať aj v obecných rozpočtoch.
V Markušovciach v týchto komunálnych voľbách ako starosta uspel M. Čuchran (na snímke). Dnes už bývalý starosta J. Šofranko, kým bol ešte štatutárom, krátko po voľbách 22. decembra si z obecného účtu sám vybral peniaze, suma zodpovedá výške odstupného a decembrovej výplate.
"Pracovníčke oznámil, že je to jeho odstupné. Ani nepodpísal príjmový doklad. Telefonoval som mu a vyzval som ho, aby peniaze vrátil do určitého termínu. Neurobil tak, preto som podnikol potrebné právne kroky," uviedol M. Čuchran.
Súčasný starosta uznáva, že jeho predchodca má na tieto peniaze nárok zo zákona. Upozorňuje však, že bolo nutné dodržať formálny postup. Okrem toho tvrdí, že postup exstarostu bol neetický.
Sekol sa o 57 eur
Korzár navštívil aj J. Šofranka. Ten sa oháňa interným pracovným poriadkom, ktorý platí na Obecnom úrade v Markušovciach. Podľa tohto dokumentu má každý zamestnanec právo na vyplatenie zálohy. "Dozvedel som sa z troch nezávislých zdrojov, že nový starosta mi nie je ochotný vyplatiť odstupné. Preto som požiadal účtovníčku, aby pripravila na koniec decembra, keď som bol ešte starosta, realizáciu miezd všetkých pracovníkov. Odmietla to však urobiť, že má dovolenku. Sám som si vypočítal mzdu a odstupné. Túto sumu som si v súlade s pracovným poriadkom obce vyzdvihol v banke. Pomýlil som sa o 57 eur, tie, samozrejme vrátim," povedal J. Šofranko.
Exstarosta priznal, že jeho nástupca ho vyzval, aby celú sumu vrátil. "Povedal mi, že mi sumu vyplatí v januári vo výplatnom termíne. Lenže neverím mu, musel by som sa s ním potom naťahovať," dodal.
Obavy z trestného stíhania nemá. Na našu otázku, či jeho postup bol etický, J. Šofranko povedal: "Bol by som tie peniaze poukázal do depozitu, ale mal som obavy, že sa nepoužijú na vyplatenie odstupného." Obec má totiž nevyplatené faktúry od rôznych dodávateľov prác.
Na rozpočet zabudli
Odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko tvrdí, že v Markušovciach porušili zákon o rozpočtových pravidlách. "Ide o vyplatenie zálohy, formálne je to v poriadku. Dôležité však je, či je táto suma zahrnutá v obecnom rozpočte. Zmeny v rozpočte musí schváliť obecné zastupiteľstvo alebo starosta, ale len do výšky svojej kompetencie. Ak to tak nie je, ide o porušenie rozpočtovej disciplíny a teda o porušenie zákona o rozpočtových pravidlách," povedal I. Rončák.
M. Čuchran nám potvrdil, že v minuloročnom rozpočte nemali zahrnuté vyplatenie odstupného.
V obci žije 3 900 obyvateľov.
Poznámka
U nás môže byť starostom aj Tarzan
Slovo starosta je odvodené od slova starosti. Byť voleným funkcionárom v samospráve a viesť obec či mesto by malo byť pre každého cťou. Poklonu si zaslúžia tí starostovia a primátori, ktorí si túto nepísanú poučku berú k srdcu.
Demokracia dala starostom a primátorom veľké krídla. Naše zákony sú stavané tak, že na Slovensku môže viesť samosprávu aj Tarzan.
Príkladom je toho obec Richnava, o ktorej sme nedávno informovali, a kde má starosta problém s čítaním.
Iný starosta v Markušovciach je taký uvedomelý, ale len vo svoj prospech, že si v predstihu vyplatí odstupné napriek tomu, že obec má nevyplatené faktúry. Len aby sa ušlo v prvom rade jemu. Čo tam po cti starostu a verejnom blahu v obci.
Naša krajina je členom medzinárodného spoločenstva a zdá sa, že všemocná Európska únia nám nedovolí pomocou prísnejších zákonov pristrihnúť krídla rozšafným starostom. A tak jediným priamym kontrolným mechanizmom sú poslanci. A ak ten nesprávny starosta má v obecnom parlamente väčšinu svojich, nech Boh ochraňuje takú dedinu či mesto.
Bez ohľadu na zásluhy poberajú zo zákona kráľovské platy. Napríklad v obci, kde žije päťsto obyvateľov a starosta pracuje na plný úväzok, poberá minimálny plat 1 300 eur. Ak má v obecnom zastupiteľstve tých "správnych" poslancov, plat mu môžu poriadne navýšiť. Potom to môže dopadnúť ako v Spišskej Novej Vsi, kde primátor zarába viac ako slovenská premiérka.
Aj to odstupné, ktoré im tiež patrí zo zákona, môže v čase krízy vzbudzovať horkosť u voličov. Ide o päť platov, hoci funkcia starostu je na dobu určitú.
Starostom je teda hej. Na Spiši, kde niektoré malé dediny pomaly vymierajú, vládne aj taký trend, že na post starostu pravidelne kandiduje iba jeden človek. Ten už môže starostovskú stoličku vnímať ako kráľovský trón, ktorý mu prináleží až do smrti. Žiadna súťaž, žiadne kvalitné výkony, aby v konkurencii protikandidátov obstál.
Odborníci hovoria o rôznych receptoch, ako docieliť, aby sa na post starostu dostal ten správny človek, pre ktorého je tá slušná cesta starostovania na prvom mieste. Napríklad voliť obecné zastupiteľstvo pomerným systémom, a to by potom volilo starostu. Len či by to nebol ešte hlbší hrob pre slovenské samosprávy. Alebo zaviesť na Slovensku spôsob, ktorý funguje v niektorých západných krajinách, ale aj v susednom Poľsku. Zlučovať malé obce do väčších samosprávnych celkov.
Erika Karasová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš