Samotná Pažica i kaplnky nachádzajúce sa tam, predstavujú pôdorys skutočného Jeruzalema v mierke 1:1.
SPIŠSKÉ PODHRADIE/SPIŠSKÁ KAPITULA. Nedávny objav pochádzajúci zo 17. storočia odhalil jedinečnosť tejto časti Gotickej cesty. Územie situované v lokalite Sivá Brada je lemované kaplnkami, jednotlivými zastaveniami Kristovej Krížovej cesty.
Podporia Spišský Jeruzalem
"Je to prekvapenie pre všetkých nás. S myšlienkou prišli geografi, ktorí určili, že poloha Pažice pri Spišskej Kapitule je presne taká istá ako Jeruzalema. Dokonca je v rovnakej nadmorskej výške. V 17. storočí s rekatolizáciou, tu jezuiti postavili prvú kaplnku sv. Kríža a za ňou nasledovali ďalšie. Na Pažici sa nachádzal aj kláštor. Tradícia krížových ciest siaha do obdobia križiackych výprav na tomto území," uviedol spišský historik Ivan Chalupecký.
Práve obnova, znovuoživenie tejto časti Spiša, v katastrálnom území mesta Spišské Podhradie, viedla k podpísaniu spoločného memoranda medzi Košickým a Prešovským samosprávnym krajom. Na pôde biskupskej rezidencie spišského biskupa Františka Tondru, zástupcovia zainteresovaných strán podpísali spoluprácu v projekte zameranom na zriadenie cesty po Spišskom Jeruzaleme. Tá je súčasťou Spišsko-gemerskej vetvy historickej gotickej cesty a územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.
Infotabule aj cyklotrasy
"Vidím v tom dvojaký rozmer. Jednak duchovný, pre veriacich si pripomenúť časť Kristovho života, krížovú cestu. Na strane druhej, rozvoj turistického ruchu. Lebo toto miesto má svoje genius loci, ktoré si zaslúži pozornosť," zdôraznil historik na margo plánovaného projektu.
Ten by mal byť realitou do konca roka 2012. Na ceste po Spišskom Jeruzaleme budú opísané výjavy z jednotlivých zastavení krížovej cesty, nainštalované informačné tabule, pribudnú aj cyklotrasy a Spišský Jeruzalem by mal byť aj súčasťou trasy pápežského vlaku Jána Pavla II. - Totus Tuus (Krakov - Žilina - Košice). Predtým už od nového roka začnú na projekte pracovať odborné komisie z oboch samosprávnych krajov, na zabezpečení urbanistickej štúdie i rozpočtu projektu.
Podpora biskupa
Samotná Spišská Kapitula, spolu s okolím je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Podľa slov biskupa F. Tondru, aj Pažica má čo ponúknuť. "Bol som prekvapený týmto objavom, ale som rád. Celý Spiš je bohatý na historické pamiatky a táto je jednou z nich. Memorandum sa pripravovalo už vyše roka. Myslím si, že ide o dobrý počin, ktorým sa toto bohatstvo sprístupní aj zahraničným turistom, aby sme neostali neznámi v našej Európe," zdôraznil spišský biskup.
Memorandum podpísali šéfovia oboch samosprávnych krajov Zdenko Trebuľa i Peter Chudík.
Krížová cesta z furmanského voza
Jozef Hutyra z Lúčky je profesionálnym furmanom. Okrem lásky ku koňom má ešte jednu vášeň - lásku k histórii. Najmä histórii Spiša. Už niekoľko rokov približuje zaujímavosti Spišského Jeruzalema, ktorý zvyknú nazývať aj spišskou Golgotou, na furmanskom voze. Počas polhodinovej prechádzky Pažicou spojenou s pútavým rozprávaním J. Hutyru sa na chvíľu prenesiete o tisícky kilometrov do Svätej zeme a do čias Ježiša Krista. Kaplnky na Pažici majú silný jeruzalemský symbol. Každá z nich hovorí o jednom zastavení Ježiša Krista počas krížovej cesty. "Skauti to kedysi odkrokovali a sedí to. Vzdialenosť je presne taká, ako v Jeruzaleme," zdôrazňuje furman z Lúčky.
šim
Kaplnka J. Nepomuckého. Táto kaplnka je podľa J. Hutyru najmladšou (1776) na Pažici. Foto: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš