Z vlastného vrecka kúpil prasa a spolu s miestnymi dobrovoľnými hasičmi zorganizoval Silvestrovskú zabíjačku.
NOVÁ ĽUBOVŇA. V minulosti sa chovalo oveľa viac domácich zvierat ako dnes. Skoro v každom druhom dome chovali svine a kravy a zabíjačky boli na každoročnom poriadku v zime. Teraz sa to všetko pomaly vytráca aj z tejto obce, a to bol dôvod, prečo starosta obce vymyslel túto zaujímavosť. "Chcem, aby deti a mládež vedeli, ako sa niekedy žilo, aby ľudia vyšli von a aby sa spestril posledný deň v starom roku. Chcel som, aby tu bolo niečo nové, niečo, čo tu ešte nebolo. A o pomoc som poprosil dobrovoľných hasičov preto, lebo je to najmasovejšia dobrovoľná organizácia v obci a nemôžem to predsa robiť sám," povedal starosta Stanislav Turlík.
Nechýbala ani ľudová hudba
Všetko sa začalo už deň pred Silvestrom. Išlo sa po 185-kilové prasa do Poľskej republiky, z ktorého celý deň robili výrobky, aby ich na druhý deň mohli ľudia ochutnať. Hlavní mäsiari, ktorými boli Tibor Opina, Vladimír Repka, Štefan Hajastek a Ján Repka, spolu so svojimi šikovnými pomocníkmi pripravili zabíjačkovú polievku, jaternice, zabíjačkovú kapustu, tlačenku, škvarky, mastný chlieb s cibuľou a pečené bôčiky, karé, krkovičky a klobásy. V silvestrovský deň sa zišli všetci pri požiarnej zbrojnici, kde o desiatej hodine pred zrakmi ľudí vyvrcholila pravá dedinská zabíjačka, a to zastrelením prasaťa pánom Opinom. Nasledovalo spúšťanie krvi, čistenie prasaťa od štetín, vyvrhovanie a delenie na jednotlivé časti, z ktorých sa potom robili tradičné výrobky. Keďže pri každej akcii si ľudia radi zaspievajú alebo aspoň počúvajú hudbu, ani táto akcia nebola výnimkou. Postaral sa o to starostov syn Stanislav, ktorý celý deň púšťal ľudové piesne. No na chvíľu hrala aj živá hudba v podaní bratov Jendrichovských.
Pre deti to bol nezabudnuteľný zážitok
Napriek tomu, že bolo niekoľko stupňov pod nulou, atmosféra bola príjemná, pretože organizátori mysleli aj na to a pripravili pre všetkých teplý čaj s rumom na zohriatie. Tí, ktorí ešte zabíjačku nevideli, s úžasom na to všetko pozerali, a hlavne pre deti to bolo niečo úplné nové a veľmi zaujímavé. Mnohí prišli podporiť túto akciu svojou účasťou, stretnúť iných ľudí a stráviť posledný deň v roku tak netradične. "Túto akciu vnímam ako výborné spestrenie sviatkov. Veľmi sa mi to páči, celá tá atmosféra je úžasná, pretože ja si to pamätám ešte spred dvadsiatich rokov, keď som ako dieťa absolvovala takéto zabíjačky u starej mamy a je to výborné pripomenutie. Pre deti je to úžasná atrakcia, ony to zažili prvýkrát, a hlavne ten prvý výstrel, keď videli, ako to prasiatko padlo za obeť, tak to bol pre nich nezabudnuteľný zážitok," povedala nám riaditeľka školy Renáta Chamillová, ktorá sa tejto akcie zúčastnila s celou rodinou.
Vozilo sa aj na saniach
Na začiatku decembra si každý z nás myslel, že snežiť ani nezačne, ale mýlili sme sa. Snehu bolo dostatok a pána Petra Kmeča napadlo, že by mohol so svojím koňom voziť ľudí na saniach. Povedal to starostovi a ten s tým súhlasil. Pán Kmeč sa vyjadril, že keď bude mať zdravého koníka, tak veľmi rád príde so saňami aj na budúci rok. Celá akcia trvala do šestnástej hodiny, keď ju starosta ukončil, poďakoval všetkým, ktorí sa na nej podieľali, a pozval ich do kultúrneho domu, aby tam počkali na nový rok spoločne. Z podujatia bude každoročná tradícia.
Odoberanie kostí. Títo šikovní pomocníci sa postarali o to, aby v mäse neostala ani jedna kosť. Foto: Lucia Repková
Vozenie na saniach. Pán Kmeč urobil takýmto gestom deťom obrovskú radosť. Foto: Lucia Repková
Tibor Opina a Vladimír Repka. Mäsiari, ako sa patrí. Foto: Lucia Repková
Bratia Jendrichovskí. Prišli potešiť všetkých svojím spevom. Foto: Mária Folvarčíková
Podávanie čaju. Krásne dámy podávali ľuďom čaj na zohriatie. Foto: Lucia Repková
Autor: Lucia Repková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš