Už dopredu bolo avizovaná dohoda obidvoch oponentských klubov KDH, SaS, SDKÚ-DS (10 poslancov) na jednej a Smeru-SD (9 poslancov) na druhej strane. Mali sa zhodnúť na menách, ktoré vraj vo voľbe podporia. Na zvolenie do mestskej rady potreboval každý kandidát získať aspoň desať hlasov. Opozíciu zo Smeru však krátko pred voľbou zaskočila iniciatíva koalície hlasovať v tajnej voľbe. Zo zákona mala na to právo. Obavy členov klubu za Smer sa však v tom čase začali napĺňať. Ako sa totiž po tajnej voľbe ukázalo, do mestskej rady neprešiel návrh s menom okresného šéfa Smeru Petra Sokola. K zvoleniu mu chýbal jediný hlas!
Koalícia tvrdí, že minimálne jeden hlas z jej klubu dostal. Z toho potom vychádza, že niekto zo Smeru svojho šéfa oklamal a zároveň nevolil. Dokonca sa šuškalo o dvoch menách, presnejšie o dvoch možných zradcoch. Chceli teda koaličníci poslancov za Smer svojou tajnou voľbou otestovať, či dokonca zosmiešniť? "Pri tajnej voľbe ide svojím spôsobom každý jeden z nás do určitej neistoty. Nepredpokladali sme však, že voľba dopadne tak, ako dopadla," odpovedal nám poslanec František Orlovský (KDH), ktorý prišiel s návrhom tajnej voľby.
Či išlo o skutočný test jednoty Smeru, nešpecifikoval. Isté však je, že tento spôsob P. Sokolovi ako čelnému predstaviteľovi podkopal autoritu.
Fakty
Kto sa dostal do mestskej rady
Takto dopadli voľby do mestskej rady pri maximálne možnom počte 19 hlasov poslancov:
Peter Bizovský – 11 hlasov (zvolený)
Milan Knapík – 19 hlasov (zvolený)
Peter Sokol – 9 hlasov (návrh neprešiel)
Rudolf Žiak – 10 hlasov (zvolený)
František Orlovský – 16 hlasov (zvolený)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš