Zlatý týždeň v Tatrách znamenal nielen zisky obchodníkov, ale aj množstvo úrazov. Na svahoch chýba polícia, opitých lyžiarov nikto nekontroluje.
VYSOKÉ TATRY. Turisti z východnej Európy tradične priniesli do Tatier zlatý týždeň. Popri vyšších ziskoch pre hotelierov však preplnené zjazdovky znamenali aj viac zranení.
„Veľa úrazov na svahoch spôsobila bezohľadnosť, arogancia a veľkú úlohu zohráva aj alkohol. Najmä u klientely z východu, ako sú Rusi, Ukrajinci a Bielorusi," povedala Lenka Maťašovská z Parku Snow Štrbské Pleso.
Lyžiari jazdili rýchlo a nebezpečne aj podľa horskej služby. „Po náraze ostal 39-ročný lyžiar z Ukrajiny v bezvedomí," opisovala nedávny zásach Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby jej hovorkyňa Sylvia Galajda.
Najvážnejší bol prípad chlapca, ktorý narazil do stĺpa po tom, ako ho zrazil snoubordista. Skončil v umelom spánku v nemocnici.
Pokojnejšie po odchode
Tento týždeň z Tatier turisti z východoeurópskych krajín odišli. „Za posledné dni sme nemali nijaký vážny úraz," povedala Maťašovská.
Majitelia zjazdoviek sa sťažujú aj na to, že ľudia lyžujú aj v noci po uzatvorení zjazdoviek pomedzi ratraky. Alkohol sa dá kúpiť priamo na svahu, často si ho lyžiari aj prinesú. Polícia však na svahoch nezasahuje, fúkať lyžiarom nedáva nikto.
Náčelník Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách Martin Kulanga hovorí, že treba zmeniť legislatívu a vytvoriť horskú políciu. „Veľmi dobré skúsenosti s ňou majú napríklad v Taliansku," povedal Kulanga. Skialpinista tam napríklad podľa neho za šliapanie po zjazdovke dostane pokutu aj 30 eur.
Vnútro navrhuje zákaz alkoholu na tatranských zjazdovkách
Ministerstvo vnútra chce nehody na svahoch riešiť zákazom predaja alkoholu na tatranských zjazdovkách.
„Ministerstvu zdravotníctva opakovane predložilo novelizáciu zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov," povedala bez podrobností hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. Polícia môže zasiahnuť už teraz.
Maťašovská si myslí, že treba stanoviť, či opitému môže niekto dať pokutu, odobrať lístok, či vykázať ho zo strediska. „Rovnako by pomohol zákon o prilbách."
V Jasnej extrémne situácie v poslednom čase vraj nezaznamenali. Majú tam dobrovoľné hliadky lyžiarskej polície. „Ak by vznikol problém, upozornia ich, aby opustili svah," povedala Katarína Šarafínová z Jasnej. Práve v Jasnej pred rokom ratrak zachytil a zabil snoubordistku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš