Skijőring je športom, ktorý vznikol v severských krajiných a na Slovensku nepatrí medzi populárne športové odvetvia. Jedným z mála, ktorí sa skijőringu pod Tatrami venujú, je 35-ročný Ivan Vaško.
SMIŽANY.
Člen Športového klubu ARCHING začal pred troma rokmi, no už sa stihol stať vicemajstrom sveta. Spočiatku sa venoval bikejőrin–gu, čo je jazda na bicykli, ktorý je ťahaný psom. Vyskúšal si to i z toho dôvodu, že má blízko k horskej cyklistike. Neskôr presedlal na bežky. Tie mu učarovali a začal sa venovať skijőrin–gu – lyžiar na bežkách ťahaný psom. Hneď na prvých zimných pretekoch si kúpil psa, sibírskeho huskyho, s ktorým beháva i dnes.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Mohli by ste nám predstaviť skijőring, keďže u nás je tento šport veľkou neznámou?
Je to individuálna disciplína psích záprahov. Behá v nej pretekár na bežkách ťahaný psom. Pes a bežec sú spojení 2,5-metrovým lanom s amortizérom, čo je guma. Jej hlavnou úlohou je tlmiť vzniknuté nárazy.
Aké sú na Slovensku podmienky na šport, akým je skijőringu ?
Máme dve asociácie, ktoré zastrešuje Slovenský zväz psích záprahov. Pretekári sú ďalej združovaní v kluboch. Na Slovensku by sa to dalo nazvať, že je to šport nadšencov a zároveň životná filozofia. Hovorí sa: „Keď si mašér kúpi prvého psa, tak iste neostane len pri tom jednom a dokonca sa môže stať, že nakoniec bude mať sto i dvesto psov.“ V zahraničí sa tomuto športu venujú bohatí ľudia, ale na Slovensku je to skôr o tom nadšení a láske k psom. Náš zväz je registrovaný v Asociácii technických športov a cez ministerstvo školstva dostávame isté dotácie na reprezentáciu.
Koľko skijőringárov je na Slovensku?
Je nás asi 20. Rozdeľujeme sa na bežcov s čistokrvnými a nečistokrvnými plemenami. Niektorí z nás sú zarytí „čistokrvníci“, iní zas presedlali na rýchlejších európskych saňových psov a už by sa späť nevrátili. Ale sú aj takí, čo sa opäť vracajú k severským plemenám.
Ako prebieha tréning skijőringistu?
Trénovať sa začína zhruba v septembri, keď teploty poklesnú k nule. Ak sú však ešte vyššie teploty, tak sa trénuje skoro ráno alebo neskoro večer. V októbri a novembri sú potom jesenné preteky. Cestuje sa po celej Európe. Beží sa aj Jesenný európsky pohár ESDRA. Keď nasneží, prechádza sa na bežky. Keďže na Slovensku nie je profesionálny mašér, tak každý si už prispôsobuje tréningy ako mu vyhovujú. Tréningy sa samozrejme prispôsobujú i dĺžke pretekov.
Existujú národné alebo svetové poháre?
Túto sezónu je vyhlásený Vyšehradský pohár, ktorý bude pozostávať zo štyroch pretekov. Každá krajina V4 usporiada jedny preteky. Vyhlásenie poradia bude po každých pretekoch, ale hlavné výsledky budú až po posledných.
Skijőring momentálne nie je olympijský šport. Je snaha o zaradenie medzi ne?
Snahy samozrejme sú. Prečo tam ešte nie je, je záhadou, lebo sme boli ako ukážkový šport už na olympiáde v roku 1932 v Lake Placid. Máme ale preteky s názvom Olympijský model, kde sú dve kolá. V prvom sa ide tzv. pulka a potom sa prepriaha na skijőring.
Aké sú vaše úspechy v tomto športe?
Prvé väčšie preteky, ktorých som sa zúčastnil, boli MS F.I.S.T.C. v Rakúsku, ktoré som behal s požičaným psom. Na nich som súperil sám so sebou a s traťou. Skončil som v polovici štartového poľa. V mojej druhej sezóne som sa zúčastnil jesenných ME F.I.S.T.C., ale už so svojím psom, ktoré som vyhral. V zimnej časti sezóny som sa zúčastnil MS WSA v Nemecku, kde som skončil druhý. V tejto sezóne som sa zúčastnil jesenných ME F.I.S.T.C., kde som získal druhé miesto.
Koľko máte psov?
Mám jedného sibírskeho huskyho, s ktorým behám a teraz mám ešte sučku, ktorá má tri mesiace. Bude možno pre dcéru, ktorej sa tento šport veľmi páči, možno pre mňa.
Vaše ambície do tejto sezóny?
Vrcholom tohtoročnej sezóny budú majstrovstvá sveta F.I.S.T.C., kde pôjdem s úmyslom zvíťaziť a stať sa majstrom sveta. Základom je dobrá príprava, aj keď je to náročné, lebo ide o prípravu psa a bežca a o ich vzájomnú súhru a toto je rozdiel oproti iným športom. Nič sa nesmie podceniť a potom sa dostaví aj výsledok.
Autor: Branislav Sarňák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš