BRATISLAVA. Vplyvom extrémne silného nárazového vetra sa vo vysokohorskom teréne Vysokých Tatier nad hranicou 2000 m n.m. vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, čo predstavuje 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice.
Búrlivý nárazový vietor z predchádzajúceho dňa vytvoril nestabilné snehové útvary na strmých svahoch s južnou a juhovýchodnou orientáciou. V Nízkych a Západných Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo nad hranicou 1800 m n.m.
V ostatných pohoriach je malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Snehová pokrývka je pod hranicou 1800 m n.m. vo všeobecnosti dobre spevnená, výnimku tvoria strmé svahy, žľaby a muldy nad hranicou 1800 m n.m., kde je naviaty nový sneh na tvrdom podklade a tým tvorí nestabilnú vrstvu. Uvoľnenie lavín je tu možné pri väčšom dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú.
Ráno bolo na horách zamračené, miestami slabo snežilo. Oproti predchádzajúcim dňom sa ochladilo. Teplota vzduchu sa pohybovala od -11° C do +2°C. Fúkal silný, prevažne severozápadný vietor do 40 km/hod. Za uplynulých 24 hodín pripadlo od poprašku do 15 cm nového snehu.
Ten je vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozložený. V žľaboch a muldách sú nafúkané snehové dosky a vankúše až do hrúbky 50 cm. Mnohé horské chrbty a hrebene sú vyfúkané až na trávnatý alebo skalnatý podklad. Celková výška snehovej pokrývky je na toto ročné obdobie podpriemerná, v nižších polohách nesúvislá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš