Predseda Národnej rady preto vyhlásil nové voľby, ktoré sa mali konať 12. marca tohto roka. Nebudú. V stanovenom termíne sa neprihlásil žiaden kandidát.
HARAKOVCE. Harakovčania (okres Levoča) si v novembri zvolili troch poslancov. Keďže o stoličku starostu nemá nik záujem, v obci sa ozývajú hlasy, ktoré hovoria, že najlepším riešením bude zlúčiť sa so susednou Dúbravou.
Odradila ich finančná kríza?
Agnesa Michaliková je zapisovateľkou miestnej volebnej komisie. Zdá sa, že v tomto prípade len na papieri. Žiaden kandidát sa neprihlásil, nemá vlastne čo robiť. Domnieva sa, že potenciálnych záujemcov mohla odradiť finančná kríza. Podielové dane od štátu dostávali obce poriadne skrátené. "Naša dnes už bývala starostka nemala dva roky výplatu," hovorí A. Michaliková.
V obci mali kvôli neobsadenej starostovskej stoličke verejnú schôdzu. Nik však verejne nevystúpil s tým, že chce šéfovať na obecnom úrade. "Preto v dedine uvažujeme, že sa pripojíme k Dúbrave," dodala A. Michaliková.
Problém zamestnať sa
Dedina sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí pod Braniskom. V tomto bode však vymenovávanie kladných stránok dediny končí. V Harakovciach bojujú aj s podobným problémom, ako desiatky iných obcí na Spiši - s nezamestnanosťou.
"V obci žijú asi štyri mladé rodiny s malými deťmi. Lenže mladým je ťažko usadiť sa tu kvôli zamestnaniu. Väčšina tých, čo pracujú, sú na týždňovkách. Moja dcéra pracuje v Krompachoch v miestnej fabrike. Je to však poriadna diaľka, mesačne minie 70 eur na cestovné. Syn študuje v Ružomberku, je otázne, či sa vráti do rodnej dediny práve kvôli pracovnému uplatneniu," opisuje A. Michaliková.
Nielen Harakovce vymierajú
Nemožnosť pracovne sa uplatniť, odliv mladých ľudí, vymierajúce dediny... Tento scenár nie je typický len pre Harakovce. V rámci okresov Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica je 89 samospráv. V šiestich z nich kandidoval len jeden záujemca o starostovský post. Išlo hlavne o malé dediny. Ak sa našli dvaja kandidáti, zväčša to boli ľudia vo vyššom veku.
Politológ Ivan Rončák sa domnieva, že Slovensku by pomohla komunálna reforma, išlo by o administratívne zlučovanie dedín. Tento trend je vo svete známy, príkladom sú susední Poliaci. Dediny sú administratívne zlúčené do celkov, volajú sa gminy. "O formálnom spájaní obcí sa hovorí na Slovensku už veľmi dlho, zatiaľ sa však na takúto zmenu nenašla politická vôľa," uviedol I. Rončák. Je však optimista, pretože komunálna reforma je zakotvená v súčasnom programovom vyhlásení vlády SR.
Čo sa týka Harakoviec, predseda Národnej rady bude vyhlasovať náhradné voľby dovtedy, kým sa nenájde minimálne jeden kandidát. Druhou možnosťou je, že obecné zastupiteľstvo rozhodne o pričlenení sa k inej obci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš