SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pred tromi rokmi začali v škole s výučbou nového predmetu, ktorý dostal názov Alternatívne zdroje energie. "Jeho hlavnou náplňou je orientovať žiakov na využitie slnečnej, ale aj veternej, vodnej a geotermálnej energie," uviedol zástupca riaditeľa školy Ondrej Majerník.
Slnkom ohrievajú aj vodu
Prvý nápad zrealizovali študenti pred dvomi rokmi. Najprv na strechu školy umiestnili slnečné kolektory. Tie prepojili s bojlermi a vytvorili tak systém na ohrievanie úžitkovej vody. "Vďaka tomu došlo k úspore energie i financií," informoval O. Majerník. V minulom školskom roku priemyslovka kúpila fotovoltaické panely, ktoré slúžia na premenu slnečnej energie na elektrickú. Dvaja študenti našli spôsob, ako tieto vyučovacie pomôcky využiť aj v praxi.
Digitálne hodiny
Maturant Peter Šteiner spolu s dnes už bývalým študentom školy Tomášom Hančákom zostrojili elektrické digitálky, ktoré ukazujú presný čas. "Cez fotovoltaické panely sa pomocou slnečného žiarenia dobíjajú baterky, na ktoré idú hodiny. Keď je menej slnka, hodiny fungujú na záložný akumulátor. Zároveň sú nastavené tak, že pri úplnom výpadku prúdu zálohujú čas. Takže po opätovnom dobití ich netreba znova nastavovať," opísal princíp fungovania slnečných hodín Peter. Projekt, na ktorom s kamarátom pracoval osem mesiacov, plánuje využiť aj pri praktickej časti maturít.
Nejde len o biznis
Podľa O. Majerníka pri využívaní alternatívnych zdrojov energie nejde len o biznis alebo úsporu financií, ale je to aj otázka vzťahu k životnému prostrediu. "Snažíme sa našich žiakov viesť k tomu, aby si svoje prostredie vedeli chrániť, lebo súčasné klimatické zmeny sú dôsledkom nešetrného ľudského správania," dodal.
Autor: dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš