Podľa jedných vyklčované lesy, podľa druhých ochrana pred lykožrútom. Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) nariadil, aby vojenské lesy v zaniknutom vojenskom obvode Javorina neďaleko Kežmarku ťažili drevo už len na čisto štátnej pôde. Zároveň na ochranu majetku súkromných vlastníkov lesa zriadil špeciálny peňažný fond.
ĽUBICA. Komplikovaná situácia spojená so zánikom vojenského obvodu Javorina vyvoláva spory aj v ťažbe dreva.
Ako pred časom v médiách vyhlásilo Pozemkové spoločenstvo Torysky, vojenské lesy za posledné roky mali v zaniknutom vojenskom obvode Javorina vyťažiť viac dreva ako za jeho celú existenciu.
Podľa niektorých tam začali doslova klčovať. Podľa urbárnikov tak chceli využiť poslednú možnosť, kým ešte spravujú cudzí majetok.
Vojenské lesy obvinenia odmietali a ťažbu zdôvodňovali výskytom lykožrúta. Vojenský obvod po legislatívnych komplikáciách a prieťahoch zanikol po 1. januári.
Prísna evidencia, špeciálny fond
Minister obrany Ľubomír Galko včera oznámil, že vojenským lesom nariadil, aby drevo ťažili už len na pôde, na ktorú si nik zo súkromných osôb nenárokuje. "Na pôde, ktorú dáme reštituentom, sa bude ťažiť len vo veľmi výnimočných prípadoch kalamitných situácií," sľúbil Galko.
Podľa ministra toto vyťažené drevo bude podliehať prísnej evidencii. Z jeho predaja peniaze poputujú do špeciálneho fondu. "Ak by si po vydaní pôdy staronoví vlastníci uplatňovali nejaké nároky z predaného dreva, peniaze budú vo fonde," povedal minister.
Dodal, že verejnosť a najmä vlastníci si budú môcť osobne kontrolovať, či sa lykožrút na prípadnú ťažbu nezneužije ako zámienka. Poznamenal, že opatrenie vníma ako kompenzáciu krivdy, ktorá vznikla zabratím prírodne cenného územia armádou.
Tri kategórie
V obvode sa teraz nachádzajú tri druhy lesov. Tie, ktoré už od vojenských lesov v plnej miere prebrali bývalí majitelia. "Sme spokojní, už je to naše," povedal vedúci urbárnikov z Jakubian Šťefan Guláši.
Potom je tu pôda, pri ktorej ešte pri preberaní bývalým vlastníkom prebiehajú zložité administratívne postupy. Podľa riaditeľa vojenských lesov Jána Juricu si stanovili cieľ, že všetky lesy by chceli bývalým vlastníkom odovzdať do konca roku 2014.
Treťou skupinou sú lesy, ku ktorým sa nik neprihlásil. Tie ostanú v rukách štátu. "Aj tu sa však stala chyba. Lehota na prihlásenie nároku v roku 2004 bola krátka. Mnohí ľudia sú roztrúsení po republike, o tejto možnosti ani nevedeli. Aj to by bolo potrebné napraviť," myslí si Martin Pitoňák, predseda združenia za obnovu obce Ruskinovce.
Ušetria milión
Podľa Galka zrušením obvodu klesli náklady rezortu na stráženie z milióna eur na 170-tisíc ročne. Zvyšný majetok chce obrana predať. Ak sa nenájde kupec, bezodplatne ho prevedú na obce.
Počas včerajšej návštevy ministra v obvode padol nápad, že oplotený areál bývalých kasární by sa hodil na usporiadanie hudobného festivalu, kde by bolo miesto hneď pre niekoľko pódií. "Dobre, ale už vo vlastníctve niekoho iného. Takto doteraz zbytočne míňané peniaze z nepotrebného majetku využijeme inde," povedal minister.
Podľa Galka bunkre v obvode môžu obce využiť napríklad na zariadenia pre mládež alebo sklady. Uistil, že nebezpečenstvo nevybuchnutej munície v lokalite je minimálne: "Prebehlo odstraňovanie. Ak nejaká munícia je, tak hlboko pod zemou. Takú zvyčajne odhalia až povodne," spresnil minister.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš