SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Výstavu s názvom Stretnutie s makro- a mikrokozmom pripravili astronomickí nadšenci zo Spišskej Novej Vsi spolu s kolegami z hvezdárne v Rimavskej Sobote. Tá im zapožičala aj unikátne fotografie slovenského astronóma Ľubomíra Urbančoka, ktoré vznikli počas jeho študijného pobytu v švajčiarskom CERN-e. Teda na mieste, kde sa vedci pomocou takzvaného urýchľovača snažia objaviť "božskú časticu" a objasniť pôvod vesmíru.
Obrazy inšpirované vesmírom
Súčasťou prehliadky sú aj fotografie galaxií, hmlovín, hviezdokôp a iných vesmírnych úkazov, ktoré boli urobené pomocou Hubbleovho ďalekohľadu. Návštevníkov určite zaujmú aj nezvyčajné obrazy s vesmírnou tematikou, ktoré namaľovala Slávka Šponiarová. "Ja som taký astronóm-amatér. Fascinujú ma tajomstvá vesmíru, lebo tam je vždy čo poznávať," hovorí autorka obrazov. Vášeň pre kozmické záhady objavila na základnej škole, keď televízia vysielala populárny vedecký seriál Okná vesmíru dokorán. To, že sa tejto zvyčajne mužskej záľube venuje žena, nepovažuje za nič výnimočné. "Aj predsedníčka Slovenského zväzu astronómov amatérov je žena. Zuzana Sobotková je veľká odborníčka. Keď som bola na jej prednáške, tak mi to pripadalo ako svätá omša v maďarčine," smeje sa.
Spolu s Františkom Sejutom (na fotografii na titulnej strane) tvorí S. Šponiarová hnací motor spišských astronomických nadšencov. "Môj sen je, aby aj v našom regióne bolo planetárium. Ale na to potrebujeme kopec peňazí, priam astronomickú sumu," vysvetľuje.
Existujú mimozemšťania?
Nad otázkou, či vo vesmíre žijú aj iné civilizácie, S. Šponiarová nerozmýšľa: "Niektorí hovoria, že ak by mimozemšťania existovali, tak by sme ich už objavili. Ufá bývajú často predmetom debát. Buď je tam strach z toho, že unášajú ľudí, alebo zosmiešnenie. Tým, že človek nepozná odpovede na všetky otázky, môže si sám vybrať, čomu bude veriť. Či bol na začiatku Veľký tresk alebo či vesmír stvoril boh."
Najdôležitejšie, čo sa táto astronómka od hviezd naučila, je, že sme na Zemi krátko a nemá význam kaziť si tento pobyt robením zla: "Možno zmysel života nie je, aby sme pochopili vesmír, ale aby sme zistili, ako funguje duša človeka. A to je viac, ako keby sme pomenovali všetky hviezdy."
Výstavu si môžete v Múzeu Spiša pozrieť do 28. februára.
Autor: dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš