Mestská poslankyňa Anna Schlosserová (nez.) a súčasný primátor Anton Danko (nez.) stáli proti sebe ako rivali v primátorských voľbách. Po neúspechu v komunálkach Schlosserová nezostala naprázdno. Po tom, čo z radnice odišla, je dnes opäť Dankovou kolegyňou a šéfuje v zariadení opatrovateľskej služby, ktoré spravuje mesto. Prípad vyvoláva viacero otázok. Dostala sa k miestu výberovým konaním? Môže získanie nového miesta ovplyvniť jej hlasovanie v zastupiteľstve? O spôsobe získania miesta radnica mlčí.
POPRAD. Anna Schlosserová sa zamestnala vo vedúcej pozícii v jednom zo štvorice mestských sociálnych zariadení, konkrétne na Francisciho ulici. Pri tesnom rozložení síl v mestskom parlamente sa natíska otázka, či sa poslankyňa kvôli získaniu miesta pri hlasovaniach nemôže viac prikláňať k návrhom svojho zamestnávateľa, teda v prospech Dankovej menšiny.
"Nič za tým nehľadajte. Chvalabohu, o svojom živote rozhodujem sama. Nie som človek ani predajný, no neviem sa ani podriaďovať," odpovedala poslankyňa.
Kto ju tam dosadil?
Zaujímalo nás, kto, kedy a akým spôsobom prijal Schlosserovú do nového zamestnania. Či výberu predchádzalo výberové konanie alebo jej ho niekto "daroval", sme sa napriek našej snahe nedozvedeli. "Na tieto veci sa musíte opýtať môjho šéfa, pána Košického," odporučila nás poslankyňa.
O stanovisko sme teda požiadali riaditeľa centra sociálnych služieb Jozefa Košického. Napriek prísľubu nám od stredy minulého týždňa neodpovedal. Schlosserová hovorí, že jej nová práca vyhovuje. "Sú tam ľudia, ktorí potrebujú pomoc. Momentálne máme v zariadení troch klientov a devätnásť zamestnancov," doplnila.
Na otázku, prečo je zamestnancov zhruba 6-krát viac ako klientov, odpovedala, že pracovníci sú tam síce vedení, ale vypomáhajú aj v iných zariadeniach. Čo sa týka klientov, do konca tohto týždňa by ich malo byť už desať a prijímajú ďalšie žiadosti.
S prácou na mestskom úrade nové miesto porovnávať nechce. Tvrdí však, že nateraz je maximálne spokojná.
Schlosserová: Výpoveď s kandidatúrou nesúvisela
Na mestskom úrade si Anna Schlosserová odkrútila dlhých osemnásť rokov. Najskôr pracovala ako referentka u kontrolóra, počas Dankovho šéfovania fungovala na popradskej radnici osem rokov na prvom kontakte. "Aj tu som bola šťastný človek, cítila som však, že som úradu dala, čo som mohla. Zazvonil zvonček, tak som išla," doplnila Schlosserová.
Napriek jej spokojnosti v auguste z radnice bez dôvodu odišla. Tri nezávislé zdroje nám prezradili, že jej odchod z magistrátu mal byť dôvodom súdneho sporu s mestom. Ona však tvrdí niečo iné: "Výpoveď nebola kvôli súdu s mestom, ten som mala rok aj niečo predtým. Celé to bolo nedorozumenie, ktoré sme si vysvetlili. Nikto nič nevyhral ani neprehral."
Dôvodom súdneho sporu malo byť podľa poslankyne upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny. Na podrobnosti okolo súdu, ale aj to, či Danko nemal problém opäť zamestnať ženu, ktorá s ním vo voľbách súperila a na radnici dala výpoveď, primátor nereagoval.
Zisťovali sme, či za výpoveďou boli jej primátorské plány. "Nie, určite to nemalo žiaden súvis s mojou kandidatúrou. Až potom mi napadlo ísť kandidovať," ozrejmila.
Môže byť ďalej poslankyňou?
Okrem etických otáznikov môže byť sporné aj to, či ako poslankyňa v mestskej firme funkciu mohla prijať. V niektorých prípadoch totiž zákon mestským poslancom pracovať v mestských firmách zakazuje. Schlosserová vyvracia, že by sa jej nový flek priečil s poslaneckým mandátom.
Odborník na samosprávu Ivan Rončák vysvetľuje, že obmedzenie sa týka len štatutárov, nie bežných pracovníkov. "Napríklad riaditeľ základnej školy by poslancom nemohol byť, učiteľ už ale áno," povedal Rončák.
Obmedzenie sa týka mestských rozpočtových príspevkových organizácií. "Hoci je to paradoxné, mestských eseročiek už nie," spresnil Rončák.
Ak by však organizácia nemala právnu subjektivitu, tak v nej by poslankyňa nemohla pracovať v žiadnej funkcii, ani len ako radový zamestnanec. "Takými organizáciami sú často škôlky. Tam poslanec nemôže pracovať ani ako vedúci, ani ako učiteľ," povedal Rončák.
Či je opatrovateľské zariadenie, v ktorom poslankyňa našla svoje živobytie, mestskou eseročkou, prípevkovou organizáciou alebo zariadením bez právnej subjektivity, to nám ani po viacerých žiadostiach mesto Poprad neprezradilo.
Niekdajší kandidáti na primátora z úzadia spoločne sledovali, ako Danko strihá pásku. To ešte netušili, že Anna Schlosserová sa díva na svoje nové pracovisko. Foto: Marie Melníková
FAKTY
Mesto do stavby investovalo
Na zariadení opatrovateľskej služby na Francisciho ulici slávnostne strihal primátor Danko s prezidentom Gašparovičom pásku v novembri, tesne pred komunálnymi voľbami. V novom komplexe však spustili oficiálnu prevádzku až začiatkom januára. Do výstavby radnica investovala 1 856 000 eur iba z mestského rozpočtu. Zariadenie má slúžiť pre 45 klientov, ktorí v ňom nájdu denný stacionár, zariadenie opatrovateľskej služby a núdzové bývanie.
POZNÁMKA
Vtáčika má v kŕdli späť
Na zariadení opatrovateľskej služby na Francisciho ulici v Poprade v novembri, tesne pred komunálnymi voľbami Anton Danko spolu s prezidentom Ivanom Gašparovičom slávnostne strihali pásku. Prevádzku však spustili až začiatkom januára. Na veľkolepé otvorenie "pre oči Popradčanov", okorenené bujarým ľudovým spevom, tancom a hudbou, sa vtedy prišli pozrieť kompletne všetci Dankovi rivali v blížiacich sa primátorských voľbách. Stojac svorne vedľa seba pozorne sledovali celú vážnu akciu z úzadia.
To však pravdepodobne nikto z kandidátov netušil, že jednému z nich sa po neúspešnej volebnej paráde podarí v nóbl presklených priestoroch zamestnať. Tvrdí to aj samotná hlavná hrdinka Anka, pretože cez náročnú kampaň, keď vstávala o pol siedmej ráno a chodila neskoro v noci domov, vraj nestíhala myslieť na nič iné...
Napriek tomu, že od neho v auguste z radnice na základe výpovede odišla, odvážne sa mu postavila ako hráč na šachovnici v primátorských voľbách, pred časom sa rozkmotrili a stáli proti sebe aj na súde, sú už dnes Anka a Anton opäť kolegovia. Či už dve Áčka bez seba nemohli vydržať, alebo to všetko boli len politické hry a divadielka na odobratie hlasov konkurentom, tajné dohody, alebo iba náhody, to vedia iba oni dvaja.
Aj keď hlavná aktérka hovorí, že je nepredajná, bude zaujímavé sledovať "dvíhanie labky" v kľúčových otázkach podtatranskej metropoly. Mnoho otáznikov, a tak málo odpovedí. Radní si svoje pohnútky držia v ťažkej tajnosti a naďalej ignorujú informáciechtivú verejnosť...
Marie Melníková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš