STARÁ ĽUBOVŇA. Zmeny na magistráte sa začali diať krátko po nástupe nového primátora Michala Biganiča (nez.) a prednostu Antona Karniša. Zamestnancom budú znížené platy o pohyblivú zložku. Na úrade dochádza aj k úprave organizačnej štruktúry. To všetko má za cieľ úsporu financií.
"Vieme, že ide o nepopulárne opatrenia, šetrenie je však výzvou. Podobne je to aj v mnohých rodinách. Mesto si v dnešnej situácii nemôže dovoliť žiť nad pomery napríklad za cenu úverov. Kto to bude potom splácať?" povedal primátor Michal Biganič.
Zamestnanci nadšení nie sú
Šetrenie na úrade sa dotkne aj zamestnancov. Zníženie platov sa im zväčša nepozdáva, ale odvážlivca, ktorý by si otvorene dovolil kritizovať kroky vedenia, sme nenašli. Neobáva sa teda nový primátor ohováraní či neprajností zo strany svojich podriadených?
"Dnes sa šetrí na každej úrovni, deklaruje to aj vláda. Určite nie každý bude so znižovaním platov súhlasiť. Je však potrebné, aby zamestnanci pochopili situáciu. Chceme, aby aj verejnosť vedela, ako gazdujeme," zdôraznil primátor.
Na základný plat vedenie zamestnancom nesiahne. Zníženie sa dotkne pohyblivej zložky. "Prehodnocovali sme všetky platové výmery a pohyblivú zložku sme postavili tak, aby u žiadneho zamestnanca osobný príplatok neprekročil 25 percent," vysvetlil prednosta A. Karniš.
Vedenie tiež sľubuje, že zamestnanci magistrátu budú hodnotení aj podľa pracovnej aktivity. Čo-to prihodiť im tak budú môcť vedúci oddelení. "Tí musia mať nástroj, ako pracovníkov motivovať. Moja predstava je, že za dobrý výkon práce treba človeka odmeniť. Mám dojem, že doteraz to tak nebolo," skonštatoval primátor.
Ako dodal, zníženie platov nemusí byť trvanlivé. "Prípadnému zvýšeniu sa nebránim. Situácia však musí byť priaznivejšia."
Skúmali aj vyťaženosť pracovníkov
Ďalším krokom, ktorým chce radnica ušetriť, je zníženie počtu zamestnancov. Z celkového počtu vyše sto sa rozhodlo vedenie prepustiť piatich.
"Vykonali sme si vlastný audit, kde sme zisťovali, či sa jednotlivé úlohy dajú zvládnuť aj s nižším počtom zamestnancov a pritom efektívne. Veľmi ľahko sme zistili, ktorý pracovník je ako vyťažený," povedal primátor.
Podľa neho na jednotlivých úsekoch musia pracovať odborníci pre danú oblasť a teda musia aj "tabuľkovo vyhovovať". "Chceme, aby mali kvalifikáciu. Tým by sa zvýšila úroveň mesta."
Zmenili aj organizačnú štruktúru
V rámci zmien dochádza aj k úprave organizačnej štruktúry. "Zrušili sme odbor regionálneho rozvoja a vytvorili sme šesť rovnocenných oddelení, pričom jedno z nich je oddelenie regionálneho rozvoja, podnikateľskej činnosti a cestovného ruchu. Úplne sme zrušili oddelenie bytovej politiky a vytvorili referát. Tej agendy tam nebolo až tak veľa," poznamenal A. Karniš.
K drobným zmenám došlo aj na ďalších oddeleniach. "Tie by nám mali šetriť a kumulovať rôzne pracovné činnosti," dodal prednosta.
Chcú tlačiť aj na mestské firmy
Vedenie mesta chce úspory preniesť aj do mestských firiem. "Tie musia majetok zveľaďovať a prinášať tak osoh pre mesto. V tomto smere budeme tlačiť aj na ne," povedal M. Biganič.
Nevylúčil, že k ďalším zmenám by mohlo dôjsť aj v ďalšom období: "Zmeny budú možno vo viacerých etapách."
Podľa prednostu úradu spomenutými krokmi by malo mesto ušetriť financie vo výške 20-tisíc eur za rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš