Korzár logo Korzár Spiš

Kapela do rytmu a tanca: Rytmoband

Traja hudobníci a jedna speváčka. Títo ľudia tvoria kapelu zo Starej Ľubovne, ktorá hrá na svadbách, plesoch a iných spoločenských akciách. Len jeden z nich je vyštudovaný muzikant, no srdcia majú zapálené pre hudbu všetci štyria.

Rytmoband v Starej Ľubovni pôsobí už dva roky.Rytmoband v Starej Ľubovni pôsobí už dva roky. (Zdroj: archív)



STARÁ ĽUBOVŇA. Rytmoband vznikol z kapely Rytmo. Tá sa rozdelila na dve časti a jednou z nich je terajšia kapela Rytmoband. Tá pôvodná pôsobila na scéne 15 rokov, Rytmoband dva. Lídrom kapely je Jozef Nemergut (39). Ten sa hudbe venuje od útleho detstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Gitara je jeho veľkým koníčkom už od 12 rokov, keď so svojím otcom založil prvú kapelu, s ktorou chodili hrávať. "Pochádzam z muzikantskej rodiny, otec hrá na trúbku. Kedysi sme mali aj takú rodinnú kapelu, to boli moje začiatky," prezradil J. Nemergut. Študoval hru na gitaru na základnej umeleckej škole v Lipanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Andrejka: Mám rád, keď sa ľudia zabávajú s našou hudbou

Ďalším muzikantom v kapele je Ján Andrejka (29). Vyštudoval konzervatórium v Košiciach a v Topoľčanoch. Hrá na akordeóne, gitare a klávesoch. V kapele aj spieva.

"Pred piatimi rokmi som začal hrať s kapelou Planéta. S ňou sme odohrali viacero koncertov. Neskôr sa kapela rozpadla. Po čase sa mi ozval líder kapely Lublau, a vzali ma do skupiny. Hrám tam dodnes. Vlani sme krstili naše druhé CD. Momentálne pracujem na ďalšom koncertnom projekte, ktorý vznikol počas týchto vianočných sviatkov," povedal J. Andrejka.

V rokoch 2002-2008 hrával s bratmi Jendrichovskými, s ktorými tiež nahrali dve CD. "Hudba je pre mna uvoľnením, je to prostriedok prejavu vnútorných pocitov. Dáva mi slobodu. Pri hraní sa cítim veľmi spokojný. A hlavne sa z toho teším, ked sa tešia poslucháči. Mám rád, keď sa ľudia zabávajú a ja im do toho môžem hrať," zdôraznil Andrejka.

SkryťVypnúť reklamu

Speváčka sa chce zdokonaliť v speve i technicky

Jedinou kvetinkou v kapele je Tatiana Gáborová (23). Spevu sa venuje od dvanástich, no vždy bez akéhokoľvek pedagoického vedenia.

"Spev ma bavil už od malička a rozmýšľala som, že sa spevu budem venovať viac profesionálne, no nikdy na to nebol čas. Až teraz sa možno dám na štúdium a zdokonalím sa technicky. Odspievať desať hodín na svadbách je veľmi náročné, ale aj tak ma to baví," zhodnotila speváčka a pokračovala: "Rada by som spievala nielen na svadbách, ale posunula by som spev aj na nejaké koncertné vystúpenia."

Posledným členom zoskupenia je Vladislav Grega (24): "Hrám na bicích a ozembuch. Na bicích som sa naučil hrať v kapele, ktorú som mal so svojím bratrancom."

SkryťVypnúť reklamu

Neustále zdokonaľujú repertoár

Kapela hrá na rôznych spoločenských akciách, no najčastejšie sú to svadby. "Náš repertoár sa skladá zo šarišských, spišských, rusínskych a goralských ľudových piesní. Týmto sme chceli vystihnúť náš rodný kraj. Hráme piesne našej oblasti," povedal Andrejka. Tvrdí, že veľmi obľúbenými sú ľudové piesne A čija to chyža, My tu neška zabavu hrame, A keď ja ša zavozmu...

V repertoári kapely nechýbajú československé a zahraničné populárne piesne. "Ľudia majú najradšej šarišské a rusínske spievanky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou každej akcie, podujatia, či je to ples alebo svadba. Ľudia sa najviac bavia na slovenských a českých hitoch. Obľúbenými piesňami sú jednoznačne Čaba od Elánu, Sestrička z Kramárov, alebo pieseň Vymyslel jsem spoustu nápadů od Olympicu," povedal Nemergut.

Rytmoband stále pracuje na nových a nových piesňach. "Piesne obmieňame, aby sme sa nenudili ani my, ani poslucháči. Teraz intenzívne obohacujeme repertoár o piesne od 60-tych až po súčasné roky," uviedla T. Gáborová.

Najčastejšie hrajú doma v Ľubovni

Na svadbu už prichádzajú, keď ide ženích odpytovať nevestu. "Niekedy hráme aj cestou do chrámu alebo z neho. V sále začíname hrať zväčša valčíkom. Máme rozdelené kolá na ľudové a moderné piesne. Hráme asi tak 40 minút a potom máme 15-minútovú pauzu," zdôraznil Andrejka.

Kapela odohrala asi 40 podujatí. "Hrali sme v Spišskej Novej Vsi, v Červenom Kláštore, najviac však v Starej Ľubovni, ale boli sme hrať i pri Kežmarku, v Šarišských Michaľanoch, v Plavči a v Poprade," dodal Grega.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 425
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 118
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 814
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 068
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 848
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu