VYSOKÉ TATRY. Lyžiarske prvenstvá už od konca 19. storočia patrili Vysokým Tatrám a ich pioniermi sa stali doktori v miestnych sanatóriách. Zaviedli lyžiarske kurzy či prvý skokanský mostík.
Kým v roku 1865 si ešte lekárnik zo Starého Smokovca prvé lyže vystavil do vitríny ako kuriozitu, o jedenásť rokov neskôr zlyžoval doktor Mikuláš Szontagh na lyžiach dovezených zo Švajčiarska Slavkovský štít.
Stal sa tak prvým slovenským lyžiarom, ktorý tento šport neváhal využiť aj v rámci liečebných procedúr v jeho kúpeľoch.
Inšpiráciu vo švajčiarskom Davose nabral aj hlavný lekár sanatória v Tatranskej Polianke Michal Guhr. Vo Velickej doline postavil prvý skokanský mostík – zo snehu.
Práve skoky na tomto mostíku boli súčasťou prvých lyžiarskych pretekov na Slovensku s medzinárodnou účasťou, ktoré sa konali v Tatranskej Polianke 4. a 5. februára 1911.
Drahé štartovné
Preteky organizoval Guhr spolu s lyžiarskym oddielom Budapeštianskych akademikov a štartovné bolo na tie časy pomerne vysoké, pohybovalo sa podľa kategórií od dvoch do štyroch korún.
Keďže išlo aj o majstrovstvá Maďarska, majstrom sa stal ten, kto dosiahol najlepšie výsledky v behu, zjazde a v skokoch.
Okrem týchto kategórií sa súťažilo aj v krasojazde. Išlo o zjazd krátkeho svahu, na ktorom mali jazdci predviesť tri povinné a tri ľubovoľné lyžiarske prvky. Odborná porota hodnotila elegantnosť jazdy, rytmus aj zvládnutie telemarkového oblúka.
Víťazom krasojazdy sa stal nemecký novinár Siegfried Neumann, za ním skončil Rakúšan Richard Gerin.
Gerin zvíťazil v jazde na lyžiach. Šesťkilometrovú trasu od Sliezskeho domu do Tatranskej Polianky absolvovalo desať pretekárov.
Pomerne jednoduchá trasa cez les pozostávala z kombinácie behu a zjazdu. Juniori absolvovali o polovicu kratšiu trasu, pričom na štarte ich stálo trinásť.
Nevhodný skokanský mostík
Teplejšie počasie a mokrý a lepiaci sa sneh spôsobili problémy na mostíku nad Gerlachovom. Deväť a pol metra skočil na snehovom skokanskom mostíku Bruno Weiss z poľského lyžiarskeho klubu a stal sa víťazom tejto disciplíny.
Na dnešných skokanských mostíkoch pritom dosahujú pretekári aj vzdialenosť dvesto metrov. O rok neskôr Michal Guhr postavil za tisíc korún prvý stály mostík, na ktorom sa jazdcom darilo lepšie.
Prvé medzinárodné preteky v Tatranskej Polianke vyhral Richard Gerin z Österreichischer Ski Club a stal sa tak majstrom Maďarska v jazde na lyžiach. Domácim jazdcom sa veľmi nedarilo a na stupeň víťazov sa v seniorskej kategórii nepostavil nikto.
Striebro pre víťaza
Víťazi zostali bez ocenení, striebornú plaketu pre prvého a bronzovú pre druhého získavali až v ďalších ročníkoch medzinárodných pretekov. Tie sa v Polianke konali do roku 1914, čím sa položili sľubné základy pre rozvoj pretekového lyžovania vo Vysokých Tatrách.
Napriek tomu Tatry nikdy neboli využívané na medzinárodné lyžiarske preteky v takej miere ako Alpy.
Kúpele a sanatórium v Tatranskej Polianke - miesto vzniku pretekárskeho lyžovania na Slovensku. Reprofoto: Dejiny lyžovania na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš