Poslanci a vedenie obce sa nevedia dohodnúť ani na predsedníctve v komisiách i obecnej rade. V najväčšej slovenskej obci to vrie.
SMIŽANY. Po novembrových voľbách ostal v kresle starostu Michal Kotrady (nez.). Obecné zastupiteľstvo tvorí 13 poslancov, siedmi z nich vytvorili poslanecký klub (PK). Ide o pravicovo-ľavicové zoskupenie doplnené o dvoch nezávislých poslancov.
Odlišné predstavy
Problémy medzi vedením obce a poslancami z PK odštartovali už počas ustanovujúceho zastupiteľstva. Nevedeli sa dohodnúť na predsedníctve ôsmich komisií i štvorčlennej obecnej rade (OR). Tie dodnes nefungujú.
Návrhy, s ktorými PK prišiel a ktoré obecné zastupiteľstvo odhlasovalo, sa nezhodovalo s predstavou vedenia obce. Starosta pozastavil výkon uznesení. Zástupcovia PK argumentujú odbornosťou navrhovaných predsedov.
"Väčšina poslancov má vysokoškolské vzdelanie. Na každú oblasť máme odborníka a starosta jednoducho nesúhlasí s našimi návrhmi. Nepodpísal ani uznesenia, za ktoré zahlasovala väčšina poslancov," zdôraznil Štefan Zekucia (ĽS-HZDS) z PK. Navrhovali ho za predsedu komisie pre podnikanie a hospodárstvo.
Starosta verzus klub
Obecné zastupiteľstvá si volia komisie, v prípade potreby aj radu. Väčšinou navrhované zloženie poslanci odhlasujú, primátori či starostovia s tým problém nemajú. V Smižanoch áno. Oslovili sme aj ďalších poslancov. Problém vidia v tom, že starosta chce presadiť svojich ľudí, aby sa poslanci nedostali k materiálom, k záležitostiam, ktoré sa diali a na ktoré majú podozrenie, že sa možno diali nezákonným spôsobom.
Podozrenia sa týkajú aj verejného obstarávania a rekonštrukcie sídla obecnej polície za 189 110 eur, ktorá sa zdá poslancom predražená. Preverí to kontrolórka. Poslanci zároveň kritizujú vedenie obce aj za netransparentnosť.
Nenašli dohodu
Odlišný pohľad na vec má starosta. "Členstvo v OR má byť podľa zastúpení politických strán. Dvaja navrhovaní členovia boli z PK, chýbal zástupca ostatných poslancov. Štvrtou bola zástupkyňa starostu. S tým som nesúhlasil a uplatnil som právo pozastaviť uznesenia," argumentoval M. Kotrady.
Najbližšie rokovanie bude 17. februára. M. Kotrady prisľúbil pred ním zvolať pracovné stretnutie. "Nebránim sa komunikácii. Záleží však na tom, aby komunikovali obe strany." Nepodpísanie uznesení nevníma ako problém. "Poslanci prišli s návrhmi, ku ktorý sa predtým nemohli vyjadriť ostatní poslanci. Neboli vopred prerokované, pozastavil som ich," dodal.
Čo hovorí zákon
Starosta a právo veta
Podľa zákona o obecnom zriadení pozastavenie uznesenia je možné počas 60 dní. Podľa slov hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka, zastupiteľstvo môže toto uznesenie potvrdiť do dvoch mesiacov, a to 3/5 väčšinou všetkých poslancov. "Ak to urobí starosta, už uznesenie nemôže pozastaviť. Za predpokladu, že zastupiteľstvo nepotvrdí toto uznesenie do dvoch mesiacov od jeho schválenia, vtedy stráca platnosť," ozrejmil hovorca M. Kaliňák. Zákon upravuje aj to, v akých prípadoch môže starosta nepodpísať uznesenie, teda vetovať uznesenie poslancov. "Ak sa domnieva, že je v rozpore so zákonom alebo je pre obec zjavne nevýhodné," dodal M. Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš