Vo vedení mesta Spišská Nová Ves sú ľudia, ktorým sa jedna stolička máli. Primátor mesta Ján Volný, ako aj jeho dvaja zástupcovia Miroslav Semeš a Lea Grečková (všetci Smer-SD) sú zároveň poslancami Košického samosprávneho kraja (KSK). Politológ považuje takéto správanie za neetické.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Primátor mesta Ján Volný a jeho dvaja zástupcovia Miroslav Semeš a Lea Grečková (všetci Smer-SD) sú zároveň poslancami Košického samosprávneho kraja (KSK). V spojení oboch mandátov problém nevidia.
"Naše pôsobenie v zastupiteľstve KSK a jeho odborných komisiách vnímame z pohľadu mesta jednoznačne ako výhodné," uvádzajú v spoločnom stanovisku.
Mesežnikov: Dochádza k uzurpácii moci
Primátor aj jeho zástupcovia v decembri 2009 skladali sľuby ako krajskí poslanci. Vlani sa objavili na kandidátkach do mestskej samosprávy. J. Volný uspel v boji o primátorské kreslo a za svojich zástupcov si vybral oboch kolegov z KSK.
Politológ Grigorij Mesežnikov považuje takéto nabaľovanie funkcií za neetické. "Problémom je už to, že sa spomínaní poslanci KSK rozhodli kandidovať i do mestského zastupiteľstva, hoci už jeden mandát mali," hovorí.
Podľa G. Mesežnikova zdvojovanie verejných funkcií neprospieva kvalite ich výkonu ani politickej súťaži. "Akákoľvek kumulácia funkcií je zlá, pretože zužuje priestor pre iných ľudí aj v rámci samotnej strany a dochádza k akejsi uzurpácii moci malou skupinou. Taktiež je tu otázka, či takíto ľudia dokážu obe činnosti vykonávať v plnom nasadení," dodáva politológ. Zároveň však upozorňuje na to, že zákon politické pôsobenie na viacerých úrovniach nezakazuje.
Lobujú za záujmy mesta
Zástupcovia mesta sú presvedčení, že kapacitu sedieť na viacerých stoličkách majú. "Pôsobenie na oboch úrovniach nám ponúka možnosť byť lepšie informovaní o problematike a na základe toho kompetentnejšie vystupovať a prijímať potrebné rozhodnutia," uvádzajú v stanovisku.
Vymenúvajú situácie, keď sa prepojenie medzi krajom a mestom ukázalo ako výhodné: "Podarilo sa nám presadiť rýchlu opravu cestných komunikácií zničených po minuloročných povodniach. Aj vďaka našim hlasom sa podarilo zabrániť plánovanému zrušeniu samostatnej strednej priemyselnej školy. Aktuálne sme vybavili najnutnejšie opravy cesty na Mlynskej ulici."
Viac kresiel, viac peňazí
Zaujímavé pri týchto dvojitých funkciách je určite aj finančné ohodnotenie. J. Volný ako primátor mesta poberá mesačný plat 3 824 eur. M. Semešovi poslanci odklepli polovicu z tejto sumy, druhá zástupkyňa L. Grečková dostáva 65 percent z primátorského platu.
"Poslanci KSK mesačne poberajú odmenu vo výške 365 eur, predsedovia komisií 398 eur. V auguste 2010 si poslanci odsúhlasili zníženie odmeny za prácu o 10 percent po dobu 12 mesiacov," uviedla hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.
Bývalá parlamentná poslankyňa L. Grečková bola donedávna aj asistentkou poslanca NR SR a primátora Košíc Richarda Rašiho (Smer-SD).
Asistenti parlamentných poslancov si môžu mesačne prilepšiť aj o 1 600 eur. Na otázku o svojom plate nám politička do uzávierky neodpovedala. Šéf vonkajších vzťahov mesta Košice Jozef Marko uviedol, že od 1. januára tohto roku už Lea Grečková nie je asistentkou Richarda Rašiho v Národnej rade.
Fakty
Aké majú funkcie
Ján Volný
- primátor Spišskej Novej Vsi
- poslanec KSK - člen školskej komisie a kultúrnej komisie
Lea Grečková
- zástupkyňa primátora
- poslankyňa KSK - predsedníčka dopravnej komisie, členka mandátovej komisie
- do 1. 1. 2011 asistentka poslanca NR SR Richarda Rašiho
Miroslav Semeš
- zástupca primátora
- poslanec KSK - predseda mandátovej komisie, člen dopravnej komisie a školskej komisie.
Poznámka
Multifunkčný trojlístok
Príslovie hovorí, že na dvoch stoličkách sa sedieť nedá. Trojlístok zo Spišskej Novej Vsi pôsobenie v meste a zároveň na kraji obhajuje výpočtom vecí, ktoré sa im podarilo pre blaho občanov vybaviť. Jednou z nich je aj záchrana bývalej baníckej školy. Keď som na túto tému písala článok, oslovila som aj KSK, aby mi túto informáciu potvrdil. O chvíľu som dostala telefonickú žiadosť z iných kruhov, aby som radšej článok stopla. Na februárové rokovanie krajského zastupiteľstva totiž bude predložený návrh, že škola bude zrušená k 31. augustu toho školského roka, v ktorom dosiahne počet žiakov nižší ako 300. Prognózy na nasledujúci rok hovoria o 265 študentoch. Ak sa nestane zázrak, školu zlúčia s inou...
Získané mandáty v krajskom zastupiteľstve sú z pohľadu novoveských poslancov prejavom dôvery obyvateľov mesta i širšieho regiónu, ktorí im dali svoje hlasy. Z toho dôvodu vraj preto nemožno čakať, že sa týchto kresiel dobrovoľne vzdajú.
Tvária sa, že o peniaze im vôbec nejde. Veď poslanci KSK vlani dokonca odsúhlasili zníženie odmeny za svoju prácu o 10 percent po dobu jedného roka. Získané peniaze majú byť použité na odstraňovanie povodňových škôd. Je však zaujímavé, že medzi trinástimi poslancami, ktorí návrh na oklieštenie svojho vlastného rodinného rozpočtu nepodporili, bol aj náš ľudomil Miroslav Semeš.
Antónia Deptová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš