V mestečku Podolínec hovoria o vážnom probléme s výhernými hracími automatmi. Nová primátorka Iveta Bachledová (nez.) by s nimi najradšej skoncovala.
PODOLÍNEC. V meste je momentálne až 64 hracích prístrojov. Toľko ich nemajú ani v blízkom Kežmarku a Starej Ľubovni. Herne sú preplnené hlavne v čase poberania sociálnych dávok. Na pokyn primátorky budú teraz na tieto zariadenia viac dozerať mestskí policajti.
Aj vďaka automatom je historické centrum Podolínca lákadlom pre sociálne odkázané skupinky. Viaceré pochádzajú zo susednej rómskej Lomničky. "V meste máme neskutočne veľa automatov. Rôzne osoby sa nám tu potom zhromažďujú a robia neporiadok," skonštatovala nová primátorka.
Ako dlhoročnú sociálnu pracovníčku ju hnevá, že v prístrojoch neraz končia aj peniaze od štátu. "Dávky v hmotnej núdzi poskytované štátom majú slúžiť na zmiernenie a prekonanie sociálnych problémov. Nemali by sa takto míňať účelu."
Zariadenia už kontrolujú mestskí policajti
Kvôli problémom s automatmi primátorka posilnila kompetencie mestských policajtov. Majú stanovený rozpis služieb, keď zariadenia skontrolujú. Ten platí hlavne v čase poberania dávok.
"Mestskí policajti sledujú, či sa v zariadeniach nezdržiavajú mladiství. Prevádzkovatelia by im totiž nemali umožniť vstupovať dnu," spresnila I. Bachledová.
Prísnejšie vraj budú pod dohľadom aj miestnosti, kde sa podávajú alkoholické nápoje.
Problém chce riešiť aj s Lomničkou
Primátorka chce kvôli automatom vstúpiť do rokovania aj s ich prevádzkovateľmi. "Či by nezvážili možnosť, ako eliminovať počty hracích automatov."
Jednu z menších prevádzok v meste má aj miestny poslanec Jozef Compeľ. Ako nám prezradil, svoju prevádzku rušiť neplánuje. "Nevidím na to dôvod. V meste som s tým začínal ako prvý, časom som počet automatov obmedzil z desiatich na dva," povedal.
Problémy s množstvom výherných automatov a hlavne s ich využívaním chcú v Podolínci riešiť aj za pomoci obce Lomnička. Oslovili preto tamojšiu starostku Máriu Oračkovú, kňaza Martina Majdu či rehoľné sestry. V celej veci majú naplánované spoločné stretnutie.
Obec musí hazard povoliť
Jedným z cieľov koncepcie štátnej politiky v oblasti hazardných hier je aj zjednodušenie licenčných postupov. Znamená to, že povoľujúci orgán na prevádzku automatov, ktorým je v zásade obec, veľmi nemá na výber. Záujemcovi o prevádzku automatov totiž po splnení potrebných podmienok a doložení podkladov musí licenciu udeliť.
"Mesto nemá páky, ako takejto podnikateľskej aktivite brániť," skonštatovala primátorka.
Ministerstvo financií tvrdí, že sa v súčasnosti zaoberá možnosťami, ako hazard regulovať. "Jednotlivé návrhy sú predmetom rokovaní, je preto predčasné sa k nim vyjadrovať," napísala vo svojom stanovisku Patrícia Malecová Šepitková z ministerstva financií.
Fakty
Mestá pod Tatrami s počtami výherných hracích automatov:
- Podolínec (3200 obyvateľov): 64 automatov
- Kežmarok (16 900 obyvateľov): 46 automatov
- Stará Ľubovňa (16 400 obyvateľov): 23 automatov
- Spišská Belá (6 200 obyvateľov): 17 automatov
- Spišská Stará Ves (2 300 obyvateľov): 11 automatov
(zdroj: jednotlivé magistráty)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš