Športovci so slzami balia kufre. Sú v šoku. Do poslednej chvíle neverili tomu, že deaflympiáda v Tatrách nebude. Medzinárodní športoví funkcionári hovoria, že sa stali obeťou falšovania a veľkého podvodu. Vinu kladú organizátorom, aj hostiteľskému mestu. Jeho primátor pochybenia odmieta. Medzitým na povrch v súvislosti so škandálom vychádzajú ďalšie škody.
ŠTRBSKÉ PLESO. "Dievčatá na izbe plakali. Cítiť hnev aj sklamanie. Pre mnohých to bola posledná šanca zabojovať o medaily. Pripravovali sa štyri roky, aby im v sekunde niekto povedal, že zbytočne," opísal situáciu medzi športovcami lekár ruskej výpravy Pavel Skorik.
Jeho kolega Konstantin Rogankov dodal: "Kupujeme si predčasné letenky, ideme domov. Katastrofa!""
Manažér ukrajinskej výpravy dodal: "Podobnú udalosť sme ešte nezažili." Jedinýkrát v minulosti, keď deaflympiádu museli zrušiť, bolo kvôli druhej svetovej vojne.
Miliónové škody chcú vymáhať
O ťažkej noci po oznámení o zrušení hier hovoria aj podnikatelia. "Máme stratu 10 miliónov eur. Nehovoriac o nemajetkovej škode a poškodení povesti, keďže nás teraz hádžu do jedného vreca," hovorí konateľ Prvej popradskej developerskej Peter Beck. Ten chce miliónové škody vymáhať od Medzinárodného deaflympijského výboru (ICSD). Dôvodom podľa Becka je to, že výbor povolil usporiadať hry bez dohodnutej dvojmiliónovej garancie. Prezident (ICSD) Craig Crowley včera tento dôvod a zodpovednosť za zrušenie hier a finančné škody odmietol.
Granforsová: Došlo k podvodu
Medzinárodný deaflympijský výbor nám v máji 2010, keď na povrch prenikli problémy, odobral právo usporiadať hry. Neskôr toto rozhodnutie zmenil. Prečo sa rozhodli pokračovať a včas nezabránili blamáži? Inšpektorka ICSD Tiffany Granforsová odpovedala: "Keď sme kvôli problémom vystavili túto červenú kartu, tatranský primátor Ján Mokoš nás listom informoval, že hry majú silné finančné krytie a mohli by sa konať už zajtra."
Za uskutočnenie hier podľa nej boli aj národné výbory. Navyše, slovenský deaflympijský výbor im poskytol požadované dokumenty. "Dokumenty však boli sfalšované a dokonca podľa nás došlo i k podvodu," povedala Granforsová.
Predsedom slovenského výboru je Jaromír Ruda. Ten v súčasnosti čelí obžalobe na súde zo sprenevery 1,7 milióna eur z fondov nepočujúcich. Tieto skutočnosti boli medializované už v septembri 2008. ICSD napriek tomu Slovensku právo usporiadať hry v júli minulého roku vrátil.
Mokoš: Vytrhnuté z kontextu
Primátor hostiteľského mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš (nez.) Granforsovej obvinenia odmieta. "List som poslal, môžem ho všetkým ukázať. Vety sú však vytrhnuté z kontextu," povedal Mokoš. "Že hry sa môžu konať už zajtra, som myslel tak, že tu máme tím skúsených ľudí a skúsenosti, že by sme ich vedeli usporiadať aj zajtra. Úplne odmietam, že by som v liste garantoval finančné krytie."
Primátor dodal, že nemal informáciu o tom, že výbor nemá k dispozícii dohodnutú 2-miliónovú záruku. Podľa neho sa s prezidentom Crowleym včera zhodli, že problémy vznikli aj pre zlú komunikáciu.
Ako mu mohli veriť?
Zaujímalo nás, ako mohli dôverovať človeku, ktorého polícia zadržala pre podozrenie zo sprenevery 1,7 milióna eur. Developer Beck odpovedal, že kým človek nie je odsúdený, je nevinný.
Primátor Mokoš povedal, že ak príde ponuka, vďaka ktorej mesto môže získať peniaze, treba sa ňou zaoberať: "Do žiadnych stavieb sme sa nepustili, peniaze sme nestratili." Mokoš dodal, že Rudovu dôveru na rokovaniach zvyšoval aj fakt, že ho jednohlasne za predsedu výboru zvolilo 100 delegátov nepočujúcich.
Developer Beck priznal, že J. Ruda mu bankové garancie na stavby a konanie hier poskytoval len k nahliadnutiu. Zdôraznil, že sa do poslednej chvíle snažil zachrániť hry, zháňal napríklad curlingové vybavenie v Škótsku. Podľa Becka Jaromír Ruda mu po zrušení hier odmietol prezradiť meno investora, ktorý mal zaplatiť hry. Dnes pripúšťa, že mohol byť fiktívny. "Boli sme hlboko podvedení. Investori, ktorých sľuboval, jednoducho neexistujú. Jednoducho klamstvá nad klamstvá," povedal Beck.
Výbor s Rudom zmizol
T. Granforsová povedala, že slovenský deaflympijský výbor na poslednú chvíľu na záchranu hier žiadal príspevok od národných výborov: "To sme museli odmietnuť. Krytie je v plnom rozsahu na organizátorovi."
Podľa Granforsovej po zrušení hier slovenský výbor na čele s J. Rudom úplne zmizol a nikomu sa s ním nedarí skontaktovať.
J. Ruda na svojej stránke nechal odkaz, že za zrušenie hier prijíma zodpovednosť a nevyhýba sa jej: "Verím, že bude príležitosť, aby som zabezpečil vyrovnanie všetkých podlžností, ktoré v súvislosti s prípravou deaflympiády vznikli."
Najbližšie sa má zimná deaflympiáda konať v roku 2015 v kanadskom Vancouvri. Počíta s 10-miliónovým rozpočtom. Tiež ho majú zaplatiť súkromní sponzori. Zväčša ide o firmy, ktoré vyrábajú zdravotnícke pomôcky pre nepočujúcich a sponzorstvo je pre ne výhodné.
POZNÁMKA
Ako sa niečo také môže stať?
Okolo deaflympiády teraz počúvame slová ako medzinárodná blamáž, hanba, škandál. S odstupom času prídu aj iné pohľady. To, ako jeden muž či skupinka dokáže obalamutiť toľko ľudí, ako dokáže priviesť celý cirkus do obludných rozmerov, keď na športoviská prichádzajú športovci spoza dvoch oceánov, to vojde do vedeckých skrípt. Ako príklad neuveriteľnej schopnosti manipulovať. Alebo ako téma, kam až "ľudské schopnosti" siahajú. Udalosti sú rovnako dobrým námetom pre film s kriminálnou zápletkou, kde by asi aj divák počas jeho sledovania v kine mal pochybnosti, či by v skutočnosti bolo niečo také reálne. Pri deaflympiáde v Tatrách sme však, žiaľ, nesledovali film, ale realitu.
Človek obžalovaný zo sprenevery 1,7 milióna eur dokázal dva roky po jej vypuknutí na verejnosti presvedčiť primátorov a stavbárov, že zrekonštruuje štadióny za 28 miliónov eur. Bez toho, aby im zaplatil čo i len cent, samosprávy začali "stavať" tak, že z budov ostali len torzá. Kauza "rozostavaných" štadiónov obletela Slovensko. A potom tento istý muž dva týždne pred konaním deaflympiády povie - v utorok vykonám platbu a pošlem peniaze športoviskám, hry určite budú. Znova celé Slovensko čakalo a pýtalo sa, či na účty športovísk niečo prišlo. Známe sú esemesky, ktorými šéf deaflympionikov bombardoval svojich dodávateľov. Vždy podrobne vysvetlil, ako vykonal platbu a že peniaze sú na ceste. Tie však nikdy neprišli.
Ako je možné v krajine EÚ vôbec zrealizovať takúto vec za priameho prenosu televíznych kamier? Naozaj je s prácou súdov a polície všetko v poriadku? Čo si prečítame v novinách zajtra? Že Ruda neprišiel na pojednávanie súdu v Banskej Bystrici, kde je obžalovaný zo sprenevery 1,7 milióna eur, po ôsmykrát?
Okrem skrípt a námetu na scenár tento príbeh treba použiť najmä ako poučenie pre budúcnosť. Ak k vám niekto príde a povie - organizujem letné športové hry, postavím vám štadióny za 20 miliónov, žiadajte zálohu.
Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš