Prístroj na zdvíhanie bezvládnych tiel pacientov prednedávnom získala Ľubovnianska nemocnica. Zariadenie na oddelení anestezeológie a intenzívnej medicíny uľahčuje situácie pacientom i zdravotníckemu personálu.
STARÁ ĽUBOVŇA. Podobné zariadenia vidieť v slovenských zdravotníckych zariadeniach len ojedine. Ľubovnianskej nemocnici sa ho podarilo zakúpiť vďaka snahe personálu i ochotným sponzorom spomedzi bežných ľudí. Medzi nimi boli i niekdajší pacienti.
Zdvíhacie zariadenie slúži na manipuláciu s telami často nevládnych pacientov. "Pacientov je možné zdvihnúť v ležiacej polohe nad úroveň postele. Môže sa tak bezproblémovo urobiť jej úprava. Druhá alternatíva je, že ťažko mobilných pacientov možno v ležiacej polohe zdvihnúť a v sede ich preložiť do kresla," upresnil Jaroslav Fedorko, primár oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).
Prístroj teraz nahradí aj šesť či sedem ľudí
Prístroj má nosnosť okolo dvesto kilogramov a je ovládaný pomocou rôznych tlačidiel. Funguje na batériu, netreba za ním ťahať žiadne káble. „Môžeme ho využiť práve u ľudí s vyššou hmotnosťou. Mali sme prípady, keď mal pacient aj 140 kilogramov a bol problém s ním hýbať. Prísť muselo šesť, sedem ľudí a krvopotne museli pacienta prenášať na inú posteľ," poznamenal primár. Ako dodal, sestričky si teraz ušetria telo a chrbticu. Zariadenie však zvýhodňuje aj samotných pacientov. "Už len to, že pacienta niekedy posadíme do kresla, znamená preňho veľa. Môže vidieť svet okolo seba, navyše do inej polohy sa dostanú pľúca, čo zmení dýchanie," dodal J. Fedorko.
Snaha sestričiek a následná pomoc od ľudí sa vyplatila
Zariadenie na zdvíhanie pacientov často využívajú v sociálnych zariadeniach. Na nemocničnom oddelení sú vraj Staroľubovňania prví na Slovensku. S nápadom prišli sestričky z oddelenia. Spoločnou aktivitou začali zháňať peniaze. Kontaktovali mnohých sponzorov, medzi nimi sa napokon našli aj bývalí pacienti či ich blízki. Niektorí svoj dar odovzdali prostredníctvom dvoch percent z dane. „Chceme poďakovať všetkým, ktorí prispeli. Nie všetko sme si však vyzbierali sami, našli sme pochopenie aj u riaditeľstva. Na zakúpenie prístroja nám totiž prispela aj nemocnica," ozrejmil primár. Podľa neho vedenie nemocnice tak ocenilo snahu celého personálu z oddelenia.
Takto zdvíhajú pacienta. Mobilné zariadenie ho udrží nad posteľou v špeciálnych plachtách. Za ten čas sa môže napríklad urobiť úprava postele. Prístroj vyrobili vo Švédsku a stojí okolo štyroch tisíc eur. Foto: Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš