Triumf Bajčičáka a trojice poľských bežcov

Telovýchovná jednota Tatran Gerlachov z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie usporiadala počas uplynulého víkendu 53. ročník Memoriálu 24 padlých hrdinov v bežeckom lyžovaní. Podujatie bolo súčasťou seriálu Slavic Cupu a lyžiarskych súťaží FIS.

ŠTRBSKÉ PLESO. Súťaž sa pôvodne mala uskutočniť v Gerlachove, pre nedostatok snehu však muselo byť jej dejisko presunuté do lyžiarskeho areálu na Štrbské Pleso. O víťazstvá, popredné umiestnenia a body bojovali lyžiari - bežci zo Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny a Maďarska.

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu sa uskutočnili súťaže v lyžiarskom šprinte mužov a žien na 1,3 km voľnou technikou. Súťažiaci lyžiari - bežci bojovali na trati nielen so súpermi, ale i s mimoriadne prudkým vetrom. Jeho sila bola dokonca taká veľká, že niektorí pretekári na to doplatili i pádom. Paradoxom je, že po skončení podujatia vietor utíchol a počasie ukázalo svoju krajšiu tvár - slnečnú. Medzi ženami patrili prvé dve priečky vo finálovom súboji poľským pretekárkam. Zvíťazila Justyna Mordarska, druhá dobehla Anna Starega. Spoločnosť na stupni víťazov im robila Slovenka Katarína Johansen (členka ŠKP Štrbské Pleso). Ďalšia Slovenka Lucia Klimková, jej oddielová kolegyňa, vyhrala B-finále a obsadila celkovo piatu priečku. Najlepšou juniorkou bola 20-ročná Jana Sedláková, v celkovom poradí ôsma. U mužov dominoval Maciej Starega z Poľska pred Jánom Bartoňom z Česka a Jánom Antolecom z Poľska. Najlepším Slovákom bol Mário Kubiš - víťaz B-finále, ktorý obsadil v celkovom hodnotení piatu priečku. Najlepším juniorom sa stal 20-ročný Michal Novotný, v celkovom poradí štrnásty.

Nedeľa patrila súťažiam v behu klasickou technikou na 10 km žien a 15 km mužov. Oproti predchádzajúcemu dňu im v ústrety vyšlo i počasie, ktoré bolo jasné a bez vyčíňajúceho vetra. Prvenstvo v kategórii žien (a zároveň junioriek) si vybojovala 20-ročná Ewelina Marcisz z Poľska výkonom 31:26,9 min. Druhú priečku obsadila 35-ročná Slovenka Katarína Johansen, ktorá za víťazkou zaostala o 38,4 sekundy. Tretia priečka patrila 21-ročnej Poľke Justyne Mordarskej výkonom 32:40,3 min. 21-ročná Slovenka Lucia Klimková (členka ŠKP Štrbské Pleso) obsadila šieste miesto časom 34:22,1 min. Druhá najrýchlejšia juniorka, 20-ročná Slovenka Petra Urgelová dobehla v celkovom poradí na siedmom mieste. V kategórii mužov dominoval 35-ročný slovenský reprezentant Martin Bajčičák, člen ŠKP Štrbské Pleso, výkonom 41:08,3 min. Druhý dobehol jeho kolega v reprezentácii i v klube 36-ročný Ivan Bátory, ktorý zaostal za víťazom o 1:14,2 min. Tretiu priečku obsadil 24-ročný Mariusz z Poľska časom 43:10,4 min. Na deviatom mieste v celkovom poradí sa umiestnil 20-ročný Slovák Michal Novotný (člen ŠKP Štrbské Pleso), ktorý bol zároveň najlepším juniorom.