Poctiví platcovia sú bezradní. Samospráva sľubuje, že neplatičom aspoň sčasti klepne po prstoch.
STRÁNE POD TATRAMI. V podtatranskej obci Stráne pod Tatrami tečie pitná voda z výtokového stojana prakticky nepretržite už sedemnásť rokov. Používa ju asi tristo osadníkov, ktorým do neskolaudovaných chatrčí a ďalších čiernych stavieb nezavedú vodovodné prípojky. Osadníci za pretečenú vodu neplatia ani cent. Všetko to hradí obec, ktorá gazduje s ročným rozpočtom okolo 300 000 eur.
"Vlani sme mali nedoplatok za vodu okolo 20 400 eur, rok predtým to bolo 5 100 eur," uviedla ekonómka z obce.
Odpojiť od vody ich nemôžu
Keďže starostu zo Strání pod Tatrami Gustáva Baču (Most-Híd) predvčerom pri rokovaní postihla srdcová slabosť a skončil v košickej nemocnici, o probléme sme rozprávali s jeho zástupcom Stanislavom Polhošom (na snímke).
Uvedomuje si, že suma, ktorú obec platí, je privysoká. Odpojiť osadníkov od vody si však podľa neho nemôžu dovoliť. "Keby im nešla voda, začali by na nás útočiť. Museli by sme im zabezpečiť vodu v cisternách, čo tiež nie je lacná záležitosť," povedal Polhoš.
Budú platiť symbolické peniaze?
Riešenie vidí v tom, že časť peňazí za vodu by platila obec a časť osadníci. "Obecný úrad by musel byť ich osobným príjemcom. Symbolické sumy, pol eura až euro na osobu, by sme im sťahovali mesačne zo sociálnych dávok a aktivačných príspevkov. Nemohla by to byť vysoká suma, aby ich to nezaťažilo, pretože 95 percent ľudí je tam nezamestnaných," povedal Polhoš. Prisľúbil nám, že s týmto návrhom vystúpia už na najbližšom zastupiteľstve.
Platiči v zmenu neveria
Poctiví platcovia v dedine hromžia. K problému sa stavajú skôr skepticky a tvrdia, že je to neriešiteľné. "Šéfuje u nás rómsky starosta a celé zastupiteľstvo má svoje. Nedovolia si robiť napriek svojim voličom, ktorí im dali svoje hlasy," povedal nám Rastislav Sloveňák. Istý čas zvažoval, že predá dom a z dediny sa odsťahuje. Myslí si, že osadníci potrebujú, aby im voda tiekla nonstop. "Keď som bol poslanom, kúpil sa výtokový stojan za 3 000 eur, ale pokazili ho, rozobrali kohútiky," doplnil Sloveňák. Podľa neho obci tento rok vyrúbu vodárne opäť poriadnu pálku. "Vodárne sú radi, že im ide kšeft," dodal Sloveňák.
Osadníci svorne tvrdia: Nemáme peniaze
Peter Podolinský v dedine žije už trinásty rok, no v zmenu už ani on neverí. To, že obec platí za pretečenú vodu či vývoz odpadu, podľa neho znamená, že im v obci nezostávajú peniaze na budovanie chodníkov, ciest, osvetlenia či sociálnych bytov. "Chodník aj príjazdovú cestu som si zaplatil zo svojho," dodal Podolinský.
Miestni osadníci boli z našej návštevy nervózni. Svorne sa zhodli len na jednom - že vodu nemajú z čoho zaplatiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš