"Keď to porovnáme s rokom 2009, tak je to pokles o 306 občanov. Najväčšou príčinou úbytku je prechodné alebo dlhodobejšie zdržiavanie sa našich občanov v zahraničí, niektorí ľudia rušia trvalé pobyty, aby nemuseli uhrádzať platby za domový odpad," zhodnotila situáciu Eva Ihnačáková z organizačného odboru popradského magistrátu.
K 31. 12. 2010 sa počet obyvateľov v Poprade vyšplhal na 52.284. Stále viac sa ich však z mesta sťahuje na vidiek.
"Podľa štatistík pribúda návratov na vidiek k rodičom, veľmi intenzívna je výstavba rodinných domov v blízkosti Popradu, čo je nielen podtatranský, ale celoeurópsky trend, doplnila Ihnačáková.
Záujem zo strany obyvateľov o domy či pozemky mimo mesta zaznamenáva aj jedna z popradských realitných kancelárií. Podľa jej zástupcu však stále prevláda väčší záujem o byty v meste a o menej lukratívne oblasti mimo mesta, ktoré sú lacnejšie.
Úbytok obyvateľov v Poprade podľa Ihnačákovej vyvrcholil v roku 2005. Vo všeobecnosti sa však pokles v meste spomaľuje. "Napríklad v roku 2009 to bol pokles o 392 obyvateľov, teraz o spomínaných 306," konkretizovala. Prispieva k tomu aj bytová výstavba, čo je podľa nej kľúčové.
Počet obyvateľov ovplyvňujú aj dva ďalšie faktory: prvým je úmrtnosť a druhým naopak pôrodnosť.
"V roku 2010 zomrelo 371 občanov, čo je o desať menej ako rok predtým, narodilo sa 484 detí, čo je však o 38 menej ako v roku 2009," doplnila Ihnačáková.
Demografia je pre štatistiku nevyhnutná, samosprávam ponúka reálne údaje na plánovanie chodu obcí a miest, ako aj pre ich udržateľný rozvoj. Práve najzákladnejším údajom je údaj o počte obyvateľov.