Na ministerstvo chce podať trestné oznámenie. Dodávateľ krmiva z Košíc sa zatiaľ k prípadu nevyjadril.
KEŽMAROK/BRATISLAVA. Podľa ministra Zsolta Simona (Most-Híd) sa slovenská hydina kŕmi zakázanou látkou zilpaterol. Uviedol to dnes v Bratislave.
Podľa neho to potvrdili analýzy odborného ústavu v Brne. Ministerstvo tvrdí, že ide o akreditovaný ústav. Riaditeľ kežmarských hydinární to však spochybňuje. Hovorí, že takéto analýzy môže vykonávať iba laboratórium v Berlíne.
Dodávateľ krmiva sa zatiaľ nevyjadril
Krmivo, v ktorom sa mali podávať zakázané látky, dodávala kežmarskej hydine firma Blackthorn z Košíc. Podľa ministerstva ide o tovar z Poľska. "Táto firma nemá na distribúciu krmív potrebnú registráciu, čím porušila zákon o krmivách," povedal Juraj Kadáš, hovorca ministerstva pôdohospodárstva. Hrozí jej za to pokuta do výšky 33 000 eur.
Chceli sme osloviť aj dodávateľa. Konateľ firmy Richard Ležák bol pracovne mimo územia a nik iný sa k obvineniam ministerstva nevedel vyjadriť. Firma nemá oficiálnu internetovú stránku či verejne dostupný telefonicky kontakt.
Minister hovorí o Brne, riaditeľ o Berlíne
Podľa ministerstva vzorky krmiva odobrali z dvoch fariem v Malom Slavkove a Čaklove, ktoré hydinu dodávajú Podtatranskej hydine Kežmarok a sú jej prevádzkami.
Na farme v Čaklove (okres Vranov) ich mal 28. januára odobrať Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSUP). Potom boli zaslané do laboratória v Brne. Toto zariadenie vraj Zsolt Simon vybral kvôli dôveryhodnosti.
"Na základe výsledkov testov sa 15. februára v krmive preukázala prítomnosť látky zilpaterol, ktorá patrí do skupiny beta-agonistov," skonštatoval J. Kadáš.
Ako uviedol minister Simon, Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) s okamžitou platnosťou pozastavila všetku hydinu, ktorá pochádzala z tejto farmy. Bolo tam 207 600 kurčiat. ŠVPS zároveň odobrala 13 vzoriek z 13 hál farmy Čaklov a vykonávajú sa jej rozbory. Simon potvrdil, že všetky vzorky odobraté priamo z mäsa sú zatiaľ negatívne.
Mohla to však podľa neho spôsobiť skutočnosť, že tento prípravok sa po niekoľkých dňoch nedá zistiť, keďže jeho čas rozpadu je asi 7 dní: "Každému však musí byť jasné, že sa niečo deje, keď namiesto 42 alebo 40 dní, idú na porážku, keď majú 38, 37 alebo 36 dní, pričom dosahujú tú istú váhu."
Riaditeľ hydinárne v Kežmarku spochybňuje ministrov výber laboratória: "Akreditované zariadenie na analýzu tejto skupiny v rámci Európskej únie sa nachádza v Berlíne. Na vlastné náklady sme dali taktiež urobiť vzorky, ich výsledky budú známe v piatok alebo pondelok," povedal Pavol Konkoľ.
Hydináreň pod Tatrami vníma obvinenia ministerstva ako súčasť konkurenčného boja. Jej riaditeľ naznačil, že niekto si zrejme chce vybudovať monopol. "Ministerstvo tvrdí, že výsledky testov boli známe až 15. februára. Pritom podľa smerníc výsledky musia byť známe do 15 dní od odobratia vzoriek (28. január – pozn.). Ako to potom môže byť dôveryhodné?" pýta sa P. Konkoľ.
Na ministerstvo podajú trestné oznámenie
Konanie ministerstva voči Podtatranskej hydine považuje jej riaditeľ za účelový atak. "Na ministerstvo pôdohospodárstva podávame trestné oznámenie za poškodzovanie dobrého mena firmy a šírenie poplašnej správy," povedal nám riaditeľ hydinárne.
Upozornil aj na možný následok, nad ktorým by sa mala zamyslieť i vláda. "Nevylučujem, že by mohlo dôjsť k hromadnému prepúšťaniu. Ide tu o osemsto ľudí," uzavrel.
Minister: Asi zmeníme zákon
Minister Zsolt Simon dnes uviedol: "Asi budeme musieť zmeniť nielen zákon o potravinách, ale aj zákon o krmivách." Súčasný kontrolný mechanizmus nie je podľa neho postačujúci.
V súčasnosti krmivá používané spoločnosťou Podtatranská hydina Kežmarok podliehajú prísnej samokontrole. V prípade, ak sa v ďalších dňoch nepotvrdí prítomnosť zilpaterolu v kurčatách, budú aj tie, ktoré sú zadržiavané, uvoľnené na trh.
Fakty
Čo spôsobujú takéto látky
Beta-adrenergné agonisty v krmive zvyšujú rast svalov a potláčajú ukladanie tuku. Pôsobia ako stimulátory rastu. Ich používanie v Európskej únii v roku 1996 zakázali.
Ide o látky, ktoré ovplyvňujú množstvo pochodov v ľudskom tele. "Vzhľadom na svoj účinok na metabolizmus tukov a bielkovín sa niekedy priraďujú k dopingovej skupine anabolických látok," spresnil Pavol Rajzák, riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš