ce. Podľa ministerstva vnútra J. Šarišský stratil mandát už v deň skladania sľubu. Do poslaneckých lavíc však zasadal naďalej. Vedenie obce v tomto prípade pochybilo.
SMIŽANY. Na problém upozornili poslanci. „Požiadali sme o právne stanovisko ministerstvo vnútra. Z neho vyplýva, že ide o nezlučiteľnosť funkcií," zdôraznila na ostatnom rokovaní poslankyňa Alžbeta Orinčáková (KDH).
„Žiadame, aby sľub zložil nový poslanec Miroslav Horváth (SRK)," predložil poslanecký návrh Miroslav Grečko (nez.).
Bol poslancom aj zamestnancom
O tom, či J. Šarišský mal či nemal právo zasadať do poslaneckých lavíc, sa na rokovaní rozprúdila ostrá debata. Šarišský mal v čase skladania sľubu s obcou uzavretú dohodu o vykonaní práce. Tá sa skončila k 30. decembru 2010. Poslanci skladali sľub 27. decembra. Teda v čase, keď ešte J. Šarišský bol v pracovnom pomere s obcou.
"Odhláška do Sociálnej poisťovne išla ku 30. 12. 2010, máme doklad, kedy sa skončil pracovný pomer. J. Šarišský sa mal rozhodnúť, či bude zamestnancom úradu alebo poslancom," zdôraznila A. Orinčáková.
Tá vzápätí prečítala stanovisko ministerstva, o ktoré poslanci požiadali. Z neho vyplýva, že mandát poslanca zaniká v prípade nezlučiteľnosti funkcie poslanca s inými funkciami.
Ministerstvo: Mandát zanikol
„Funkcia poslanca je nezlučiteľná s funkciou zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený," uviedol Gejza Petrík riaditeľ odboru koordinácie a modernizácie verejnej správy.
Upozornil, že ministerstvo nie je gestorom pracovnoprávnych predpisov, nie je oprávnené podať stanovisko, či sa osoba vykonávajúca prácu na základe dohody o vykonaní práce považuje za zamestnanca v zmysle Zákonníka práce. Avšak... „V obdobnom prípade sme v roku 2009 žiadali ministerstvo práce o zaujatie stanoviska ohľadom toho, či sa takáto osoba považuje za zamestnanca. Ministerstvo práce vyslovilo názor, že osoba, ktorá uzavrie dohodu o vykonaní práce so zamestnávateľom, je zamestnancom," doplnil G. Petrík.
Takže v deň skladania sľubu u J. Šarišského pretrvávala nezlučiteľnosť funkcií. „Nemohlo dôjsť k platnému zloženiu sľubu, ani k vzniku funkcie poslanca obecného zastupiteľstva. Existencia tejto zákonnej prekážky navyše spôsobuje zánik mandátu poslanca a to dňom zloženia sľubu," dodal G. Petrík.
ZMOS: Relevantné stanoviská
Podľa starostu Michala Kotradyho (nez.), nejde o záväzné stanovisko, ale iba o právny výklad. Na otázku, prečo nedal poslancovi písomné vyjadrenie o zániku mandátu, M. Kotrady argumentoval tým, že nemal k tomu relevantný doklad. „Nedal som písomné oznámenie, nemal som záväzné stanovisko, len právne názory. Ministerstvo nie je oprávnené vo veci rozhodnúť," zdôraznil starosta.
Podľa neho záležitosť môže mať dohru na Ústavnom súde zo strany J. Šarišského a obec potom bude musieť znášať všetky súdne trovy.
„Stanovisko máte vy a máme ho aj my. Pán Šarišský má právo obrátiť sa na Ústavný súd, ale také isté právo má aj poslanec M. Horváth, ktorý skončil ako náhradník. Žiadame, aby poslanec M. Horváth zložil sľub, ako nový poslanec," uviedla Miroslava Szitová (KDH).
O názor sme požiadali aj hovorcu ZMOS-u Michala Kaliňáka. „Zákon o obecnom zriadení jasne upravuje nezlučiteľnosť funkcie poslanca obecného zastupiteľstva. Právne relevantné sa nám v tomto prípade javia stanoviská príslušných ministerstiev, ku ktorým nemáme z vecného pohľadu čo dodať."
Podal odvolanie
Z prítomných 12 poslancov hlasovalo za zloženie sľubu náhradníka M. Horvátha sedem. Ten ho zložil do rúk starostu.
„Podávam odvolanie proti tomuto uzneseniu," stroho reagoval po zložení sľubu J. Šarišský a odišiel z rokovacej miestnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš