Korzár logo Korzár Spiš

Jarabinský: Práca s talentmi ma stále napĺňa

Najpopulárnejšia kolektívna hra na svete, akou futbal nepochybne je, má svoje pevné zázemie aj pod Ľubovnianskym hradom.

Marián Jarabinský. A jeho zverenci z Junošportu.Marián Jarabinský. A jeho zverenci z Junošportu. (Zdroj: mdc)

Nesmiernu zásluhu na tom má vytrvalá práca a výchova futbalovej mládeže v Junošporte Stará Ľubovňa. Tá prináša ovocie v neskoršom vekovom období mládežníkov. Veľký podiel na kvalitnej a precíznej práci s týmito talentmi má viacero trénerov s maximálnym množstvom skúseností práve pri rozvoji futbalových začiatočníkov. Jedným z nich je aj Marián Jarabinský, pre ktorého práve futbal v Starej Ľubovni je výraznou srdcovou záležitosťou. Potvrdzuje to aj jeho vytrvalá činnosť v súčasnom období s najmladšou vekovou kategóriou, ktorá je preňho zároveň potešením.

Zastávať pozíciu trénera futbalových mládežníkov je v súčasnom období dozaista nesmierne náročné. Aké spôsoby uľahčenia tejto práce s talentmi väčšinou uplatňujete?

"Pri práci s mládežou je v prvom rade nesmierne dôležitá obrovská trpezlivosť a cieľavedomosť počnúc už od tých najmladších talentov. Veľký dôraz treba venovať práci s detailmi. Úvodným krokom je, aby sa títo začiatočníci správne naučili základné futbalové pravidlá. Ak sa nám to bude dariť už od ich útleho veku, postupne sa všetky dobré veci prenesú do ďalšej vývojovej etapy rastu."

Vzhľadom na vašu dlhoročnú futbalovú kariéru v tomto klube, považujete práve mládežnícky koučing za splnenie osobných predstav a túžob alebo plánujete dosiahnuť vo futbale ešte niečo viac?

"V súčasnom období ma práca s mládežou dostatočne napĺňa, aj keď nevylučujem, že by som chcel niekedy v budúcnosti pracovať aj s dospelými. Treba však uznať, že momentálne je situácia na východnom Slovensku obzvlášť náročná. Venovať sa trénovaniu na profesionálnej úrovni je dosť problematické. Spôsobujú to nedostatočné pracovné podmienky ako aj celkovo slabá ekonomika. Z toho vyplýva, že práve táto práca s mládežou je pre mňa smerodajná a chcel by som sa jej venovať aj v nastávajúcom čase. Podotýkam, že v blízkej budúcnosti sa môže všetko zmeniť a nevylučujem pôsobenie na trénerskom poste akéhosi tímu seniorov."

Ako ste spokojný s celkovými podmienkami na trénovanie s vašimi zverencami a tiež prepojením medzi jednotlivými vekovými kategóriami?

"Čo sa týka materiálnych podmienok v našom klube, môžem otvorene povedať, že v podstate máme všetko, čo na tréningový proces potrebujeme. Horšie je to už s tréningovými plochami, ktoré sú vo veľmi zlom stave. Pre tieto vekové kategórie je potrebné v prvom rade mať viacero kvalitných, nielen tréningových, ale aj zápasových ihrísk. Štruktúra a prepojenie v našom klube je podľa mňa zastrešená na veľmi dobrej úrovni. Prakticky všetky vekové kategórie už od predprípraviek (deväťroční a mladší) až po seniorskú kategóriu fungujú tak, ako si všetci želáme. V tomto smere nevidím nijaký vážnejší problém a pevne verím, že to tak bude aj naďalej."

Pociťujete zvýšenie záujmu a spolupráce aj zo strany rodičov a sponzorov pri zlepšovaní futbalového rastu chlapcov?

"Vzhľadom na ťažšiu finančnú situáciu si myslím, že v súčasnom období sme na tom ešte pomerne dobre. Vďaka nášmu stabilnému sponzorovi sa môžeme pravidelne zúčastňovať nielen zahraničných turnajov najmä v susednom Poľsku, ale aj u nás doma. V Poľskej republike máme navyše vytvorené už dlhé roky skvelé kontakty. Opačným smerom pozývame našich poľských kolegov na turnaje do Starej Ľubovne. Všetci sme preto veľmi radi, že sa na takýchto športových podujatiach môžeme zúčastňovať. Napriek tomu práve pri mládeži nie je nikdy dostatok silných sponzorov. Vždy sa však dá niečo zlepšiť tak, aby sa tieto talenty vďaka kvalitnejším podmienkam stále zdokonaľovali. Na druhej strane je veľmi dôležité, aby sa o tieto deti už v školských rokoch prejavoval väčší záujem. Športovo podchytiť by ich mali nielen učitelia, ale hlavne rodičia. Nemyslím tým však iba vo futbale, ale celkovo, aby sa venovali aj nejakým iným športom. My sme však radi, že u nás prevláda stále dostatok chlapcov, ktorí práve tento kolektívny šport obľubujú a už na samotné tréningy chodia s plným nadšením. Dúfajme, že to bude tak i naďalej a nám trénerom stále budú robiť iba radosť."

Na akej kvalitatívnej a výkonnostnej úrovni sa podľa vás súčasný trend rozvoja mládežníckeho futbalu nachádza?

"Myslím si, že futbal v Junošporte je na kvalitatívnej a relatívne dobrej úrovni, či už v predškolskom, alebo žiackom veku. Kategórie U12 a U13 hrajú I. ligu sk. Východ. Nehrá sa tam síce o umiestnenie a nevedú sa ani žiadne tabuľky, no nepochybujem o tom, že so všetkými mužstvami súťaže dokážeme hrať vyrovnané partie. Dorastenci pôsobia v III. lige, čo je pre nás priemer a určite by si zaslúžili viac. Ak sa pozrieme na celý podtatranský región, futbal v ňom je odrazom spoločenských pomerov a nedostatku financií na futbal. Znamená to, že aj rozvoj výchovy talentov je iba určitou formou, ktorá závisí od týchto problémov. Treba si preto uvedomiť, že ak sa situácia v kluboch pod Tatrami nezlepší, môžeme očakávať viac prekážok. Tam, kde je to však o niečo pozitívnejšie, sa pracuje o niečo ľahšie a je predpoklad požadovaného ovocia úspechu. Celkovo však treba poznamenať, že takmer v každom klube sa nájdu nejaké nedostatky a stále na to dopláca v prevažnej miere mládež. Najviac sa to podľa mňa prejavuje v celom východoslovenskom regióne, kde by sa mali týmto adeptom venovať vo väčšine klubov podstatne viac."

Čo by ste asi najviac privítali pre zlepšenie výchovy vašich zverencov nielen zo strany klubu, ale aj mesta?

"Ako som už spomínal skôr, najväčší problém vidím v dosť nevyhovujúcich tréningových plochách, zlepšovaní a rozvoji futbalových podmienok, ako aj celkovom financovaní mládežníckeho športu. Nemyslím tým len futbal, ale aj ostatné športy, pre ktoré je v celom našom regióne v súčasnosti stále nedostatok finančných prostriedkov. Treba však poznamenať, že veľmi nápomocná nám je v prechodnom zimnom období športová hala tu v Starej Ľubovni. Jej využitie je však pre predprípravkárov a prípravkárov akýsi doplnok vo futbalovom rozvoji. Vzhľadom nato, že navyše nemáme k dispozícii ani veľký umelý trávnik, pociťujeme v tomto smere oproti iným mužstvám, ktoré ho majú, určitý hendikep. Stálo by preto čím skôr za zváženie, či by výstavba takejto plochy s umelým povrchom neprospela rozvoju futbalu v Starej Ľubovni, ktorý ho nepochybne čoraz viac potrebuje."

Ste maximálne spokojný s účinkovaním jednotlivých vekových kategórií a postupným herným zdokonaľovaním vašich talentov?

"Podotýkam, že maximálne spokojní nemôžeme byť nikdy. Celá naša práca totiž nestojí na výsledkoch alebo nejakom tabuľkovom postavení, ale spočíva predovšetkým vo výchove týchto futbalistov. Dôležité je, aby sa dokázali čoraz viac presadzovať a stále mali chuť na sebe pracovať aj v ďalších rokoch. Tí najlepší, ktorí budú cieľavedomí, majú neskôr podľa mňa istý predpoklad presadiť sa aj v lepších kluboch účinkujúcich vo vyšších súťažiach. Znamená to, že naším prvoradým cieľom je vychovávať týchto mladých futbalistov tak, aby mali z tohto športu stále radosť. Pri tejto práci je taktiež určite dôležité zlepšovanie a zdokonaľovanie herných činností, ktoré môžu v nastávajúcom období výborne využívať. Ak sa im to bude dostatočne dariť, vo veľkej miere potešia aj nás trénerov, ktorí im venujeme neustálu pozornosť."

Na ktoré hlavné činitele pre rast a neustále napredovanie chlapcov kladiete v súčasnosti najväčší dôraz?

"Musím poznamenať, že dnešný futbal je už podstatne rýchlejší a dynamickejší. Z toho vyplýva, že aj my sa neustále snažíme zdokonaľovať herné činnosti. Snažíme sa o to, aby chlapci boli omnoho obratnejší a s loptou rýchlejšie pracovali. Taktiež aj v rôznych herných situáciách je nevyhnutný zvýšený dôraz, odolnosť a presing, ktorý využíva už aj u nás na Slovensku čoraz väčšie množstvo mládežníckych kolektívov."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  4. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  6. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  7. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  8. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 632
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 594
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 929
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 840
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 4 905
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 843
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 786
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu