V niektorých neveľkých sídlach sme od šéfov radníc zisťovali, ako to vnímajú tam.
LENDAK/POPRAD. Nie je vylúčené, že o štatúte Lendaku budú rozhodovať aj jeho obyvatelia. Starosta chce rozhodnutie nechať na nich.
"Momentálne máme 4 994 obyvateľov. U nás sa však počty menia, je preto pravdepodobné, že už onedlho prekročíme hranicu päťtisíc obyvateľov," povedal Pavel Hudáček (nez.), starosta rázovitej obce.
Starosta: Vyjadriť sa musia obyvatelia
Lendačania sú svojrázni a hrdí obyvatelia. Ak by sa z nich mali stať mešťania, rozhodli by o tom pravdepodobne v referende.
"Bez vyjadrenia ľudí by to nemalo zmysel. Oni sami by si mali určiť, či by chceli z Lendaku mesto alebo obec. Na to, aby sme sa mohli stať mestom, však potrebujeme splniť aj zákonom predpísané podmienky," poznamenal starosta.
Ročne narastie počet obyvateľov Lendaku približne o šesťdesiat ľudí. Ide o pomerne vysoké číslo aj vzhľadom na to, že nejde o rómsku populáciu.
Vokál: Musíte cítiť, že ste vošli do mesta
Podľa Eduarda Vokála (SDKÚ), primátora neveľkých Lipian so 6 400 obyvateľmi (okres Sabinov), počty ľudí by nemali byť pri rozhodovaní o štatúte sídla najdôležitejšie. "Počet obyvateľov nie je rozhodujúci. Sídlo má mať regionálny význam vo viacerých oblastiach jeho fungovania. Musíte mať jednoducho pocit, že ste prišli do mesta," povedal.
Podľa neho zo štatútu mesta nevyplývajú pre samosprávu žiadne výhody. "Skôr je to o tom, ako samotný štatút pomenujete," dodal.
Smižany o meste teraz neuvažujú
Najväčšou obcou na Slovensku sú Smižany. V súčasnosti majú okolo 8 600 obyvateľov. O štatúte mesta tu v minulosti tiež uvažovali. Prostredníctvom ankety zisťovali, čo si o tom všetkom myslia obyvatelia. "Tých anketových lístkov síce nebolo veľa, ale zo zodpovedaných si asi 75 percent ľudí neželalo, aby sme sa stali mestom," prezradil Michal Kotrady (nez.), starosta Smižian.
Ako dodal, v súčasnosti o možnej zmene štatútu v obci neuvažujú.
Podolínec a Spišská Stará Ves sú menšie mestá
Na Zamagurí je síce v súčasnosti Lendak najväčším sídlom, jediným mestom v tejto lokalite je však Spišská Stará Ves s 2 290 obyvateľmi. Primátor Jozef Harabin (nez.) hovorí, že iba na množstve obyvateľstva nezáleží. "V minulosti sme boli dokonca okresným sídlom. Služby v našom meste využívajú aj obyvatelia okolia. Lendaku však prajem," povedal.
Aj v Podolínci je súčasný počet obyvateľov nižší, ako udáva zákon. Mestské výsady tu majú už po stáročia. "Počty obyvateľov nie sú rozhodujúce. Ani si neviem predstaviť, žeby sme neboli mestom," povedala primátorka Iveta Bachledová (nez.).
Preskúmať musia zákonné podmienky
Zákon hovorí, že z obce sa môže stať mesto, ak má aj menej obyvateľov. V prvom rade by mala byť prirodzeným centrom a mala by zabezpečovať služby ľuďom z okolia, vrátane dopravného spojenia. Časť lokality by mala mať mestský charakter zástavby. "Tieto veci by sme ešte museli preskúmať. Ostatné podmienky však pravdepodobne spĺňame. Sídli u nás stavebný i školský úrad. Chodia k nám nakupovať aj obyvatelia iných obcí. Máme tu aj bankomat," priblížil P. Hudáček.
Ešte raz však poznamenal, že o všetkom by mali rozhodovať samotní ľudia. "Keď budeme mestom, nebudeme ani krajší, ani múdrejší. Preto nech sa rozhodnú ľudia."
Najmladším sídlom na Slovensku, ktoré prehodnotili za mesto, sa stal Šaštín-Stráže ešte v roku 2001. V minulom roku adresovali podobnú žiadosť Turany v Žilinskom kraji. Vyhlásiť obec za mesto môže Národná rada SR vždy na návrh vlády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš