Zmluvy uzatvorené po prvom januári 201, majú mestá a obce povinnosť zverejňovať na svojich webových stránkach. Ak sa tak neudeje, zmluvy o nakladaní s verejnými prostriedkami nebudú účinné.
SPIŠ. Vo vlaňajšom hodnotení otvorenosti samospráv zo strany Transparency International Slovensko (TIS), dosiahli Novovešťania za prístup k informáciám 93 %. Účasť verejnosti na rozhodovaní získala 54 %, verejné obstarávania a zabezpečovanie služieb iba 27 %. Patrí tu aj elektronická aukcia. Ani jedna samospráva na Spiši ju zatiaľ nevyužila.
Zmluvu aj s dodatkami
Registre zmlúv, faktúr a objednávok sme našli na každej webovej stránke spišských miest. Nechýbajú informácie o mestských zastupiteľstvách, predkladaných materiáloch, zápisniciach, uzneseniach a zvukových záznamoch, o predaji, prenájme majetku, o verejnom obstarávaní, rozpočet i ďalšie v tzv. elektronickej úradnej tabuli. Knihy návštev, v prípade Spišskej Novej Vsi je to rubrika - Často kladené otázky, v printovej podobe Listáreň v mestskom mesačníku.
Na stránke metropoly nechýbajú dotácie poskytnuté mestom. "Uvažujeme o zmenách na webe. Informácie o dotáciách plánujeme presunúť do registra," uviedla vedúca kancelárie primátora Andrea Jančíková.
Prieskum TIS hodnotia pozitívne: "Odhalil nedostatky, ktoré chceme odstrániť," doplnila. Vytýkanou bola najmä chýbajúca elektronická aukcia pri verejných obstarávaniach. "V súčasnosti pripravujeme tento spôsob zabezpečovania," informovala.
Rovnako zmluvy z verejného obstarávania, vrátane dodatkov na stránke mesta budú už trvalo zverejňované.
Rating magistrátu
V Levoči čoskoro sprístupnia elektronický dochádzkový systém. Podľa slov prednostu Róberta Jánošíka ide o spôsob väčšej otvorenosti mestského úradu.
"Magistrát musí byť čo najbližšie k verejnosti. Sme platení občanmi, úlohou je služba ľuďom. Odstránime tzv. úradné hodiny v pondelky, stredy a piatky. Zamestnanci tu budú pre ľudí celý týždeň. Je nemysliteľné, aby niekto, kto pracuje mimo mesta, si nemohol veci vybaviť o štvrtej popoludní. Pohyblivú pracovnú zmenu od 8. do 17. hodiny spustíme v tomto mesiaci," informoval.
Na webe funguje horúca linka. Podnety ľudia píšu priamo zamestnancom, odpoveď ide najneskôr do 48 hodín. Chystanou novinkou je aj matica zastupiteľnosti. Mapuje oddelenia magistrátu, vystavená bude pri dverách každého z nich.
"Ak občan príde a pracovník tam nebude, na matici si nájde, kto ho zastupuje. Každý má dvoch zastupujúcich, resp. zastúpi ho vedúci oddelenia. Nesmie sa stať, že občan nebude vybavený. Zefektívni sa práca úradu aj otvorenosť," zdôraznil R. Jánošík.
Podľa neho je transparentnosť prvoradá. Magistrát čaká aj rating, následne reštrukturalizácia a revitalizácia. "Elektronickú aukciu sme zatiaľ neuskutočnili. Máme však pripravenú štúdiu, rokujeme s dodávateľmi aukcií. V priebehu marca ich chceme spustiť. Vidím najmä úsporu peňazí, ktoré môžeme investovať napr. do rozvoja mesta, regiónu a cestovného ruchu," dodal prednosta.
Otestujú aj aukciu
"Medzi prvými samosprávami v rámci Spiša sme obstarali program na zverejňovanie povinných zmlúv, objednávok a faktúr v zmysle zákona na webovom sídle mesta," uviedla kontrolórka Gelnice Zuzana Kleinová.
Žiadosti predložené mestu vybavujú v zákonnej lehote. "Zavedenie elektronických aukcií zvažujeme, ak kompetentní pracovníci MsÚ Gelnica posúdia ich zavedenie ako adekvátne vzhľadom na možnosti a podmienky mesta, pristúpime aj k ich realizácii," doplnila kontrolórka.
Dostali sa na nižšie priečky
Krompachy sa v hodnotení dostali na nižšie priečky. Bolo to prekvapením aj pre primátorku Ivetu Rušinovú (nez.). "Pred dvoma rokmi sme prestavovali webstránku. Nemáme záujem niečo tajiť. Boli sme na tom, že sme dostatočne otvorenými. Došiel nám zoznam nedostatkov, budeme pracovať na ich odstránení," uviedla.
Stránke napríklad chýba anglická verzia, etický kódex, či málo kontrastné pozadie. Podľa slov primátorky, problémom sú peniaze.
"Iné samosprávy majú na tieto služby informatikov, my robíme vo vlastnej réžii s pracovníkom, ktorý má na starosti sociálne služby. Plat informatika je vysoký. Nebránime sa transparentnosti, len sa snažíme šetriť na výdavkoch. Myslím si, že naša webstránka je rovnako kvalitná, ako majú iné mestá a určite kvalitnejšia, akú má akákoľvek obec. Každá informácia ide okamžite vonku podľa možností nášho servera," zdôraznila.
Potvrdila, že sa už zaoberajú ponukami na prestavbu stránky, tie sa pohybujú od 800 do 1 500 eur. Krompašania už v týchto dňoch otestujú elektronickú aukciu. Pôjde o výberové konanie na rekonštrukciu Hornádskej ulice financovanú z prostriedkov určených na povodňové škody.
ANKETA
"Informácie, ktoré som doposiaľ potrebovala, som na našom webe našla. Myslím si, že stránka je dostatočne prehľadná a obsahuje množstvo informácií. Za tie roky sa to určite zlepšilo. Vnímam to pozitívne,"
Mária Jendruchová, Spišská Nová Ves
* * *
"Odkedy vyšiel nový zákon, pozerám si veci týkajúce sa zverejňovania faktúr a objednávok, či to mestá naozaj robia. Myslím si, že s mestami nie je problém, no horšie je to so stránkami niektorých obcí, tam im to zrejme nič nehovorí,"
Marián Hollý, Levoča
* * *
"V dnešnej dobe sú informácie dôležité. Rovnako tak aj ich dostupnosť. Každé mesto, obec by na to mali dbať. Informovanie občanov šetrí aj čas úradníkom. Takže čím viac informácií na webe, tým lepšie.
Anna Nejvirtová, Spiš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš