Na priechode pre chodcov v Kežmarku pri Bažante trápi chodcov na semafore príliš krátko zelená a urputne dlho červená. Radnica sa bráni, že väčšina ľudí nevie používať bezdotykový senzor, ktorý čakanie podstatne skráti.
KEŽMAROK. Na frekventovanom priechode pre chodcov pri Bažante svieti zelená desať sekúnd. Najmä starší a imobilní ľudia sa sťažujú, že za krátky čas nestihnú "precupitať" z jednej strany na druhú, a preto prebiehajú na červenú.
"Hrozné, veď ja nestíham prejsť! V intervale zelenej som zvyčajne ešte len za polovicou priechodu a čakám tu veľmi dlho, kým naskočí zelená," povedal dôchodca Jozef Misa. Mladíkovi Martinovi Gurkovi sa nechce dlho čakať na zelenú, a tak si to jednoducho "šmykol" na červenú. "Svetelný priechod je tu podľa mňa zle nastavený a zbytočný," doplnil Gurka.
Radnica: "Treba používať bezdotykový senzor"
Radnica sa bráni, že systém je nastavený veľmi inteligentne a zmenu časových intervalov na semaforoch určite nezvažujú.
"Problém je v nevedomosti väčšiny ľudí, ktorí nie sú zvyknutí na priechode používať bezdotykový, hygienicky neškodný senzor. Stačí, aby pred ním chodec iba zamával rukou a od 54 sekúnd do 124 sekúnd mu zelená určite nabehne. Aj výťah vám príde iba vtedy, keď si ho privoláte," vysvetľoval šéf oddelenie územného plánu, životného prostredia a stavebného konania Ladislav Faix.
Podľa neho majú peší na prejdenie 10 sekúnd na zelenú. "Plus 12 sekúnd svieti červená, aby chodec došiel. Stále však majú červenú aj vodiči, ktorých zdrží aj dve sekundy oranžová. Chodec má na prechod celkove 24 sekúnd," upresnil Faix. Faix tvrdí, že cez priechod stihne prejsť aj človek, ktorý naň vstúpi v poslednej sekunde zelenej.
Vodiči sú v strehu
Vodič Jozef Dlugoš hovorí, že pri tomto priechode musí byť v strehu, aj keď má zelenú. "Neraz sa mi stalo, že mi chodci prebehli popred auto, aj keď som mal už dávno zelenú. Vždy musím dávať pozor, aby som niekoho nezrazil," prezradil šofér Dlugoš.
Niektorí šoféri si ale semafory v Kežmarku pochvaľujú. "Ako vodička si myslím, že zelená pre šoférov je dostačujúca. Keby bol tento interval kratší, isto by sa tu tvorili zápchy," povedala pani Helena z Kežmarku.
Šajtlava: "Doprava v meste sa zlepšila"
Svetelné semafory fungujú v kráľovskom meste od novembra 2010. Odvtedy tu mesto nezaznamenalo ani jednu dopravnú nehodu. "Výrazne sa zlepšila dopravná situácia v meste. Autá prechádzajú plynulejšie, zlepšila sa bezpečnosť občanov na priechodoch a výjazdy z vedľajších na hlavnú cestu," vysvetlil Šajtlava.
Kežmarskú radnicu nevyšli semafory ani cent. Financovala ich developerská spoločnosť Hrivis, ktorej mesto povolilo postaviť v Kežmarku Kaufland.
Podmienkou radnice bola výstavba svetelných semaforov a kruhového objazdu pri futbalovom štadióne, ktorý by mal v Kežmarku pribudnúť do konca júna 2011. Nateraz prevádzkuje semafory Hrivis. Až o dva roky bude ich správcom kežmarský magistrát.
"Všetky náklady na údržbu a prevádzku prevezme na seba mesto. Bude to malá daň za bezpečnosť a bezkolíznosť dopravy v Kežmarku," upresnil Faix.
Autor: Natália Labudová/mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš