Zdravotníci či pracovníci v sociálnych zariadeniach by mali v prípade záujmu Rómov rozprávať s nimi po rómsky.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Vláda včera schválila, že v mestách a dedinách, kde sa k menšine hlási aspoň 15 % obyvateľov, by mohli byť v reštauračných zariadeniach jedálne či nápojové lístky v jazyku menšiny. Aj v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach by mal personál rozprávať v jazyku menšín. Pod Tatrami sa tento zákon dotkne najviac rómskych obcí. Jednou z nich je aj Veľká Lomnica (okres Kežmarok). Majiteľka hotela Agro Jarmila Sabačáková vo Veľkej Lomnici v tom však problém nevidí. "Keď máme lístky v slovenčine, češtine, nemčine, poľštine a maďarčine, nemyslím, že by bol problém vyrobiť ho aj v rómčine. Počujem o tom však po prvýkrát," hovorila Sabačáková.
Lekárka ovláda štyri vety po rómsky
Zubná lekárka sa za svoju 20-ročnú prax vo Veľkej Lomnici naučila štyri vety po rómsky. "Keď chcem týchto pacientov ošetriť a dohodnúť sa s nimi, použijem tieto vety bez toho, či niekto zákon prijme, alebo nie," uviedla lekárka. Otázne je, či pri dorozumievaní s menšinami budú potrební tlmočníci.
Čo na to osadníci?
Osadník z Veľkej Lomnice Alexander Dunka tvrdí, že by to preňho nebolo príjemné, keby sa s ním lekárka rozprávala po cigánsky. "Mám slovenskú národnosť. Preto by sme mali hovoriť po slovensky," myslí si Dunka. Podľa Jána Polhoša však u nich v osade všetci po slovensky nevedia, a preto by sa im tento zákon mohol hodiť. "Malé deti a aj niektorí starší majú so slovenčinou obrovský problém," dodal Ján.
Zákon ešte musia schváliť aj poslanci NR SR. Počet obcí, v ktorých majú Rómovia právo používať rómčinu ako úradný jazyk, by sa takto rozšíril z 57 na 86.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš