Rómsku kolóniu vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok plánujú využiť na rozvoj turizmu. Lákadlom pre dovolenkárov by mali byť vyhliadkové jazdy mikrobusmi po podtatranskej osade, kde by naživo videli život Rómov. Šéf Združenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách Peter Chudý sa k nápadu stavia skôr skepticky.
VEĽKÁ LOMNICA. Miestni podnikatelia svorne tvrdia, že ich čiastočne oberajú o kšefty aj masy osadníkov premávajúcich sa hlavne podvečer centrom dediny, ktorá je vstupnou bránou do Vysokých Tatier.
"Turisti sa nás stále pýtajú, čo to tu má znamenať a koľko ich žije priamo v centre dediny. Nie žeby sa ich báli, no je to pre nich skôr odstrašujúce. Myslím, že práve toto nám značne odrádza klientov," vysvetľovala Andrea Šragová z penziónu vo Veľkej Lomnici.
Podnikateľka si však uvedomuje, že miestnym Rómom sa nedá zakázať, aby sa v obci stretávali.
Pritaká aj majiteľka reštaurácie
Na začarovaný kruh si ťažká aj majiteľka reštaurácie Beáta Lukáčová, ktorá podniká vo Veľkej Lomnici už trinásty rok.
"Stačí, že si Slováci z iných častí Slovenska, ktorí u nás prespia, idú kúpiť do centra dediny noviny, alebo si urobia prechádzku do obce v čase, keď sú podpory. Pýtajú sa, čo to tu máme, alebo skonštatujú, že je tu veľa Rómov," doplnila Lukáčová.
Podľa nej je to pre dovolenkárov divné, keď ako prvé vidia toto. Ani samotná podnikateľka si na vysoký počet osadníkov v Lomnici nevie zvyknúť, napriek tomu, že tu žije niekoľko rokov.
Starosta: Rozšírila by sa tým ponuka služieb
Starosta Veľkej Lomnice Peter Duda (SDKÚ-DS, KDH, SaS) prišiel s nápadom využiť osadníkov v prospech rozvoja turizmu.
"Turistom by sme chceli robiť okružné jazdy mikrobusom po osade, aby nazreli do ich príbytkov a videli, ako žijú. Je to istý druh adrenalínu, no myslím, že by to mohlo mať niečo do seba a rozšírilo by sa portfólio služieb," reagoval Duda. Podľa šéfa veľkolomnickej radnice by mohli ľudia zažiť niečo, čo v Tatrách doteraz nezažili.
Atrakciu z rómskej osady by chcel už toto leto. "Potrebujeme osloviť podnikateľov a lídrov z rómskej osady, s ktorými by sme to celé odkomunikovali a zaručili turistom aj bezpečnosť," upresnil Duda.
Uvedomuje si však riziko, že by to niektorí osadníci mohli zneužívať a pýtať si za to peniaze. "Nemohlo by to byť na báze žobrania peňazí, či potravín. Rómov by sme chceli naštartovať k tomu, aby začali vyrábať remeselnícke výrobky, za ktoré by si zaslúžili nejakú odmenu," reagoval Duda.
Podľa osadníka Rudolfa Kokyho by to bol celkom dobrý nápad a každý, kto by chcel pomôcť ľuďom v núdzi, je u nich vítaný.
"Trošku by nás to spropagovalo a ľudia by si možno skôr uvedomili, ako tu na východe niektorí žijú a ako sa o nás starajú. Obávam sa, aby to zase nevyzeralo zle, že sme neplatiči a tí najhorší," hovoril Koky.
Šlo by o dehonestáciu ľudí?
Šéf Združenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách Peter Chudý sa stavia voči nápadu obce skôr skepticky.
"Aj Rómovia si vedia svoj domov dať do ľudského stavu, no okolie udržať nevedia, lebo žijú s viacerými neprispôsobivými občanmi, ktorí tam robia napríklad svoje každodenné potreby," rozprával Chudý.
Odborník na cestovný ruch nevie, či by sa osada dokázala zjednotiť a vyčisť, aby tam mohli prijímať návštevy. Chudý si zaspomínal, že už pred časom organizovali poľské cestovky zájazdy pre turistov zo západnej Európy na Spiš, do dedín ako Letanovce.
"Na slovenskej strane to malo negatívny ohlas. Pokladalo sa to za dehonestáciu ľudí, že sa na nich chodia pozerať ako na zvieratá do nejakej safari," uzavrel Chudý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš