Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
V Národnej prírodnej rezervácii a archeologickej lokalite Dreveník pri Spišskom Podhradí v stredu večer napáchal požiar trávy škody za 15-tisíc eur.
ŽEHRA. Národná prírodná rezervácia Dreveník leží na pomedzí okresov Spišská Nová Ves a Levoča a patrí aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ľuďom, ktorí tu pravidelne zakladajú požiare, je to, zdá sa, úplne jedno.
V stredu večer hasiči absolvovali ďalší výjazd do tejto lokality. Tri hodiny hasili stromy a porasty, ktoré sa chytili od horiacej trávy. Na mieste zasahovali jedenásti hasiči z Krompách, Gelnice a Spišskej Novej Vsi. Pomôcť im prišli aj kolegovia z Levočského okresu.
"Požiar bol náročný, lebo horelo v ťažkých podmienkach na skalách. Navyše terén bol ešte zľadovatený," povedal veliteľ zásahu Mikuláš Papp.
Zasahujú tu pravidelne
Podľa operačného dôstojníka Jozefa Svetkovského zasahovali hasiči pri Žehre za necelé tri týždne už päťkrát. Sezóna vypaľovania sa však len začína.
"Predpokladám, že tam budeme chodiť, až kým nevypália aj posledné steblo trávy," uviedol J. Svetkovský.
Dreveník je prírodnou rezerváciou, preto požiare trápia aj ochranárov. "Rovnaký scenár sa tu opakuje každý rok. Jediné pozitívum tejto sezóny je v tom, že ľudia začali s vypaľovaním, kým ešte nie je vonku hmyz. Predchádzajúce roky sme takto v apríli prišli aj o tisíce vzácnych poniklecov," povedal Milan Barlog zo Správy Národného parku Slovenský raj.
Na zhorenej ploche s výmerou 6 hektárov ochranári vyčíslili škodu 15-tisíc eur.
Spálené plochy v NPR Dreveník. Plamene spôsobili škody najmä na vzácnych rastlinných a živočíšnych spoločenstvách. Foto: TASR/OR HaZZ Spišská Nová Ves.
Nadpis šedého boxu
Dreveník
Skalné mesto Dreveník je tvorené v travertínoch, čím je na Slovensku jedinečné. Pôvodne plochá a celistvá travertínová kopa bola činnosťou vody rozrušená a vznikli v nej dve skalné mestá - Peklo na juhozápadnom okraji kopy a Raj, ktorý leží na východnej časti. Dĺžka celého komplexu Dreveníka je približne 2 kilometre, šírka priemerne 800 metrov a hrúbka travertínových vrstiev je až 100 metrov.
Je to najväčší celistvý travertínový komplex na Slovensku. Navyše, susedí s ďalšími travertínovými kopami - Sobotiskom, Spišským hradným vrchom, Ostrou horou, neďaleko je aj ďalšia kopa so známym minerálnym prameňom - Sivá brada.
Interesantná je aj vrcholová plošina Dreveníka, z jej najvyššieho bodu (609 metrov) je krásny pohľad na okolie, teda Hornádsku kotlinu, blízke Branisko, Volovské vrchy a Levočské vrchy. Okrem výhľadu zaujmú aj typické krasové formy - závrty a škrapy.
Na Dreveníku evidujú vyše dvadsať jaskýň. Najznámejšími sú Ľadová (názov napovedá, že sa v nej počas celého roka drží ľad), Syslia, Veľká, Temná, Netopieria, alebo Puklinová, ktorá je z nich najhlbšia - až 100 metrov.
Mimoriadne vzácna je aj kvetena a živočíšstvo travertínovej kopy.
Dreveník je obľúbeným miestom výletov, ponúka sa z neho aj pohľad na blízky Spišský hrad. Foto: TASR
maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš