Už od prvého apríla zo stanice odchádzajú všetci posunovači osobnej dopravy. Ide vraj len o presun zamestnancov do inej stanice a nesúvisí s pripravovanou revitalizáciou. Zamestnanci stanice sú však skeptickí. Sú presvedčení, že je to iba ticho pred búrkou.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Z troch štátnych železničných spoločností, ktoré spolu zamestnávajú približne 31-tisíc ľudí, by malo odísť do začiatku roka 2014 okolo 4 až 5-tisíc. Revitalizáciu slovenských železníc pripravuje vláda.
V Železničnej stanici Spišská Nová Ves dnes pracuje päť posunovačov v rámci osobnej dopravy. Posledným marcovým dňom na stanici končia. Presúvajú ich do staníc Košice a Haniska pri Košiciach.
"Žiaľ, ŽSR sú závislé od objednávok zo strany Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s, ktorá si od 1. apríla neobjednala výkon posunu v stanici Spišská Nová Ves. Títo piati zamestnanci posunu nebudú prepustení, ale budú preložení na voľné pracovné miesta v Košiciach. Tento presun nesúvisí s pripravovanou revitalizáciou ŽSR," uviedla Dana Hurtová z odboru komunikácia ŽSR.
Ľudia sa boja, že prídu o prácu, a tak nás poprosili, aby sme neuvádzali ich mená. Jeden Novovešťan pracuje na železnici 30 rokov. Predtým bol 16 rokov na popradskej stanici. Celé tie roky robil posunovača. Začiatkom roka nastúpil v Spišskej Novej Vsi.
"Mne aj mojim kolegom oznámili, že od prvého apríla nás presúvajú do Košíc. Hoci o prácu neprídem, nie je to výhra. Do polroka príde ďalšie prepúšťanie a my ako služobne najmladší v košickej stanici môžeme ísť ako prví. Do dôchodku mám ešte šesť rokov. Nie som najmladší. Moja profesia je úzko špecializovaná, iné robiť neviem. Ak aj prejdem rekvalifikáciou, kto ma v mojom veku zamestná? V tomto som naozaj veľký pesimista," netajil svoje obavy.
Počty prepustených sú neznáme
Strach a pesimizmus zaznieva aj z úst ďalších troch oslovených zamestnancov. Roky pracujú pre osobnú i nákladnú dopravu v stanici.
"Keby začali šetriť sami od seba, na platoch manažérov... A nie na tých najmenších - robotníkoch. Hneď by ušetrili. Čo už je môj plat? Veď už aj tak menej zarobím ako kedysi. V januári tohto roka som dostal o 30 eur menej na výplatu ako vlani v rovnakom čase. A pracujem viac ako predtým. Každý sa o robotu bojí. Máme rodiny. Musíme sa o ne postarať," povedal nám zamestnanec nákladnej dopravy.
"Nevieme nič, koľko prepustia, ktorí odídu. Nikto nám nič nepovedal. Nálada je hrozná. Každý sa bojí o stratu zamestnania," doplnila žena v strednom veku.
Na prepúšťanie sme sa opýtali aj zástupcov odborov. Potvrdili, že konkrétne čísla zatiaľ nepoznajú. "Počty zatiaľ nie sú dané. Vieme o tých piatich posunovačoch, ktorí majú odísť do konca marca. Zatiaľ ešte nie je avizované hromadné prepúšťanie. Prebiehajú rokovania, do konca marca by to malo byť jasnejšie. Uvidíme, čo sa podarí dosiahnuť. Samozrejme, že sa každý obáva toho, čo bude. Nálada medzi ľuďmi je katastrofálna," uviedol zástupca odborárov v ŽST Spišská Nová Ves.
Ako nám potvrdil riaditeľ spišskonovoveského úradu práce Peter Popadič, železnice zatiaľ úradu hromadné prepúšťanie neohlásili.
Prepúšťanie aj v Margecanoch?
Významnou je aj stanica v Margecanoch. Či prepúšťanie zasiahne aj jej zamestnancov, na to sme sa tiež opýtali vedenia železníc.
"ŽSR majú v súlade s plánom revitalizácie podrobne rozpracované jednotlivé kroky a ich harmonogram, ale spustenie plánu je podmienené jeho schválením vo vláde. ŽSR pripravili reštrukturalizačné a sociálne opatrenia ako aj spôsob, ako ŽSR revitalizovať a oživiť, s cieľom najneskôr v roku 2013 dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. Pripravili sme opatrenia na celkové úspory nákladov. Pripravené kroky začneme realizovať až po schválení plánu, až potom budeme o nich aj informovať," dodala D. Hurtová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš