SPIŠSKÉ PODHRADIE. Je bežnou praxou, že keď si v ktoromkoľvek slovenskom meste chcete umiestniť reklamu, potrebujete k tomu súhlas z mestského úradu.
"Špecifikum Spišského Podhradia je v tom, že leží v pamiatkovej zóne. Reklamné tabule musí podnikateľom schváliť aj krajský pamiatkový úrad. Je to potrebné preto, aby si územie zachovalo svoj historický ráz," hovorí mestský kontrolór Jozef Tekeli.
Reklamy v lokalite UNESCO
S povoleniami od mesta a pamiatkarov si mnohí z tamojších podnikateľov ťažkú hlavu nerobia.
"Za vydanie príslušného dokumentu sa platí necelých 50 eur za jedno reklamné zariadenie. Tieto poplatky uhradilo päť firiem. Osem má tabule v meste umiestnené nelegálne. Niektoré z nich síce povolenia mali, ale skončila sa im doba platnosti a už si ich neobnovili," informovala Eva Vlkolinská z mestského úradu.
Biznismani obchádzajú aj pamiatkarov. "Už som písal žiadosť na mesto, aby nelegálne reklamy odstránilo. Asi to budem musieť urobiť znova," hovorí Peter Odler z levočského pracoviska krajského pamiatkového úradu. Podľa neho sa každý bojí v tejto veci konať.
Nepomohol ani ústupok
Podhradskí radní pred dvomi rokmi zorganizovali stretnutie, na ktoré pozvali všetkých miestnych podnikateľov aj zástupcu pamiatkarov.
"Vysvetlili sme im, za akých podmienok môžu mať v meste reklamy. Ku každej žiadosti na pamiatkový úrad museli prikladať kolok a nemali istotu, že im ten návrh schvália. Dohodli sme pre nich ústupok, že si pripravia napríklad tri varianty a tie prekonzultujú na úrade. Zaplatia tak iba raz," vysvetlil zástupca primátora Michal Kapusta (KDH). "Nie sme takí tvrdí ako väčšie mestá, že by sme im tie reklamy zrezávali. I keď peňazí tu veľa nie je."
Po stretnutí poslali podnikateľom výzvy, aby si reklamy zlegalizovali alebo ich do desiatich dní odstránili. Väčšina tak dodnes neurobila.
Posun vďaka osobnému sporu
Téma čiernych reklám prišla opäť na pretras po vypuknutí sporu medzi dvomi majiteľmi penziónov. "Podal som už dve sťažnosti proti nelegálnym reklamám. Keď som si ja chcel vybaviť reklamu, mal som neskutočné problémy. Potreboval som povolenie od mesta i pamiatkarov. Mám štyri reklamy a zaplatil som za ne 200 eur. Ten človek nezaplatil nič," povedal na adresu svojho konkurenta Miroslav Longauer (nez.), ktorý sa po posledných voľbách stal poslancom mestského zastupiteľstva. Magistrát v otázke nelegálnych reklám podľa neho nekonal, lebo nechcel riskovať spor s podnikateľmi, ktorí zabezpečujú služby pre turistov a zamestnávajú aj ľudí z mesta.
Podľa mestského kontrolóra riešenie situácie majú v rukách poslanci. "Treba najprv určiť výšku nájomného za reklamy na mestských pozemkoch. To má v kompetencii zastupiteľstvo," hovorí J. Tekeli.
Dlho sa však nenašiel nik, kto by tento bod na rokovanie predložil. Napokon to ostalo na komisii pre cestovný ruch. "Chcem osloviť podnikateľov, aby sme hľadali nejaký kompromis. Výška nájomného by sa mala prerokovať na najbližšom zasadaní mestského zastupiteľstva," dodal M. Longauer.
Toto nájomné však nerieši poplatky za reklamy na súkromných pozemkoch. Aj za tie sa totiž mestu musí platiť poplatok 50 eur a aj v tomto prípade sú potrebné povolenia od mesta a pamiatkarov. A to je ďalší problém, s ktorým sa budú musieť kompetentní vyrovnať skôr, ako mesto začne pripomínať čínsku štvrť.
Porovnanie
Ako je to v Levoči
Mesto Levoča je, podobne ako Spišské Podhradie, súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. "U nás to funguje tak, že vlastník najprv preukáže právny vzťah k pozemku. Ak ide o pozemok mesta, uzatvoríme s ním nájomnú zmluvu. S čiernymi reklamami si vieme poradiť. Ak sú umiestnené pri cestách, občas nás na ne upozorní polícia. Niekedy máme problém identifikovať vlastníka reklamy, takže sa s tým pasujeme. Ale vždy sa nám to podarilo vyriešiť tak, že si majitelia potrebné poplatky uhradili, prípadne reklamu odstránili. Nikdy sme nemuseli dôjsť do krajnosti, že by sme to museli robiť na náklady mesta," informovala Alžbeta Pitoráková z mestského úradu.
dep
Fakty
Reklamy v pamiatkových zónach
Musia kopírovať historický ráz mesta.
Umiestnenie reklám, označenia prevádzok a informačných zariadení je neprípustné na strechách objektov, na stĺpoch verejného osvetlenia, na výtvarných dielach, drobnej architektúre a na zeleni.
Veľkoplošné reklamy a bilbordy sú v pamiatkovom území neprípustné.
Nevhodné sú reklamy s hliníkovými rámami, neónové reklamy či celoplošné farebné nálepky na výkladoch, oknách a bránach, ktoré znižujú estetický stav fasády.
dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš