SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Negatívne skúsenosti s tým istým mäsiarstvom mal vraj Novovešťan už viackrát. "Vlani som tam kúpil skazené kuracie drobky i stehná. Museli sme ich dať psovi. Keď mi aj do tretice predali zlú krkovičku, šiel som sa sťažovať. Predavačka povedala, že mäso je v poriadku, ale keď som jej navrhol, že zavolám kontrolu, tak mi vrátili peniaze," hovorí dôchodca.
Napriek tomu pán Gustáv nakupoval v predajni aj naďalej. Má totiž problémy s chôdzou a obchod je blízko jeho bytu. Navyše, po úspešnej reklamácii mu už pokazené výrobky nepredali.
"Predavačky si ma totiž zapamätali. Ale náhoda chcela, aby šiel mäso tentoraz kupovať môj syn, ktorý bol u nás na návšteve a história sa zopakovala. Ja už nechcem ani žiadnu náhradu škody, preto som výrobok nebol reklamovať."
Ozval sa neskoro
Podobné sťažnosti rieši Regionálna veterinárna a potravinová správa Spišská Nová Ves (RVaPS). "My potom daný podnet prešetríme. Ak je opodstatnený, prevádzke udelíme pokutu. Výška sankcie závisí aj od toho, či bolo ohrozené zdravie ľudí. Ak ale zistíme, že potravina je už po uplynutí doby spotreby, nemôžeme prípad došetriť," povedal nám Ján Teplan z RVaPS.
A práve tu nastal problém. Pán Gustáv si totiž mäso kúpil koncom minulého týždňa. Hoci si ho okamžite nafotil na mobil a uskladnil v mrazničke, môže len ťažko dokázať, že ide o výrobok z tej predajne.
"Doba spotreby na daný druh tovaru je 72 hodín. Naša spoločnosť nezodpovedá za chyby, ktoré sa vyskytli po uplynutí doby spotreby a zároveň trvá na tom, že tovar bol predaný bez chýb. Všetky naše výrobky spĺňajú najvyššie hygienické a kvalitatívne štandardy a nezaznamenali sme žiadne reklamácie ohľadne ich kvality," uviedol v písomnom stanovisku riaditeľ spoločnosti.
Ako reklamovať skazené mäso
"Pri veciach, ktoré sa rýchlo kazia, sa uplatňuje reklamácia najneskoršie nasledujúci deň po kúpe," hovorí Miroslav Tulák zo Združenia slovenských spotrebiteľov. Zákazník musí predložiť pokladničný doklad.
"Reklamácia sa uplatňuje u majiteľa alebo vedúceho predajne. Ten ju musí vybaviť najneskôr do troch dní." Pri balenom mäse sa reklamácia uplatňuje v rámci doby spotreby, ktorá je vyznačená na obale.
dep
Pozor na salmonelózu
Skazené mäso väčšinou odhalíme podľa sfarbenia a zápachu. Ak však začínajúce hnilobné procesy nezaregistrujeme a mäso dostatočne tepelne nespracujeme, hrozia nám tráviace ťažkosti, v horšom prípade salmonelóza. Táto choroba sa prejavuje ťažkými hnačkami, vracaním a zvýšenými teplotami. U malých detí a starých ľudí môže mať aj veľmi vážne následky.
dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš