Podľa opozičného poslanca nezvyklých praktík v riadení obce je však viacero.
STARÁ LESNÁ. Starostovi Starej Lesnej Viliamovi Regitkovi (Most-Híd) navrhla udeľovať pravidelnú mesačnú odmenu jeho vlastná manželka Simona Regitková (Most-Híd). Regitková rovnako navrhla výšku tejto odmeny, ktorá činí 30 percent zo základného platu starostu.
Opozičný poslanec Ľubomír Lauf (SDĽ) kritizuje, že starosta nechce verejne povedať, koľko jeho odmena a plat činia v eurách. Otázku mu opakovane položil aj na včerajšom zasadaní obecného parlamentu.
Starosta Regitko reagoval, že odmena sa podľa zákona udáva v percentách a nie je jeho úlohou uvádzať celé sumy alebo za niekoho vypočítavať čísla, ak ich chce poznať.
Podľa našich výpočtov 30-percentá odmena v tomto prípade činí 408,46 eura. Celkovo tak Regitko každý mesiac zarobí 1 769,98 eur. Od apríla sa plat znova prepočíta podľa nového koeficientu a plat o niekoľko eur znova stúpne.
Regitková: Problém nevidím
Poslankyňa a manželka starostu S. Regitková nevidí problém v tom, že odmenu z verejných peňazí navrhla vlastnému manželovi. "Ľudia ma zvolili a ako poslankyni dali právo rozhodovať za nich o týchto veciach ako každému inému poslancovi," povedala. Rovnaký názor má samotný starosta.
Ivan Rončák z antikorupčnej organizácie Transparency International hovorí, že z hľadiska zákona je to v poriadku. "Poslankyňa tu jedine podľa zákona mala kolegov pri návrhu oboznámiť s konfliktom záujmov, teda že starosta je jej manžel. O tom však asi všetci vedeli," povedal Rončák.
Kusý: Je to nemravné a nemorálne
Podľa Rončáka je tu však i morálna rovina. "Ide o kontroverzné konanie. Poslankyňa je priamou príbuznou starostu, preto odmenu navrhovať nemala. Hoci môže byť i oprávnená, takýto postup môže vzbudiť dojem, že ide o rodinný podnik," myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.
Jeho kolega Miroslav Kusý označil konanie Regitkovej za trápne. "Takýto postup nemôže sedieť, ide o nemravný a nemorálny postup, tu je to jednoznačné. Nejde len právnu stránku veci," dodal Kusý.
Podľa poslanca Laufa pri návrhu starostovej ženy ide len o symboliku, akým spôsobom starosta riadi obec.
Na internete chýbajú faktúry
"Na internete nie sú zverejnené faktúry a objednávky, ako káže zákon, dátum o zasadaní zastupiteľstva. To starosta zvoláva o deviatej ráno, aby nebodaj ľudia nemohli prísť a vidieť, čo sa v obci deje," povedal Lauf.
Tomu vadí, že mnohé materiály starosta poslancom nedá dopredu, ale až na rokovaní. "Keď som ho teraz prišiel požiadať, aby mi ukázal návrh na zmenu rozpočtu, aby som sa vedel správne rozhodnúť, poslal ma do..., nechcem ani vysloviť ten vulgárny výraz," hovorí Lauf.
Takto to je s poskytovaním akýchkoľvek informácií, tu sa nedozviete nič. Starostove postupy sa nepáčia ani občanovi Pavlovi Krajčovi. "Chcel som prísť na rokovanie, no musel som požiadať o dovolenku. Tá má však slúžiť na oddych, nie na takéto veci," sťažuje sa Krajč.
Starosta: Je to jeho vec
Starosta Regitko (na snímke) hovorí, že čas rokovania je vec poslancov a médiám nič vysvetľovať nemusí. "Ak si niekto požiada o dovolenku, je to jeho vec," povedal.
O zverejňovaní faktúr povedal, že čaká na vykonávací predpis ministerstva. Na internete oznam o rokovaní zastupiteľstva podľa neho nie je z technických príčin. Používanie vulgarizmov odmieta.
Starosta sa minulý rok stal známy v médiách pre údajné falšovanie uznesenia o kúpe obecného pozemku pre seba, rovnako ako údajným falšovaním záznamov pri výberových konaniach. Svoj pozemok si falšovaním mal zväčšiť z 800 na 1 373 metrov štvorcových, pričom za meter štvrocový mal zaplatiť 1,65 eura.
Starosta sa k týmto kauzám včera vyjadril, že ho na základe informácií v médiách štyri hodiny vypočúvala polícia, že žiaden zákon neporušil a nedopustil sa žiadneho pochybenia.
Poznámka
Náhla zmena?
Keď sme včera viacerí novinári na deviatu prišli do rokovacej sály v Starej Lesnej, starosta Regitko sa nás opýtal, kto nás tu pozval. Povedal, že si nepraje našu prítomnosť. Naznačil, že sa mu nepáčia naše kamery a fotoaparáty.
Ohradili sme sa, že podľa zákona žiadne pozvanie nepotrebujeme a na snímanie rokovania máme právo. Na to na päť až desať minút odišiel niekde preč. Po návrate otvoril rokovanie. Milo nás na ňom privítal.
S kolegom z televízie sme si povedali, že počas tých piatich minút asi hovoril so svojím právnikom, ktorý mu povedal, že vyhodiť nás nemôže. Starosta sa nám neskôr po rokovaní za prvé nemilé privítanie ospravedlnil a povedal, že ide o omyl.
Či už bude pravdivá naša domnienka o právnikovi, alebo naozaj u starostu nastala náhla zmena postoja, keď si uvedomil, že médiá sú užitočné a účasťou na rokovaní len prispievajú k potrebnej verejnej kontrole, môže byť z faktického hľadiska azda jedno.
Druhá možnosť, žeby starosta zmenil postoj sám od seba, by však bola viac potešujúca z pohľadu budúcnosti. Dávala by nádej, že aj na webových stránkach obce sa čoskoro budú objavovať chýbajúce faktury, ktorých zverejňovanie prikazuje zákon.
Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš